György Péter felbontotta szerződését Baán Lászlóval a „kopaszok” miatt

  • narancs hu
  • 2016. augusztus 5.

Belpol

Az ELTE BTK egyetemi tanára kiszáll a projektet előkészítő szakmai munkából, s nem ad több tanácsot Baán Lászlónak, a Szépművészeti Múzeum főigazgatójának és a projekt kormánybiztosának.

A Liget-projekt egyik legrégebbi szakmai támogatójának lett elege, az ELTE BTK egyetemi tanára kiszáll a projektet előkészítő szakmai munkából, s nem ad több tanácsot Baán Lászlónak, a Szépművészeti Múzeum főigazgatójának és a projekt kormánybiztosának sem.

A Magyar Narancs július közepén megjelent számában hosszú interjút közöltünk György Péterrel a Liget-projektről. Akkor már hetek óta ment a balhé a Ligetben, több erőszakos összetűzésre került sor a homályos céghátterű őrző-védő csoportok és a Ligetvédők között, volt már csonttörés és gyomros, a készenléti rendőrség pedig több alkalommal is nagy erőkkel volt jelen a helyszínen, sokak szerint összejátszva a Tóth Csaba vezette biztonságiakkal.

György Péter akkor azt mondta: „Az egy dolog, hogy ami a Ligetben van most, az vállalhatatlan számomra, de múzeumot sem lehet így csinálni. Sejtelmem sincs, hogy kerülhetnek oda, nem is tudom, hogyan fogalmazzak, ilyen eszelős őrültek biztonsági emberek képében. Nem tisztem ezen gondolkozni, de ez mindenképpen töréspont, és csak remélni tudom, hogy a helyzet megváltozik. Ha nem, akkor valóban föl kell állni. Nemcsak nekem, onnantól maga a projekt esik szét.”

Ugyanakkor az interjúban György Péter azt is elárulta, hogy egy éve hivatalosan is Baán László tanácsadója, ezért a munkájáért anyagi juttatásban részesül. Ez a munka elmondása szerint a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria múzeumszakmai ügyeire vonatkozik, de „sokat beszélgettek” a Liget-projektről is.

A Narancs legfrissebb számában György Péter most egy publicisztikája végén teszi egyértelművé, hogy szerződést bont Baán Lászlóval és visszalép tanácsadói feladatától, a Liget-projekt munkálatai a „részvétele nélkül” folynak tovább. Az ok a Ligetvédők ellen tűrhetetlenül fellépő, „a szó hagyományos, jogilag rendezett értelmében biztonsági szolgálatoknak nem tekinthető, kriminálisan viselkedő és ténykedő csoportok” jelenléte. További részletek a csütörtöktől kapható Narancsban.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)