Kásler Miklós és Schmidt Mária is odatette magát a tegnapi megemlékezésen

  • narancs.hu
  • 2018. augusztus 24.

Belpol

Molotov, Ribbentrop, francia forradalom, Brüsszel…

Tegnap volt a totális diktatúrák áldozatainak európai emléknapja, amit az 1939-es Molotov–Ribbentrop-paktum aláírásának évfordulóján tartanak. Budapesten sétával, mécsesgyújtással és ünnepi beszédekkel emlékeztek, de ahogy az MTI írja, az eseményt „kulturális programok is színesítették, amelyen államtitkárok is részt vettek”.

Sőt egy miniszter, Kásler Miklós is, aki nagy ívű beszédében nemcsak arról tett említést, hogy „létezett a 20. században két olyan totális struktúra, amelyek szörnyűségeit a mai napig nem tudtuk, nem is lehetett feldolgozni; a kommunizmus és a nemzetiszocializmus két olyan emberellenes rendszer volt, amelyek alapját a felfoghatatlan gonoszság képezte”, de az MTI tudósítása szerint elmondta azt is, hogy „a hit, az erkölcs lefokozása a francia forradalomban politikai és társadalmi téren diktatúrához vezetett. A forradalom vérgőzös fejű és véres kezű gyermekei egymást ölték meg”, valamint azt, hogy „a kormány mindent megtesz azért, hogy történelmi hagyományainknak, veretes ősi jogunknak és kultúránknak megfelelő módon szabadságban élhessünk”.

false

 

Fotó: MTI – Bruzák Noémi

Mivel az ünnepi beszédeket a Terror Háza előtt mondták el, természetesen Schmidt Mária főigazgató is szót kapott, aki egyebek mellett arról beszélt, hogy a Hitler–Sztálin-paktum, a két rendszer összefogása egyértelművé tette, hogy az ideológiai különbségek csupán felületesek és látszólagosak. „Nehéz megérteni, hogy a diktatúrák miként tudtak megtéveszteni annyi gondolkodó embert” – jelentette ki Schmidt Mária, aki azt is elmondta, hogy szerinte „az Európai Unió vezetői körében is mintha reneszánsza lenne a kommunizmusnak”.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.