Kész is a kormány civil szervezetek elleni törvénye

  • narancs.hu
  • 2017. április 3.

Belpol

Mindjárt jön a lex CEU.

Beígérte a kormány, hogy orosz és izraeli mintára regisztrációra kötelezné azokat a magyar civil szervezeteket, amelyek évente több mint 7,2 millió forint támogatást kapnak külföldről az uniós pénzeken kívül. Már meg is van a törvényjavaslat. A 444.hu által közzétett tervezet szerint

ezek a folyamatok fokozottan veszélyeztethetik Magyarország nemzetbiztonságát és szuverenitását.

Viszont a külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szóló javaslat majd mindent megold, hisz az ebbe a kategóriába tartozó egyesület vagy alapítvány 15 napon belül köteles lesz bejelenteni külföldről támogatott szervezetté válását a bíróságon, egy formanyomtatványon tranzakciónként részletezve a külföldi támogatásokat. Mindez megjelenik majd az állam által működtetett Civil Információs Portálon, ezen kívül pedig a külföldről támogatott szervezetnek haladéktalanul közzé kell tennie a honlapján, valamint feltünteti az általa kiadott mindenféle sajtótermékben, kiadványban, szórólapon, stb. hogy e törvény alapján külföldről támogatott szervezetnek minősül. Mi más is lenne, ugyebár. Akik ezt nem abszolválják, azok bírságot kaphatnak és az ügyészség törölheti a szervezetet a nyilvántartásból, ami lényegében azok megszüntetésével egyenlő. De nem ám olyan egyszerű lekerülni arról a bizonyos listáról, öt évnek kell eltelni, és majd ha ez idő alatt nem kap külföldi támogatást a szervezet, esetleg leveszik a nevét.

A törvénytervezetben egyelőre szó sincs a civil szervezetek vezetőinek – korábban belengetett– kötelező vagyonnyilatkozatáról, viszont több helyen is előszeretettel sulykolja a javaslat a terrorizmus vonalat, miszerint a civilek regisztrációs kötelezettsége valamilyen módon – rejtély, hogyan – a terroristák ellen fog segíteni a magyar kormánynak. Az indoklás arra utal, hogy a civileknek juttatott külföldi pénzeknek is köze lehet a szélsőségesek finanszírozásához.

„A törvény az egyesülési jog gyakorlásában nem idéz elő korlátozást, de megteremti annak lehetőségét, hogy a nyilvánosság számára egyértelmű legyen, milyen szervezetek, milyen érdekek mentén kívánnak hatni a magyar állam és egyes polgárai véleményére, magatartására.”

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?