„Szabad ország, szabad egyetem!” – Ezrek vonultak utcára a CEU-ért

  • Gera Márton
  • 2017. április 2.

Belpol

Régen volt ekkora tüntetés itthon. Ha kell, folytatni fogják!

„Nem leszünk egyedül, úgy látszik” – mondta egy nő a családjának, amikor meglátta, hogy már öt óra előtt hatalmas tömeg gyűlt össze a Fővám téri aluljáróban. Igaza lett: a kora este kezdődő, cirka másfél nap alatt megszervezett, CEU (Közép-európai Egyetem) melletti tüntetésre, bár elég nehéz megbecsülni, nagyjából öt-hatezer ember jött el – még el sem indult a menet, de a Corvinus Egyetem épülete környékén alig lehetett mozdulni. A demonstrációt egy független, alulról szerveződő csoport hívta össze: az Oktatási Szabadságot nevű kezdeményezés leginkább egyetemistákból és oktatókból áll, akik szeretnék elérni, hogy a kormány vonja vissza a CEU ellehetetlenítését célzó törvénytervezetet. A tüntetés kezdete előtt egyikük azt mondta, nem csupán a CEU, hanem az akadémiai szabadság és a független oktatás védelméért is kiállnak, mert úgy látják, ha így haladnak tovább az események,

egyre kevesebb hely lesz az országban, ahol szabadon lehet tanulni.

A Szabadság híd és a Corvinus környékén ötkor megannyi „I stand with CEU!” feliratú táblát és kitűzőt lehetett látni, s volt, aki már ekkor jelszavakat skandált. Legutóbb talán a Tanítanék tavalyi tüntetésein volt ennyi fiatal. A magyarnarancs.hu-nak két egyetemista például arról beszélt, bár nem a CEU-ra járnak, fontosnak tartották, hogy itt legyenek, és kiálljanak a szabad oktatásért. Egyikük azt mondta, szerinte a tömeg hatására talán meghátrálhat a kormány, bár úgy látja, az elmúlt napok nyilatkozatai nem ebbe az irányba mutatnak.

false

 

Fotó: Németh Dániel

A Corvinus épülete előtt szólalt fel elsőként Deák Dániel egyetemi tanár, aki azt mondta, nem csak a CEU, az összes magyar egyetem elleni támadás zajlik jelenleg. „Nem fogadhatjuk el a mostani helyzetet, a gyerekeink jövőjéről van szó, amit a kormány kockára tesz!” – magyarázta. Szerinte itt az ideje elővenni a 2012–2013-as diáktüntetések jelszavát, vagyis a

„Szabad ország, szabad egyetem!”

rigmust, amire nem is kellett sokat várni, hiszen miután elindult a menet, egyre többen ezt skandálták. Hogy a több ezer vonuló ember milyen remek látványosság a Kiskörúton, azt jól mutatja, hogy a boltokból, éttermekből, sőt még a masszázsszalonból is kijöttek a dolgozók, és fényképezték a vonulást.

false

 

Fotó: Németh Dániel

„Száz százalékig biztos vagyok benne, hogy ez nem fogja megállítani őket. Akár 10 millió magyar is kijöhetne tüntetni, akkor sem vonnák vissza” – mondta kérdésünkre egy vonuló fiú, aki mindezek ellenére fontosnak tartotta, hogy eljöjjön, mivel szerinte a szabad egyetemért minden egykori és jelenlegi hallgatónak ki kell állnia. Volt persze bizakodóbb demonstráló is: egy felsőoktatásban dolgozó szerint

ez most egy nagyon erős összefogás,

aminek előbb-utóbb lesz eredménye. „Gyertek velünk!” – skandálta többször is a tömeg, amikor sokan az ablakból vagy az utcáról figyelték a demonstrációt. Körülbelül fél hétre ért a menet a CEU Nádor utcai épülete elé, és bár kezdetben a hangosítással mindenféle problémák adódtak, azért Békés Gáspár, a Független Diákparlament (FDP) képviselője és CEU-s hallgató (aki tegnap lapunknak is beszélt a kormány akciójáról) beszédét így is hallani lehetett valamennyire. Békés azt mondta, az intézmény elleni támadás teljesen szembemegy a demokráciával, és ha azt akarjuk, hogy

ne Putyin- és Erdoğan-féle módszerekkel zárjanak be

egyetemeket, akkor ki kell állnunk a CEU-ért. Ezután a tömeg a Parlament irányába vonult tovább, ám amikor a menet eleje már megérkezett a Kossuth térre, voltak, akik még mindig a Nádor utcában álltak, ugyanis annyi demonstrálót hívott az utcára a kormány Közép-európai Egyetem elleni hecckampánya, hogy a térre is nehéz volt beférni.

false

 

Fotó: Németh Dániel

Itt először Törley Katalin, a Tanítanék képviselője beszélt, aki azzal a felkiáltással kezdte, hogy „I stand with CEU!”, majd azt mondta,

a kormány ismét a gyerekek jövőjét teszi tönkre,

pusztán azért, hogy Orbán Viktor hatalmon maradhasson. Őt a CEU egyik Oroszországból érkezett hallgatója követte, aki Putyin módszereihez hasonlította, ami most történik. Korábban a Szentpétervári Európa Egyetem hallgatója volt, amit az orosz elnök bezáratott, s szerinte az kísértetiesen hasonló ahhoz, ami jelenleg a CEU-val történik. Végül Gál András, a Közép-európai Egyetem keresztény diákkörének vezetője beszélt, aki azt mondta, elengedhetetlen egy társadalomban az ellenvélemények folyamatos ütköztetése és a tiszteletteljes egyet nem értés. Ezért is köszönte meg mindenkinek, aki az ellenvéleménye ellenére kiáll a CEU-ért, mert fontosnak tartja a szabadságot.

Nem sokkal háromnegyed nyolc előtt jelentették be a szervezők, hogy ismét utcára vonulnak, ha a kormány nem vonja vissza a tervezetet. Aztán igazi déjà vu érzése lehetett a résztvevőnek, hiszen a szervezők kérésére a tüntetés végén a demonstrálók a levegőbe emelték a mobiljaikat, éppen úgy, ahogy 2014-ben, a netadós megmozdulás idején tették. És hasonlóan erős látvány nyújtottak a világító telefonok.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.