Kommandósok rohanták le az Orbán Ráhel vendéglátós ismerősével vitában álló férfi lakását

  • Keller-Alánt Ákos
  • 2016. szeptember 16.

Belpol

Ma délben kommandósok házkutatást tartottak egy a Zsidai Roy-féle Jamie’s étterem feletti lakásban. A fegyveres akció egyik oka az volt, hogy az Orbán Ráhellel jó kapcsolatban lévő vendéglátós tudomása szerint a lakásban élő férfinak fegyvere van.

Májusban immár ötödik éttermét nyitotta meg a budai várban Zsidai Zoltán Roy (a városban a tizenegyediket). A Szentháromság utcai Jamie’s Italian építkezése ellen folyamatosan tiltakoztak az ott lakók, mert szerintük a szükségesnél nagyobb átalakításokat végeztek a műemléki környezetben. Mivel a fideszes önkormányzat és a kormánnyal jó viszonyban lévő  Roy többségbe kerültek a házban, formálisan minden szabályosan történt. Így annak a két, óriási ipari szellőztetőnek a beépítése is, amely folyamatos zúgásával és hőkibocsátásával tavasz óta nem hagyja aludni az ott lakókat.

A tiltakozók egyike, Perjés Zoltán a Narancsnak elmondta, egyik utolsó lehetőségként pár hete birtokvédelmi eljárást kezdeményezett az étterem ellen. Perjés szerint a hálószobája felé telepített két ipari szellőző nem csupán a lakása értékét csökkentette jelentősen, de az ő és kisfia életminőségét is.

Még ilyen előzmények után is váratlanul érte, amikor pénteken fél egy körül egyszerre csengetni és dörömbölni kezdtek ajtaján. Az éppen zuhanyzó Perjés ajtót nyitott, és legnagyobb meglepetésére öt, gépfegyverrel felszerelkezett kommandós rontott be az étterem felett lévő lakásába, ahol házkutatást tartottak. Perjés a Narancsnak elmondta, hogy ugyan befejezhette a zuhanyzást, de közben – ahogy a házkutatás alatt végig – fegyvert fogtak rá. Mivel neki soha nem volt fegyvere, így a házkutatás során sem találtak nála semmit.

false

A BRFK végzése három okot sorolt fel, ami szerintük indokolta a házkutatást. Eszerint Perjés még április 21-én megfenyegette az étterem építkezésén dolgozókat, és július végén egy Zsidai Royt célkereszttel ábrázoló karikatúrát tett fel Facebook-oldalára. Ráadásul Zsidai Roy úgy nyilatkozott a rendőrségen, hogy tudomása szerint Perjésnek valóban van fegyvere. Perjés az áprilisi szóváltást nem tagadja: az építkezéssel csúszásban lévő munkások csütörtök éjjel fél 12 után is fúrtak a hálószobája mellett. Mivel kisfia nem tudott aludni, kiment nekik szólni – valóban nem a legnyugodtabb hangnemben. Perjés – aki korábban az Orbán Viktor-féle Miniszterelnökségen volt médiatanácsadó – elképesztőnek tartja, hogy ezért, és egy facebookos applikációval készült karikatúra miatt fegyveresek rohanják le a lakását. Szerinte ezzel az akcióval egyértelműen a megfélemlítés és a nyomásgyakorlás volt a cél: Zsidai szeretné nyomott áron megszerezni a lakását, vagy legalább azt elérni, hogy senki ne zavarja meg az üzletét. „Bárkinek a bejelentésére nem vonul ki teljes fegyverzetben a rendőrség, de ha a bejelentő Zsidai Roy, akkor rögtön más a helyzet.”

Vendéglátóipari körökben ugyanis régóta tartja magát a pletyka, hogy Zsidai vállalkozásaiban a turizmus-vendéglátás szakon végzett Orbán Ráhel a csendestárs. A miniszterelnök lánya korábban valóban dolgozott a Zsidai-csoportnál, és korábban mentoraként beszélt Zsidairól. Perjés legalább annak örül, hogy ötéves kisfiának nem kellett végignéznie az akciót, mert éppen óvodában volt.

Az akcióval kapcsolatos kérdéseinket elküldtük a rendőrségnek is. Szerettük volna megtudni például, bárkinek a bejelentésére indítanak-e fegyveres akciót, és azt is, hogy indul-e eljárás Zsidai Roy ellen a hatóság félrevezetése miatt. Mivel a rendőrség szerint kérdéseink az infótörvény hatálya alá tartoznak, így feltettük azokat közérdekű adatigénylésként, melyre 15 napon belül kötelesek válaszolni.

Update: Zsidai Roy időközben reagált cikkünkre.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.