A Gödör Klubban gyűltek össze a Közös Ország Mozgalom kezdeményezésére ellenzéki pártok, hogy átbeszéljék, hogyan is fussanak neki a jövő évi választásoknak. A sokféle beszéd mellett Gulyás Márton bejelentése volt igazán hangsúlyos.
Három közvélemény-kutató, a Medián, a Tárki és a Závecz részvételével egy konzorciumon keresztül ugyanis közösségi finanszírozási kampány keretében január végén, február elején megmérné a Közös Ország Mozgalom, hogy az adott választókörzetekben ki számít helyben a legesélyesebb ellenzéki jelöltnek.
A 444.hu beszámolója szerint terv reprezentatív, ezer fő személyes megkérdezésére alapuló kutatás lenne ideális esetben, mind a 106 választókörzetben. Gulyás a szombati rendezvényen Magyarország történetének legnagyobb közösségi finanszírozási kampányának nevezte a projektet. Ami meglehetősen drága is: körzetenként kétmillió forint a költsége egy ilyen kutatásnak, ezért a megmért körzetek száma a befolyt összegtől függne. Ha nem jön össze elég pénz mind a 106 körzetre, akkor a billegő, bizonytalanabb körzetekre helyeznék Gulyásék a fókuszt. Gulyás Márton elmondása szerint azt látni, hogy az ellenzéki pártok jelenleg nem akarnak vagy nem tudnak szorosabb szövetségi politikát folytatni, hiába van erre erős társadalmi igény. A körzetenkénti közvélemény-kutatások szerinte abban segíthetnének, hogy a 106 körzetben mindennek ellenére is javuljon a koordináció lehetősége.
A választási jelöltállítás határideje február 16., azaz a január végi mérések egy utolsó visszajelzést adhatnának, melyik szóban forgó ellenzéki jelölt a leginkább kedvelt, legelfogadottabb az adott körzetben. A kutatásban, most úgy néz ki, mérnék a Jobbik és a Momentum jelöltjeit is, az viszont még kérdés, hogy hol húznák meg a határt az ismeretlen pártok és a független jelöltek esetében, hisz’ nyilván több tucat névvel nincs sok értelme egy ilyen közvélemény-kutatásnak.
A Közös Ország Mozgalom a hazai pártok mellett a külföldön élő szavazókat is próbálná megszólítani, mivel 2014-ben csak a nyugat-európai országokban élő magyarok töredéke, 25 ezer ember szavazott. A terv az, hogy a választás idejére a helyi közösségekkel együttműködve különféle programokat, koncerteket szerveznének az adott országban élő magyaroknak – hátha ösztönzőleg hat.
A problémát ugyanis az jelenti, hogy míg a határon túli területeken élő magyarok szavazhatnak levélben, a nyugati országokban élő magyar állampolgárok nem, ők csak a helyi külképviseleten tehetik ezt meg, ami sokszor több száz kilométerre van az otthonuktól. Ezért felmerült az is, hogy közösségi gyűjtés útján buszokat béreljenek majd pár országban az ilyen helyzetben lévő szavazóknak, illetve hogy segítsék összekötni az autóval szavazni induló választókat a többi, ugyanott élő magyar szavazóval, hogy együtt utazzanak el a konzulátusokhoz.
Földes Máté videó-összefoglalóját az eseményről itt tekinthetik meg:
Gulyás Márton: „Nem igaz, hogy a Fidesz fogja behúzni 2018-ban az országot."
Választási nagygyűlést tartott a Közös Ország Mozgalom. Bemutatkozott a Változást és Igazságot 2018-ban című kampányuk részeként létrehozott Civil platform, majd a meghívott pártok képviselői reagáltak a civil követelésekre. Gulyás Mártont, a mozgalom alapítóját kérdeztük az ellenzéki pártokról és a Közös Ország Mozgalom legújabb kezdeményezéséről.