„Legyőzni a saját eszközével” – megszólal az ellenplakátkampány ötletgazdája

Belpol

Már 18 millió forintot gyűjtött a Vastagbőr blog és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt a kormány idegenellenes üzeneteivel szembemenő plakátkampányukra. Erdélyi Katalin újságírót, a Vastagbőr bloggerét kérdeztük.

magyarnarancs.hu: Hogy született az ellenkampány ötlete?

Erdélyi Katalin: Egyszerűen annyira felháborítottak a menekültügyi konzultációt támogató plakátkampány tartalmáról szóló hírek, hogy valamit csinálni akartam. Gondoltam, hogy mindenki rongálni meg tépkedni fog, de szerintem sokkal jobb valakit a saját eszközével legyőzni. Innen jött, hogy plakátok ellen ellenplakátokat kell bevetni.

magyarnarancs.hu: A Magyar Kétfarkú Kutya Pártot (MKKP) hogyan sikerült bevonni?

EK: Az MKKP-val évek óta jó kapcsolatot ápolunk. Szóba került közöttünk, hogy a Vastagbőr tervez egy ilyen kampányt, ők pedig szívesen beszálltak, mert ők is épp valami hasonló akción gondolkodtak. Ez nagy segítség nekünk, mert az MKKP tele van kreatív és grafikus képzettségű emberekkel.

magyarnarancs.hu: Kedd reggelig majdnem 9 millió forintnyi felajánlás érkezett a számlátokra, jelenleg 18 milliónál tartotok. Meglepett, hogy ilyen gyorsan elértétek és túlszárnyaltátok a 3 milliós célkitűzést?

false

 

Fotó: Átlátszó

EK: Hétfő délután fél 5 tájban jött össze a kitűzött 3 millió forint. Iszonyatosan meglepődtünk, és persze nagyon örülünk, hogy ennyi öntudatos és rendes ember van még az országban és az országon kívül, aki fontosnak tartja, hogy fellépjen a kormány gyűlöletkampánya ellen.

magyarnarancs.hu: Meddig tart a pénzgyűjtés?

EK: A meghirdetettnek megfelelően június 21-én zárul.

magyarnarancs.hu: Annyi plakátot rendeltek, amennyi kijön a felajánlásokból?

EK: Igen, számításaink szerint 3 millió forint 50 plakát gyártására és egyhavi kihelyezésére lenne elég. Eleve azt mondtuk, hogy ha kevesebb jön be, kevesebb plakát, ha több, akkor több plakát lesz. Szerencsére az utóbbi forgatókönyv valósult meg.

magyarnarancs.hu: Említetted, hogy az ellenkampány szeretne túlmutatni a rongáláson és a tépkedésen. A plakátokon megjelenő üzenetek humorosak lesznek, vagy pozitív választ is kínáltok bevándorlás- és menekültügyben?

EK: Pozitív plakátok lesznek, nem akarjuk túlzottan elhumorizálni a dolgot, mivel ez egy nagyon komoly téma. Komolyan szeretnénk közvetíteni az üzeneteinket a kormány felé. Vannak a bevándorláskérdésnél fontosabb problémák az országban, ráadásul pont ehhez nagyon rosszul állnak hozzá, ha már mindenképpen foglalkoznak vele, a lehető legrosszabb irány a gyűlöletkeltés.

magyarnarancs.hu: A plakátok tartalmára vonatkozóan is vártok ötleteket az állampolgároktól. Ezek is a pénzhez hasonló ütemben érkeznek?

EK: Külön e-mail címet nyitottunk a kampánynak, szép számmal érkeznek az ötletek képen és szövegben is.

magyarnarancs.hu: Ki dönti el, hogy végül milyen szövegek kerülnek az utcára?

EK: A Vastagbőr és az MKKP zsűrije fog dönteni. Egy nyílt szavazás még tovább húzná a dolgokat, viszont a plakátokat minél előbb, július elsejétől szeretnénk kihelyezni.

A támogatás technikai részleteiről és a gyűjtés állásáról itt tájékozódhat.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.