Már az uniós pénzeket is Orbán hobbijára költik: százmilliókat kapott a Videoton a focisták fejlesztésére

  • Magyar Krisztián
  • 2017. június 29.

Belpol

Az LMP szerint Garancsi István Videotonja egy olyan rendszer kifejlesztésére kapott 400 milliós támogatást, amely már létezik.

Még 2016 augusztusában számolt be arról a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), hogy a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programon (Ginop) belül 68 milliárd forintnál is több uniós fejlesztési forrást osztottak ki, amellyel a tárca, pontosabban az Európai Unió 247 innovatív pályázatot támogat. A vállalatok kutatás-fejlesztési, innovációs beruházásait ösztönző program célja elvileg az, hogy ösztönözzék a „jelentős szellemi hozzáadott értéket tartalmazó, új, piacképes termékek, szolgáltatások, technológiák, továbbá ezek prototípusainak kifejlesztését”.

Tavaly októberben az Index írt egy hosszabb cikket arról, mely érdekköröknél és cégeknél landolnak a fejlesztési pénzek, és kiderült, hogy a kormányközeli nagyvállalkozóhoz, Garancsi Istvánhoz közel álló vállalkozások közül több is bekerült a támogatottak közé. Az Orbán Viktorral jó kapcsolatot ápoló üzletember köztéri plakátos cége, az Esma például 244 millió forintot kapott „intelligens reklámtáblák vezérlésére alkalmas rádiókommunikációs szenzorhálózat kutatás-fejlesztésére”, amely biztos jól jön majd akkor, ha a kormányzati hirdetéseket kell rajtuk elhelyezni.

A fejlesztés egyik helyszíne még meg sem épült

A fentebb említett Ginop-programból jutott a Garancsi István által vezetett és az érdekeltségei által birtokolt Videoton FC-nek is, illetve a focicsapatot irányító gazdasági társaságnak – erről már Hadházy Ákos számolt be csütörtöki korrupcióinfóján. Az LMP társelnöke szúrta ki, hogy a DataMagic Pénzügyi Informatikai és Tanácsadó Kft. a Fehérvár FC Kft.-vel közösen 404 millió forintot kapott arra, hogy fejlessze Garancsi csapatát. Azt a csapatot, amelynek VIP-páholyában rendszeresen megfordul a miniszterelnök – mielőtt a Puskás Akadémia elkezdett volna szárnyalni, Orbán Viktor kedvenc élvonalbeli együttese a fehérvári volt.

Garancsi István

Garancsi István

Fotó: MTI

A kormányzati pályázati összesítőben szereplő leírás szerint a 404 millió forintos támogatáshoz 200 milliós önrészt tettek hozzá a cégek, így több mint 600 millió forintból létrehoznak egy olyan adatgyűjtő rendszert, amely egyebek közt méri és összegzi a játékosok teljesítményét a mérkőzések, illetve az edzések alatt. A célok között még szerepel, hogy az így kapott adatokat beépítik a sportegyesület üzleti logikájába, menedzsmentrendszerébe, illetve kialakítanak egy „speciális, a szakmai rendszerből érkező HR-gazdálkodási modult”, jelentsen ez bármit.

false

A fejlesztés ismertetőjében az is szerepel, hogy a munka egyrészt a DataMagic székesfehérvári telephelyén, másrészt az új Sóstói Stadionban folyik majd. Utóbbival kapcsolatban azt írják, hogy „a stadion része egy 50 fő befogadására kialakított modern, informatikailag és kommunálisan is minden hiányt kielégítő irodaház. A projekt ebben az irodaházban fog folyni, a technológiai tesztelések pedig a stadion pályáján”. Ezzel csak az a gond, hogy a stadion építését a tervezettnél sokkal később kezdték meg, ott még se irodaház, se épkézláb pálya nincs, a csapat is Felcsúton játszott az utóbbi hónapokban, az új idényt is ott kezdik meg. Mi több, a projektzárásként – szintén a kormányzati összesítőben szereplő adatok szerint – megadott 2017. november 15-én át sem fogják adni a közel 16 milliárd forintból épülő arénát.

Ilyen rendszer már létezik?

Hadházy Ákos úgy véli: az innovációra elszórt uniós források egy része olyan kamufejlesztésekre megy el az országban, amelyek hasznosságát szinte lehetetlen később ellenőrizni. „Vérlázítónak” nevezte, hogy a kormány egyik legkedveltebb építőipari vállalkozója, Garancsi István egy másik céggel együtt olyan rendszert fejleszthet a saját csapatának, amely már – legalábbis az LMP-s politikus szerint – létezik, hiszen a magyar válogatott és több hazai klub is ilyet használ. „Minden bizonnyal az összeg töredékéért is megvehetnék a világ számos pontján használt, Catapultnak nevezett fejlesztést” – hangsúlyozta Hadházy.

Egyébként a Catapult-rendszernek az a lényege, hogy a focisták felvesznek egy elaptikus mellényt, amely egy jeladó segítségével továbbítja az adatokat, miközben egy GPS-alapú kis kütyüvel mérik a játékosok mozgását. Szigetszentmiklós csapata nemrég a Catapult Optimeye S5 edzéskövető rendszer vásárlásához kért tao-támogatást, úgy, hogy az indoklásban meg is említik, hogy erre 21,6 millió forintra van szükségük. Hadházy szerint Garancsiék „fejlesztése” nagyon gyanús, ezért a napokban feljelentést tesz, amitől azt várja, hogy kiderüljön: végeztek-e valódi innovációt a még le sem zárult program során, vagy az egész csak „a pénzlenyúlás miatt lett kitalálva”.

Nem csupán Garancsi István járt jól a focit szerető kormányközeli üzletemberek közül, Hadházy Ákos megemlítette, hogy Csányi Sándor OTP-vezér, az MLSZ elnöke is örülhet több Ginop-pályázati sikernek. A Csányi hatalmas cégbirodalmához tartozó Bólyi Mezőgazdasági Zrt. 1,93 milliárd forint uniós pénzt kapott az „agroökológiai alapon integrált hazai, minősített gabona- és fehérjeforrásokra alapozott termelési rendszer a magas biológiai értékű sertéshús előállítása érdekében”, a Sole-Mizo Zrt. pedig 783 milliót a „protektív kultúrák felhasználásával E-szám mentes és egyéb funkcionális tulajdonságokkal rendelkező termékcsalád” fejlesztésére.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.