Megpuccsolták a Népszabadságot, máris megszólal az egyik újságíró

  • Keller-Alánt Ákos
  • 2016. október 8.

Belpol

Úgy tűnik, eldöntötték, hogy bedöntik a Népszabadságot. Brutális tempóban csinálták, egyszerűen felfüggesztették a kiadását.

Felfüggesztették a Népszabadság kiadását. A nol.hu már elérhetetlen, a munkatársak sem tudnak egyelőre semmit. A kiadó a lépést a példányszám drasztikus csökkenésével igazolta. A lépés példátlan, az újságírók átverve érzik magukat, a körülmények gyanúsak. A szerkesztőség épp költözik, a Népszabadság buktatta le pár hete Matolcsy közpénzen tartott szeretőjét, és Rogán helikopterezését is.

A Népszabadság kiadásának felfüggesztése annyira váratlanul érte az újságírókat, hogy ők is a sajtóból tudták meg: nincs Népszabadság, legalább egy ideig biztosan. A hvg.hu arról számolt be, hogy a Mediaworks felfüggeszti a napilap kiadását. Az újságírók szombat reggel azzal szembesültek, hogy nem tudnak belépni a belső, céges levelezésbe. Először azt hitték, pusztán szerverleállásról van szó, hiszen vasárnap költöztek volna. Vissza a régi, Bécsi úti székházba. A szerkesztőség néhány éve a kiadó Futó utcai irodájában működött, ahogyan a szintén Mediaworkshöz tartozó Világgazdaság is. A Bécsi úti iroda ki volt adva, ám pár hónapja már arról volt szó: a Bécsi úti ingatlant felújították, a Futó utca bérlet drága, így október elején költözés lesz. Az újságírók tehát pénteken összecsomagoltak, a felfüggesztésről szóló hír idején tehát minden dobozokban van a Népszabadságban. „Mintha ki lettünk volna csalva a jégre” - fogalmazott a Narancsnak a lap egyik munkatársa. „Először azt hittük, hogy a költözés miatt álltak le a szerverek, mi is a sajtóból értesültünk a felfüggesztésről. Mivel ki lettünk zárva a céges levelezésből, a Mediaworks erről szóló közleményét sem kaptuk meg.” A lap vezetése a munkatársaknak megerősítette a felfüggesztésről szóló híreket. Úgy tudjuk a lap munkatársai ezekben a percekben gyűlnek össze, hogy megbeszéljék a történteket.

A Mediaworks pár hónapja vásárolta fel a Pannon Lapok Társaságát, így vezetővé vált a megyei lappiacon. Hónapok óta tartják magukat azok a híresztelések a szakmában, hogy az Orbán Viktor kedvenc napilapját, a Nemzeti Sportot is kiadó Mediaworksot a kormány házon belül szeretné tudni, az új tulajdonos pedig egy Mészáros Lőrinchez köthető Duna Aszfalt lenne.

A Mediaworks MTI-hez eljuttatott közleményében a növekvő veszteségekkel indokolta a felfüggesztést: „A Népszabadság példányszáma az elmúlt tíz évben 74 %-kal, azaz 100.000 példányt meghaladó mértékben csökkent. Ennek következtében a lap 2007 óta több mint 5 milliárd forint veszteséget termelt, és az idei évben ez idáig szintén jelentős veszteséget halmozott fel.

Azért, hogy valamennyi érdekelt teljes mértékben ezen kiemelt feladatra tudjon koncentrálni, a Népszabadság kiadása valamennyi formájában (beleértve a nyomtatott és az on-line kiadást is) a mai nappal, az új koncepció kialakításáig illetve megvalósításáig, felfüggesztésre kerül. A fentiek következményeként az érintett területhez rendelt munkavállalók a munkavégzés alól felmentésre, míg a szerződéses partnerek szolgáltatásai időlegesen felfüggesztésre kerülnek.”

A Magyarországon példa nélküli lépés indoklása azonban nem tűnik túl igaznak. A példányszám zuhanása az utóbbi években lelassult. Az elmúlt fél évben a Népszbadság több, jónevű újságírót igazolt le, és jelentősen bővült a nol.hu csapata is. Ez meg is látszott a lap idézettségén, a Népszabadság írt először Matolcsy közpénzen tartott szeretőjéről és Rogán helikopterezéséről is.

Kerestük a lap vezetőit, de ők jelenleg elérhetetlenek. A Népszabadság Facebook-oldalán ez olvasható: "Kedves követőink! A Népszabadság szerkesztősége a nyilvánossággal egyidőben értesült róla, hogy a lapot azonnali hatállyal bezárták. Első gondolatunk, hogy ez puccs. Hamarosan jelentkezünk."

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.