Mi lesz az Indexszel? – Interjú Bodolai Lászlóval a legújabb Magyar Narancsban

  • narancs.hu
  • 2017. április 26.

Belpol

Bodolai László jogász, az Index új első embere azt mondja, személye a garancia a portál függetlenségére. Részlet a friss Narancsban megjelent interjúból.

Miután Simicska Lajos érvényesítette opciós jogát az Indexre, a portál részvényeit egy alapítványra ruházta át. Bodolai László másfél évtizede az Index ügyvédje, most ő lett a lap igazgatóságának elnöke, az alapítvány kurátora és az alapítványt létrehozó cég tulajdonosa. Azt ígéri, az Index függetlenül és önfenntartóan működik tovább. Részletek az interjúból:

Magyar Narancs: Bár pletykák voltak Simicska Lajos opciós jogáról, az újságírók is április 20-án, az ügylet napján értesültek az Index tulajdonosváltásáról. Ön mikor tudta meg, hogy változás lesz, és ügyvédi pozíciójából kilépve új szerepet kell vállalnia?

Bodolai László: A kérdés második felére válaszolva: valamennyire a régi pozícióm is megmarad, terveim szerint a nagyobb jogi ügyeket továbbra is viszem az Indexnél. Hogy mióta veszek részt a folyamatban, az elég pontosan lekövethető a bírósági papírokból, januárban alapítottuk meg az Index részvényeit később megszerző Magyar Fejlődésért Alapítványt. Az én szerepem a függetlenséget biztosító alapítványi konstrukció kigondolása és összerakása volt, hogy pontosan mi áll a háttérben, mikor kötötték a korábbi opciós szerződést, azt néhány nappal ezelőttig én sem tudtam, és nem is kellett, hogy tudjam.

MN: Konkrétan ki vonta be a folyamatba?

BL: Erre most nem szeretnék válaszolni.

(…)

MN: A fő kapocs Simicskához Nagy Ajtony Csaba és Tóth Mariann, aki az alapítványt létrehozó Nanga Parbat Zrt. ügyvezetője lett.

BL: Szeretném világosan leszögezni, hogy a Nanga Parbat az alapítvány létrehozatalával elvégezte a feladatát, a továbbiakban nem lesz szerepe az MFA működésében, még kevésbé az alapítvány vagyoni elemeinek a működtetésében. Tóth Mariann szerepe adminisztratív feladatokra szorítkozik. A Nanga Parbat főrészvényese is én vagyok, ez elég biztosíték, a gyakorlatban semmilyen veszélyt nem jelent az ügyvezető személye, hiába kapta fel a sajtó.

MN: És Nagy Ajtony Csaba, aki korábban Simicska legfontosabb cégeinél, a Közgép vagy a Mahir Cityposter felügyelőbizottságában dolgozott?

BL: Ő sem jelent veszélyt az Indexre, ezt tudom mondani, és nincs is ilyen célja. Az igazgatóságon keresztül, egyedül senki sem tud befolyást gyakorolni az Index működésére. Nem lesz változás az újság vagy a cég életében, például az szmsz-t, az igazgatósági ügyrendet is csak egyhangúlag lehet módosítani. A folytonosságra én vagyok a biztosíték.

(…)

MN: Mit szólt Dudás Gergely főszerkesztő véleménycikkéhez, mely szerint „oligarchák mocskos mancsa közötti alku tárgya lett” az Index?

BL: Az említett véleménycikk is bizonyíték a szerkesztőség függetlenségére, nem szóltam bele, hogy ez a cikk megjelenjen-e vagy sem. Nem is kommentálnám.

Teczár Szilárd interjúja teljes terjedelmében a csütörtökön megjelenő Magyar Narancsban olvasható.

Figyelmébe ajánljuk

Mit jelent számunkra az új uniós médiatörvény?

  • Polyák Gábor
Március 13-án az Európai Parlament is rábólintott, és így uniós jogszabállyá lett az európai mé­dia­szabadságról szóló törvény. A rendelet végleges szövegét hamarosan ki is hirdetik az európai közlönyben. Mit jelent ez az új szabályozás a magyarországi sajtóviszonyokra, és mit az európaiakra nézve?