Mikor zárták le? – Ellentmond egymásnak Pintér és a rendőrség

  • narancs.hu
  • 2013. március 19.

Belpol

Többórás különbség van aközött, amit Pintér Sándor mond arról, hogy mikor zárták le az utakat csütörtökön, illetve aközött, amit a megyei rendőrségek honlapján találtunk. Tán ezzel is összefügg, hogy a hókatasztrófával kapcsolatos kommunikációt gyorsan központosították. Az ORFK-tól eddig nem kaptunk tájékoztatást.

„Egyértelmű, hogy 14-én 14 óra 30 perckor a rendőrség már lezárta az M7-es utat, lezárta az M1-es utat. 14 óra 54 perckor a katasztrófahelyzet kihirdetésre került” – mondta ékes magyarsággal Pintér Sándor vasárnap délután, sajtótájékoztatón. Csakhogy ez ellentmond számos autós, köztük kollégánk tapasztalatának is.

Hétfő óta hiába igyekszünk megtudni a rendőri intézkedés pontos időpontját és körülményeit az egyes megyei rendőri sajtóreferensektől, ők ugyanis vagy egyáltalán nem, vagy elutasítóan reagáltak ilyen irányú érdeklődésünkre. A megyei rendőrségek azonban nem segítettek a helyzet tisztázásában: ennek oka pedig az – ahogy az egyik megyei szóvivő fogalmazott telefonban –, hogy érdeklődésünk időpontjában már központosították az üggyel kapcsolatos kommunikációt, azaz mindenben az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) sajtóosztálya a kompetens. A kommunikáció központosításáról tájékoztató telefonjukat egyébként egy, a belügyminisztériumi SMS-hez hasonlóan talányos e-mail előzte meg. Mint írták: „tekintettel arra, hogy az elmúlt napok rendkívüli időjárása miatt bekövetkezett helyzetről, valamint a bevezetett rendőri intézkedésekről folyamatosan tájékoztattuk mind a lakosságot, mind a média képviselőit, mely anyagaink oldalunkon megtalálhatók, és azok mostanra aktualitásukat vesztették, nem kívánunk nyilatkozni a témában."

Mint megtudtuk, ezt a mondatot úgy kell helyesen értelmeznünk, hogy ha vannak olyan kérdéseink, amikre van válasz, úgy az már rég fenn van a megyei rendőrség honlapján, tehát keressük ki azt mi magunk, ha pedig kérdésünkre nincs válasz, akkor – logikusan – kérdésünket felesleges is megírnunk, hiszen arra válasz eleve nem érkezhet. Más lehetőség híján a tanácsot megfogadtuk, és elkezdtünk böngészni a különböző megye honlapokon.

Kezdődnek az ellentmondások

Pintér Sándor állítása szerint tehát a rendőrség csütörtökön már délután fél háromkor lezárta az M7-es autópályát. Ehhez képest a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság honlapján 17.33-as dátummal jelent meg aznap egy hír, amely Fejér megyei útlezárásokról tájékoztatta a lakosságot. Ebben az első információ az, hogy az „M7-es autópálya Fejér megyei szakasza Martonvásárnál lezárva, Balaton felé legközelebb Polgárdinál lehet felhajtani az autópályára”, illetve, hogy az „M7-es autópálya Fejér megyei szakasza Polgárdinál lezárva, Budapest felé legközelebb Székesfehérvár-Auchan csomópontnál lehet felhajtani az autópályára”. Azaz csütörtökön fél hatkor – Pintér Sándor állításával szemben – még nem volt lezárva teljesen az M7-es, és például Fejér megye bizonyos pontjain fel lehetett rá hajtani, a megyei rendőrség ezt nem tiltotta meg, sőt, ezekből a közlésekből az se olvasható ki, hogy ezt különösebben ellenezte volna. Igaz ugyanakkor, hogy még 13.39-es keletkezésű az a hír, amely nem tanácsolja az M7-es használatát Fejér megyében. Ám emiatt adódik is a kérdés: ha négy órával korábban a rossz közlekedési viszonyok miatt nem tanácsolták az autópálya-közlekedést, akkor később miért írnak a sztrádára való felhajtásról úgy, mint lehetőség, és miért nem tiltják meg azt? (Miközben a belügyminiszter szerint már három órája le van zárva az autópálya.)

Kollégánk más bolygón ragadt


Fotó: MTI

„Áll a forgalom az M1-es autópálya Győr felé vezető oldalán a 64-es és 70-es km-szelvény között. Az autópálya teljes Komárom-Esztergom megyei szakaszán mindkét irányban, a fenti részt leszámítva, egy sávon, 40 km/h sebességgel lehet közlekedni a hóátfúvások miatt” – ez a hír 16.40-kor jelent meg a Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság oldalán, azaz jó két órával azután, hogy Pintér Sándor szerint lezárták ezt az autópályát is. Egy óra múlva arról jött hír, hogy az említett szakaszon megindult a forgalom. 21.50-kor került ki az a hír, amelyben először kérték az autósokat, hogy ne hajtsanak fel az autópályára. Az „M1-es autópálya Győr felé vezető oldalán Budapest felől lassan, de megindult a forgalom. A rendőrség arra kéri a járművezetőket, hogy hajtsanak le az autópályáról és forduljanak vissza Budapest irányába, Győr felé ne hajtsanak tovább”. Arról azonban, hogy ebben az időben ezen a szakaszon megindult volna a forgalom, munkatársunk nem értesült, ám az ellenkezőjét tapasztalta, mint azt a már idézett cikkében meg is írta.

Nincs hír a lezárásról

„Tisztelt Cím! Megkeresésével szíveskedjen az ORFK Kommunikációs Szolgálatához fordulni.” Ezt a tömör levelet Győrből kaptuk – itt is a rendőrség honlapján néztünk utána a történteknek.

„Az M1 autópálya Győr–Komárom közötti szakaszán mindkét pályatesten »tükörjég« alakult ki. Ez nehezíti a gépjárművek közlekedését” – ez a hír 14-én 11.11-kor jelent meg. A következő hírre azonban több mint nyolc (!) órát kellett várni. „Az M1 autópálya Győr–Komárom közötti szakaszán sem javult a helyzet a délutáni órákhoz képest, továbbra is mindkét pályatesten a jeges utak és az erős szél lassítja, nehezíti a közlekedést. (…) A hóátfúvások, jégbordás utak és az erős szél miatt arra kérjük a lakosságot, hogy ha tehetik, halasszák el utazásaikat és ne induljanak útnak!” (20.46) Este fél 11 lett, mire kiadták azt a hírt, hogy csütörtök „estére a viharos szél okozta hótorlaszok és hóátfúvások miatt a legtöbb út járhatatlanná vált Győr-Moson-Sopron megyében”. Arról azonban, hogy lezárták volna az utakat, nem találtunk híradást.

Zala megyében viszont igen, igaz, ötórás csúszással a pintéri időszámításhoz képest. „A Zala Megyei Védelmi Bizottság döntése értelmében a megye útjain a rendkívüli időjárás következtében kialakult helyzet miatt 2013. március 14-én este 19.30 órától visszavonásig az M7-es autópálya Somogy–Zala megye határtól Letenyéig mindkét irányban, továbbá az M70-es autóút Tornyiszentmiklóstól szintén mindkét irányban le van zárva.” Ezt leszámítva a hóhelyzetről még egy hír volt csütörtökön a zalai honlapon. (Március 15-én, pénteken pedig két hír jelent meg itt: egy reggel arról, hogy ünnepi „állománygyűlésen emlékeztek meg a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai az 1848–49-es forradalom és szabadságharc évfordulójáról”, egy pedig este azzal a címmel, hogy „Szinte valamennyi út járható Zala megyében”.) Somogy megyében ehhez képest a folyamatosan frissülő hírek közt nem találtunk arra vonatkozó információt, hogy az autópályát lezárták volna, csupán azt olvashattuk 21.46-kor, hogy „a rendőrség az M7-es autópálya forgalmát – Somogy megyében – a kritikus időjárási viszonyok és a fokozott balesetveszély miatt letereli a 7-es számú főútvonalra”.

Merő kíváncsiságból olyan megyébe is küldtünk sztrádalezárásra vonatkozó kérdést, ahol nincs autópálya. Innen meglepő módon nem azt a választ kaptuk, hogy hülyeségeinkkel talán ne fárasszuk őket ezekben a nehéz időkben, hanem azt, amit máshonnan is: „Megkeresését – hatáskört tekintve – továbbítottam az ORFK Kommunikációs Szolgálatához."

Az ORFK kutakodásra kér

A tanácsokat megfogadva hétfő este végül a megyei sajtósok után az ORFK kommunikációs osztályához fordultunk. Érdeklődtünk arról, hogy miért volt szükség a kommunikáció központosítására, mikor történt utoljára ilyen, de egyebek mellett arra is kíváncsiak voltunk, hogy az említett megyékben mikor zárták le az autópályákat. Levelünkben azt is kértük, hogy a választ – tekintettel az ügy aktualitására – még a keddi napon küldjék meg. Az ORFK minderre ezt küldte: „feltett kérdéseire egész egyszerűen lehetetlenség az Ön által megjelölt határidőre válaszolni. Egyebekben tájékoztatjuk, hogy a megválaszolható kérdéseire a válaszokat megtalálja a rendőrség honlapján közzétett közlésekben valamint a rendőrség tevékenységére irányadó jogszabályokban, normákban. (…) A kommunikáció hatáskörbe vonásával kapcsolatban feltett kérdéseire válaszolva emlékeztetünk rá, hogy magát a mentést is országos törzs hangolta össze, annak kommunikációját is központosítva kezeltük, amelytől országos törzs működtetése esetén a jövőben sem kívánunk eltérni.”

Kedden még telefonon megpróbáltuk elérni, hogy mégse nekünk kelljen az adóforintokból fenntartott rendőrségi sajtó munkáját elvégezni, és ekkor még úgy tájékoztattak minket az ORFK-nál, hogy „folyamatban van a válaszok megírása”. Kedd késő délutánig azonban nem érkezett meg a válasz, így hivatalosan nem tudjuk, hogy az egyes megyékben mikor zárták le az autópályákat. Jó lett volna ezt tisztázni, hiszen a rendőrség – általunk figyelembe vett – saját, helyi adataiból nagyon is úgy tűnik, hogy Pintér Sándor utólag meglehetősen nagyvonalúan jelölte meg a 14.30-as időpontot.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.