A Fidesz-frakció ma reggel közleményt adott ki az MTI-nek:
„A parlamenti döntéshozók bére emelkedik utoljára” – írják. Szép mentés, szokták erre mondani. A mondat azt sugallja, hogy maguk előtt gondoltak mindenki másra, vagyis gesztusuk a nagylelkűség netovábbja. Ezzel szemben áprilisban még tagadták, hogy lennének tervezetek a képviselők fizetésének emelésére.
Tehát a retorika szabályainak megfelelően a parlamenti fizetések emelésének köntöse, hogy finoman „emlékeztetnek” arra mindenkit, egyéb területen 2010 óta mennyi béremelés is történt. A nosztalgikus önvállveregetés listája így néz ki:
- 51 százalékkal nőtt az átlagbér
- duplájára nőtt a szakmunkás-bérminimum
- 50%-kal emelték a pedagógusbéreket
- „ugyanilyen arányban” nő 2019-ig a rendvédelmi dolgozók, rendőrök, katonák, tűzoltók bére
- az egészségügyi szakdolgozók béremelése jövőre átlagosan eléri a 65 százalékot.
„Magasabb bért kapnak már:”
- a mentősök, ápolók
- a bölcsődei nevelők, a szociális és a kulturális ágazat
- a járási és kormányhivatalok
- a Nemzeti Adó- és Vámhivatal dolgozói is.
A lista remekül csengő tételei után azért azt jó lenne végigvenni, hogy melyik béremelés melyik szektorban járt egyéb juttatások megvonásával, hol tartozik a csak „adható” kategóriába, és hogy miért van az, hogy a legtöbb helyen szinte alig érződik ez a nagy-nagy béremelés, mire az a dolgozó kezébe/számlájára kerül, hogy a pedagógusok vagy a kórházi dolgozók fizetésemelése mire is elég… A sort hosszan lehetne folytatni.
De a retorika és a Fidesz-frakció szerint a jól végzett munka után, „utoljára” a saját bérüket (és persze, ha már mások is ott ülnek az Országgyűlésben, akkor az övékét) is lehet lassan rendezni.
Az emelés 18,5 százalékos lesz. Hangsúlyozták, hogy a javasolt megoldás a képviselők javadalmazását „a gazdaság teljesítményétől teszi függővé”. A közlemény szerint persze „az Országgyűlés tisztségviselőinek tiszteletdíja az általuk vállalt munkával arányosan alakul. Ez megfelel a korábbi és nemzetközi gyakorlatnak”.
Az Index számításai az átlag 748 ezer forintos bruttó tiszteletdíjból indulnak ki, ez alapján az emeléssel a képviselők a bruttó havi átlagfizetés háromszorosát keresnék. A frakcióvezetők a dupláját, a frakcióvezető helyettesei pedig kb. másfélszeresét keresnék a megemelt képviselői alapbérnek. Erre rászámolható a lakhatási támogatás is, írják, mert a törvény szerint ez a tiszteletdíjhoz igazodik, annak 25 százaléka, ezért így ez az összeg is jócskán megnő majd.