Orbán csatába indul, és már holnap alkotmányt módosít

  • narancs.hu
  • 2016. október 2.

Belpol

Győzelmi beszédet tartott Orbán Viktor a választást értékelő beszédében. A miniszterelnök alkotmányt módosít, és csatába indul Brüsszelbe. Úgy tűnik, az EU-ból is ki akar lépni.

Orbán Viktor mögött felsorakozott az egész Fidesz-vezérkar, megjelenését pedig vastapssal köszöntötték a szimpatizánsok.

false

 

Fotó: MTI

Orbán azzal kezdte beszédét, hogy 13 évvel az uniós csatlakozásról szóló népszavazás után ismét európai ügyben szavazhattak a magyarok. Ráadásul most mintegy 150 ezerrel több ember szavazott nemmel a „brüsszeli kényszerbetelepítésre”, mint ahányan be akartak lépni anno az EU-ba. Ez, és az, hogy 15 százalékkal többen voksoltak ma, mint a legutóbbi európai parlamenti választáson, már önmagában elegendő felhatalmazást ad a kormánynak ahhoz, hogy erős tárgyalási pozíciója legyen Brüsszelben. Ráadásul tízből kilenc ember Magyarország önálló döntési joga mellett szavazott – mondta a miniszterelnök. Orbán szerint komoly eredmény, hogy Magyarország az egyetlen európai állam, mely véleményt nyilváníthatott a bevándorlás kérdésében. „Magyarország arról döntött, hogy mi lesz a gyerekeinkkel, a kultúránkkal, az életformánkkal, a nehezen talpra állított gazdasággal, a keresztény gyökereinkkel?” A modern népvándorlás ugyanis elérte Európát, erre pedig azt válaszolta az Európai Unió, hogy beengedi a migránsokat, és szétosztja őket a tagállamok között. A migránsok szétosztásáról pedig Brüsszel akar dönteni – értelmezte a valóságot Orbán. Szerinte a magyarok ezt a javaslatot utasították el, amikor 92 százalék azt mondta: Brüsszel helyett Budapest döntse el, kikkel akarunk együtt élni.

Orbán ezért holnap csatába indul: a népszavazás eredményét rögzíteni kell, ezért  már hétfőn benyújt egy alkotmánymódosítási javaslatot.

A vasárnapi döntésnek Brüsszelben is érvényt akar szerezni a magyar miniszterelnök, ahová csatába indul. Szerinte ugyanis az unió egy demokratikus intézmény, mely nem teheti meg, hogy figyelmen kívül hagy egy olyan népszavazást, mely 92 százalékban elutasítja a brüsszeli döntést.

Orbán Viktor egy szóval sem beszélt arról, hogy a népszavazás jogi értelemben érvénytelen lett (épp a Fidesz törvénymódosítása miatt). Abba viszont, hogy a vasárnapi népszavazást az uniós csatlakozásról szóló referendummal vetette össze, nem nehéz belelátni az unióból való kilépés szándékát.

Figyelmébe ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.