Orbán végül elismerte, hogy találkozott Pharaonnal

  • Urfi Péter
  • 2016. október 24.

Belpol

A miniszterelnök szerint nem szabad a családja és a körözött szaúdi bűnöző közötti viszonyt firtatni, mert ez az egész csak az amerikai titkosszolgálat játszmája.

A parlament hétfői ülésén kétszer is előkerült a Narancs aktuális címlaparca, Ghaith Pharaon.

Először a jobbikos Gyöngyösi Márton hozta fel a kérdést, amikor a letelepedési kötvényekről beszélt. Kontrát Károly államtitkár erre cáfolta, hogy körözött személy letelepedési engedélyt kaphatna - igaz, ilyet nem is állított senki. A hvg.hu tudósítása szerint ezután Gyöngyösi azt a levelet lobogtatta, amelyet Pintér Sándor írt a szaúdi nagykövetnek október elején. Ebben a kiszivárgott dokumentumban a belügyminiszter azt kérte, hogy a szaúdi kormány tegye világossá az álláspontját Pharaonnal kapcsolatban. A levélhez csatolt dokumentum pedig hosszasan sorolja a szaúdi üzletember karrierjének gyászos állomásait, köztük azt is, hogy a 90-es évek elején négy amerikai államban találták bűnösnek, több bűncselekményben.

Nem sokkal később az MSZP-s Harangozó Tamás már magát Orbánt kérdezhette Pharaonról.

false

 

Fotó: MTI

Először is arról, hogy találkozott-e vele személyesen. Mint azt korábban megírtuk, többször is feltettük ezt a kérdést Orbánnak, aki viszont erre nem volt hajlandó válaszolni. Azért érdeklődtünk, mert láttuk, hogy Orbán családja és kormánya szoros kapcsolatot ápol a szaúdi bűnözővel, hiszen:

– az egyik Pharaon-cég vette meg az Orbánnal szemközti házat, ami korábban a miniszterelnöknek is tetszett;

– az egyik Pharaon-cég vette meg az Orbán vejéhez, Tiborcz Istvánhoz köthető BDPST Zrt.-től a József nádor téri Postabank-székházat;

– az egyik Pharaon-cégnek a Külügyminisztérium egyik cégével van közös biznisze;

– Pharaon ügyvédjét láttuk tárgyalni Tiborcz Istvánnal, miközben

– a harmadik ember az asztalnál Zaid Naffa jordán konzul volt, egy kiváló fideszes kapcsolatokkal rendelkező család tagja

Most pedig Orbán végre elismerte:

személyesen is találkozott Pharaonnal egy jordán díszvacsorán.

Ez minden valószínűség szerint Zaid Naffa erődítményszerű Béla király úti villájában, a fideszes prominensek által gyakran látogatott jordán konzulátuson történhetett - erre a címre voltak bejegyezve évekig a Pharaon-cégek.

Az Index tudósítása szerint a Pharaonra vonatkozó kérdésre amúgy Orbán először röviden csak annyit reagált, hogy "a szóban forgó úr" (Orbán egyszer sem mondta ki a nevét) letelepedésének nemzetbiztonsági kockázatát megvizsgálta a magyar hatóság, és nem talált ilyet. Ez az állítás ugyebár nyíltan ellentmond a saját kormánya által leírtaknak, a fent említett belügyi dokumentum tartalmának, hiszen abból kiderül: a magyar szolgálatok még mindig kutakodnak és aggódnak.

Majd ugyancsak az Index szerint arról beszélt, hogy ez az egész "egy amerikai titkosszolgálati játszma" lehet, ugyanis egyetlen schengeni ország sem emelt kifogást Ghaith Pharaon beutazásával kapcsolatban. Ha ugyanis valakit keres az FBI, furcsa, hogy 24 évig szabadlábon maradhat. Orbán azt mondta Harangozónak: "legyen óvatos, nehogy ön is része legyen egy amerikai titkosszolgálati játszmának".

A Pharaon körüli, feltételezhető titkosszolgálati érdekekről és lépésekről részletesen írunk a Narancs aktuális számában. Itt csak egy rövid megjegyzés: akármilyen játszmák zajlanak a háttérben, Magyarország biztonságát semmiképpen nem az szolgálja, ha mindenki mélyen kussol arról, hogy egy sokszorosan veszélyesnek bizonyult bűnöző a magyar kormányfő közvetlen közelében kavar.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.