Somolygás és fenyegetés – Így vegzálta a rendőrség a diákokat az ELTE-n

  • Birtalan Gy. Gergő
  • 2013. február 19.

Belpol

Lapunk munkatársa volt az a diák, aki nem adta meg telefonszámát tegnap az ELTE-n feltűnő rendőrség nyomozójának. Most megírta, hogy látta a hétfői akciót belülről, érintettként.

Kétféle módon lehet megtörni az embereket. Az egyik mód a sztálini: éjszaka jön a fekete kocsi, elvisznek, és soha nem látnak többé. A másik a kádári: folyamatosan figyelnek, ezt tudatják is veled, kellemetlenkednek, szívatnak, igazoltatnak, motoznak, egyszóval: nem hagynak élni. Én sem a sztálini időkben, sem a Kádár-rendszerben nem éltem, mégis ez ugrott be, amikor hétfőn tizenöt nyomozó szállta meg a BTK egyetemfoglalókkal teli előadóját, körülbelül tíz perccel a tervezett demonstráció kezdete előtt.

Kiáll egy alezredes és bejelenti, hogy bűncselekmény gyanúja miatt nyomozás folyik. Közben olyan kifejezésekkel dobálózik, mint „államrend elleni tevékenység” vagy „közüzem megzavarására irányuló szervezkedés”, végül közli, hogy a jelenlévők egy részét egy különszobában, egyesével fogják kihallgatni. Tanúként, természetesen, ugyanis a gyanúsítottaknak több joga van. Rögtön oda is vonulnak egy csoport lányhoz, mire a csajok közlik, hogy mind kiskorúak (ez esetben ti. csak a szülő jelenlétében történhet kihallgatás), és előkerülnek az 1997-es születési dátumú diákigazolványok.

 

Szemben egy hallgató, háttal a nyomozó


Szemben egy hallgató, háttal a nyomozó

Fotó: MTI


Hiába próbálja a nyomozó vicceskedő felhanggal elütni a dolgot, ez akkor is gáz és ijesztő lenne, ha nem volna ilyen leplezetlen a megfélemlítési szándék. Ekkor leül mellém egy Kálámbó, és egy láthatóan begyakorolt mozdulattal kicsapja a jelvényét. Közli, hogy ő nagyon nem szeretné ezt csinálni, és csak azért vannak itt, hogy figyelmeztessék a diákokat arra, hogy mi bűncselekmény és mi nem az. Arra a kérdésre, hogy ez miért az utolsó pillanatban jutott eszükbe, azt feleli: igen, ennek már rég meg kellett volna történnie, majd egy farkasvigyorral megkér, hogy adjak tanúvallomást. Meccselünk pár percet azon, hogy én szeretném megvárni, amíg megérkezik egy jogi segítő (egy végzős joghallgató egyetemfoglaló), ebbe végül belemegy. Miközben várakozunk, megkérdezem, hogy mi alapján indítottak nyomozást. Azért – feleli –, mert kitudódott, hogy a teremben valakik arról beszéltek, hogy el kéne foglalni a hidakat, másvalaki pedig feljelentést tett, a rendőrség ez alapján intézkedett. Ajánlom neki, hogy indítsanak nyomozást a zsidóság kiirtására irányuló törekvések miatt, ugyanis én a villamoson hallottam, hogy többen erről beszélgettek. Legyint, elmondja, hogy a nyomozás indításáról nem ő, nem is a felettese, de még csak nem is a felettesének felettese dönt. Egy idő után elővesz egy idézési papírt azzal a felkiáltással, hogy na jó, ha nem jön senki, akkor később is jó lesz. Nem győzi meg, hogy én itt is szívesen színt vallok mindenről, csak várjuk meg a srácot – ő alá akarja írattatni a lapot. Látom, hogy hajthatatlan, úgyhogy beletörődök, rendben, elmegyek majd egy általam választott időpontban a Vörösmarty utcába. Aztán kinyögi, hogy mindenképpen meg kellene adnom a telefonszámom.


Ez már piszkálta a csőröm: nem szeretem mindenkinek megadni a számom, főleg nem nyomozóknak, így hát felajánlottam, hogy inkább megadom az e-mail címem, úgyis folyamatosan figyelem, és van olyan jó, mint a telefon. Valamiért azonban a nyomozó belekapaszkodott ebbe, és elkezd ezerféle módon édesgetni és fenyegetni, hogy neki utasítást adtak, hogy meg kell szerezze a számot. Csütörtökön – folytatja – úgyis meg kell majd adnom, ha ellátogatok hozzájuk. A végén aztán begurul, és fojtott hangon, somolyogva közli, hogy így is lehet játszani, ha nem adom meg, hív egy egyenruhás rendőrt, aki azzal a gyanúval, hogy a telefonom lopott, elveszi tőlem azt, feljegyzi a készülék azonosítási számát, ezt beküldi a központnak, és ez alapján már a telefonszámom is tudják azonosítani. Miután ez sem hat meg, mérgesen az asztalra csap, „jól van, bassza meg, nem is kell az a szám”, majd elmegy. Még utánaszólok, hogy „remélem, a kivégzés elmarad”.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.