Ungváry Krisztián szerint az ellenzék akkor lenne IGAZI ellenzék, ha nem ülne be a Parlamentbe

  • narancs.hu
  • 2018. április 20.

Belpol

Komolyan érvel a bojkott mellett az ismert történész.

Hosszú, elgondolkodtató írást közöl az Index Ungváry Krisztián történésztől.

A szerző alapvetően az április 8-i választás eredményét elemzi, de a legérdekesebb rész az lesz, amikor rátér az ellenzék felelősségére és helyzetére.

false

 

Fotó: Narancs

Három markáns gondolatot idéznénk ebből a részből:

–        „A kocka akkor fordul, ha az »ellenzék« csakugyan ellenzékként viselkedik. Ami azt jelenti, hogy nem veszi át a mandátumát, mert nem kíván részese lenni egy olyan színjátéknak, ami a kétharmad birtokában még a legnagyobb jóindulattal is csak a demokrácia imitálásának nevezhető.”

–        „Amennyiben van valamilyen értelme annak, hogy rendszeressé váljanak az Országház előtti tüntetések, akkor az csak az lehet, hogy egy normálisabb ellenzék jöjjön létre. Olyan formáció, amely nem kollaboránsokból áll, és amely képes arra, hogy bizonyos ügyekben közösen lépjen fel akkor is, ha világnézetileg sok minden elválasztja tagjait egymástól.”

–        „Az április 8-i bukás egyúttal egy megtisztulás és újjászületés lehetőségét is magában hordozza. Azok, akik megélhetési politikusként is csak kisstílűek tudnak lenni, bevonulnak majd a Parlamentbe. Ők azok, akiket ki kell zárni minden jövőbeni ellenzéki összefogásból.”

Cikkét pedig úgy zárja Ungváry, hogy a „következő hetek és hónapok történésének nem a kormány megdöntése, hanem egy valamire való ellenzék létrehozása a tétje”.

A teljes írást itt olvashatja el.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.