Rajzfilm

Irán Maiden

Vincent Paronnaud - Marjane Satrapi: Persepolis

  • Iványi Zsófia
  • 2007. december 20.

Film

Egyszer volt, hol nem volt, az Óperenciás-tengeren innen, de az emberi jogok tiszteletben tartásán túl egy ország, amit Iránnak hívtak. Itt élt, éldegélt a cserfes Marjane, kinek egészen tízéves koráig "olyan felhőtlenül telt a gyerekkora, mint egy igazi kislánynak".

Ekkoriban országa felett a kegyetlen sah uralkodott, kinek véres rendszerét az 1979-es forradalom söpörte el. Marjane és a körülötte élő emberek örömmel üdvözölték a változást, de hamarosan rá kellett jönniük, hogy a diktatúra csöbréből a fundamentalizmus vödrébe estek. A Khomeini ajatollah szellemi irányítása alatt álló új rendszer szigorú határokat szabott az emberi lét és kultúra valamennyi szegmensének, mely határokat kíméletlen törvénykezéssel és semmitől sem visszariadó végrehajtással igyekezett védeni. Mit tehet ilyen helyzetben egy lázadó természetű, nagyszájú leányzó? Saját, egyszemélyes ellenkultúrát alakít ki, ami az Iron Maidenre való léggitározástól kezdve a csadorra tűzött Michael Jackson-os kitűzőn át egészen a frissiben átírt történelmet oktató tanár néninek adresszált beszólásig terjed. Iránban már ez a kis hatótávolságú rebellió is komoly bűnnek számított, a büntetés pedig a botozástól egészen a kivégzésig és az azt felvezető megerőszakolásig (a törvények értelmében ugyanis tilos volt szüzet a másvilágra segíteni) terjedhetett. Mit tehetnek ilyen helyzetben az egy szem lányukat féltő szülők? Gyorsan elküldik őt Európába, azon belül is Bécs városába, remélve, hogy ott szebb és szabadabb élet vár rá. Ámde a jóléti társadalomba való belecsöppenés eufóriája hamar elszáll, helyében pedig a magány és a kirekesztettség érzése marad, megspékelve némi szerelmi csalódással és egy jó adag honvággyal.

Az időközben felcseperedett Marjane Satrapi megtanult szépen rajzolni, s egy képregénysorozatban mesélte el, milyen volt a gyermekkora a hazájában, hogyan élte meg a visszatérést, miért kellett eljönnie újra, és hogy miért nem képes azóta sem felszállni az Iránba tartó repülőgépre. A szókimondó képregényt átdolgozták celluloidra: az egyszerű vonalvezetésű, szinte végig fekete-fehér Persepolis színesebb és szórakoztatóbb a legtöbb színpompás, számítógéppel turbózott rajzfilmnél, élő példaként szolgálva a kevesebb néha több igazságára. Nem véletlenül nyerte el többek között a Cannes-i Filmfesztiválon a zsűri nagydíját - ami rajzfilm esetében ritka, mint a fehér holló -, és nem véletlenül terjedhet az alkotónő hazájában csak olyan formában, ahogy ő anno a punkzenéket beszerezte: kalózlemezként. Pedig a Persepolis nem iszlám- és még kevésbé Irán-ellenes, csak elnyomás- és igazságtalanságellenes. Egy csúnya és szomorú történetet szépen és játékosan bemutató igaz mese.

Forgalmazza a Cirko Film - Másképp Alapítvány

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.