Hőségre ború – Időjárás a héten

Hétfőn zivatarokkal ér véget a kánikula, a hét többi részén a sokévi átlagot sem nagyon éri el a hőmérséklet.

Túl korán jött tán ez a múlt hétvégén tetőzött, általunk is előre jelzett hőhullám, habár egyáltalán nem mondhatnánk, hogy szokatlan volna a kánikula az év eme szakaszában. Annyi biztos, hogy a természet visszavesz: a nyugat-európai alacsony nyomású teknő szépen keletre mozdul, érkezését itt talajszinten egy hullámzó front érkezése jelzi (már vasárnap este itt volt a kertek alatt), no meg előtte és annak mentén a labilissá váló légkörben kipattanó zivatarok. Mögötte pedig az előző napokhoz képest alapos lehűlés: nappal kevéssel 20 fok feletti (általában 20–25 fokos) hőmérsékletek, éjszakánként garantált felfrissülés – néha még kissé hideg is lesz.

Csapadékból hétfőn és még részben kedden jut több, később inkább futó helyi záporok maradnak, majd pénteken és szombatra virradóan egy újabb hullámzó frontrendszer érkezése nyomán, legalábbis regionálisan, már bőségesebb öntözés várható, és szombat-vasárnap is sok lesz a felhő, ekkor már főleg a keleti országrész lesz a  csapadékosabb. A légmozgás egész héten igen élénk és északias irányú lesz: a hűvös, óceáni eredetű levegő állandó utánpótlása biztosítja, hogy még a legnaposabb, legmelegebb órákban sem közelítjük meg a 30 fokot, sőt, már a 25-nek is örülhetünk. Voltaképpen néhány napra visszalapozunk a naptárban egészen májusig: a napi maximumok el sem érik az átlagos mértéket. A hétvége sem lesz nyáriasan meleg: egy  magassági hidegcsepp hatására szombaton és még vasárnap is kissé hűvös lehet. Azt pedig semmiképpen se feledjük, hogy a frontok által kitisztított levegőben még intenzívebben érvényesül az UV-B-sugárzás: lehet, hogy csak 23–24 fokot mutat a hőmérő, de napon így is villámgyorsan leéghetünk.

Kis csinnadratta után nyugalmas napok

Hétfő: A kezdeti napsütés után egyre több lesz a felhő, a még kora délután beálló csúcshőmérsékletek 25 és 30 fok között alakulnak: a Dunántúlon lesz kevésbé meleg, a középső és a keleti országrészben még 30 fok körüli meleg várható. Ahogy előbb északon (így a főváros környékén) és északkeleten, aztán délután északnyugat felől mind többfelé zivatarok pattannak ki, úgy esik vissza a hőmérséklet is. Kezdetben még mindenhol élénk délnyugati szél fog fújni, de délutántól a Dunántúlon, majd a középső országrészben is már északnyugatira vált. Éjszaka és hajnalban még többfelé fog esni: zömmel azért északon, északkeleten. Ahogy előrenyomul a front, mindenhová jut a hűvösebb levegőből, így azután hajnalra jobban le is hűl: 16 és 19 fok közé (még délkeleten marad nyoma a meleg éjszakáknak). Főleg a Dunántúlon és északkeleten fúj majd kicsit élénkebb északnyugati-északi szél.

Kedd: A nap első felében még főként felhős, nyugaton és északkeleten erősebben, a főváros környékén gyengén szeles időben délután már csak 20, 25 fokos csúcshőmérsékletek várhatók. Többfelé lehet eső, zápor – kezdetben főleg a keleti országrészben, délután a Tiszántúlon, a Nyugat-Dunántúlon és a főváros környékén is lehet zápor. Estétől további záporok várhatók (nagyobb valószínűséggel az északi országrészben, s megint csak a  főváros környékén), a szél a középső és a déli országrészben tovább mérséklődik, és alaposabban felfrissül a levegő: 14, 18 fokot mérhetünk hajnaltájt.

Szerda: Az ország nagy részén változóan felhős, néhol még záporos időben délután többnyire 18, 23 fokokat mérünk: a Dél-Alföldön és a Tisza-vidéken lesz a legmelegebb, de a Kelet-Dunántúlon néhol alig lesz több 15 foknál. Még mindig igen élénk, északkeleten és a nyugati határszélen erős északi-északnyugati szél fog fújni (Budapest környékén lesz a leggyengébb a légmozgás). Éjszaka, továbbra is szeles, de már derült időben már jóval hűvösebb lesz, mint a korábbi napokban: csupán 12, 17 fok lesz a kora reggeli minimum.

Csütörtök: Nagyobbrészt napos időben délutánra már 21, 26 fokig melegszik az idő. Többfelé élénk északnyugati (keleten mérsékeltebb északi) szél fog fújni. Éjszaka, kissé felhősebb időben, többnyire már gyengülő szélben zömmel 12, 17 fokos minimum hőmérsékletek várhatók - a Dunántúlon kisebb eső, zápor is lehet..

Péntek: Néha megnövekvő felhőzet mellett többnyire 21, 25 fokos hőmérsékleteket mérhetünk, de keleten pár fokkal többet is. Előbb a nyugati határszélen, később a Dunántúl más részein, a középső, majd a keleti országrészben várhatók kisebb-nagyobb záporok, zivatarok, az Alföldön süt többet a nap. Az ország nagy részén (így a főváros környékén) kifejezetten élénk, néha erős északnyugati szél fog fújni. Éjszaka még mindig élénk északnyugati légmozgás mellett ismét jobban lehűl a levegő: egészen 11 és 16 fok közé. A déli és a keleti országrészben többfelé várható zápor, esetleg zivatar.

Szombat: Gomolyfelhőkkel teleszórt égre tekinthetünk fel, többfelé (nagyobb eséllyel a keleti országrészben illetve a Nyugat-Dunántúlon) várható zápor, esetleg zivatar is. Élénk (északon néha erősebb) északnyugati irányú légmozgás mellett délután 18 és 22 fok közé emelkedik környezetünk hőmérséklete. Friss, de inkább úgy mondanánk, hűvös és (az északkeleti régió kivételével) szeles lesz az éjszaka: hajnalra már derült időben csupán 10, 14 fok várható.

Vasárnap: Többnyire felhős, a középső országrészben (pl. Budapest környékén) néha már napsütéses, de főleg keleten zömmel csapadékos időben 19, 23 fokot mérhetünk. Élénk, az Észak-Dunántúlon kicsit erősebb északnyugati szél fog fújni.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.