A hét első napjával véget ér az őszelő szinte késő nyári szakasza – az évszak pedig pontosan azt az archetipikus arcát mutatja, amiért oly sokan szeretik avagy szertartásosan utálják. Ehhez csupán annyi kell, hogy szépen, lassan leépüljön az Európa kontinentális területeinek időjárását jó időn keresztül uraló magassági gerinc, meg az annak megfeleltethető, Hannah névre keresztelt magas nyomású képződmény (anticiklon) – az atlanti ciklonok frontjai immár ellenállhatatlanul törnek előre Közép-Európa felé. Hogy mi mindent képesek művelni útjuk során, arról bizonyságot szerezhetett például Németország lakossága: a csütörtökön, pénteken éves melegrekordokat megélő nyugati tartományokban (erről lásd múlt heti bejegyzésünket) vasárnapra 18-20 fokot csökkent a hőmérséklet!
Nos, nálunk nem lesz ekkora törés, de a 25 fok körüli (pláne afeletti) csúcshőmérsékletek a továbbiakban (mondjuk a hét utolsó igazán enyhe napját, keddet követően) inkább csak epizódszerűen térhetnek vissza szeptember hátralévő részében (habár az ősz néha tartogat nem várt meglepetéseket is). Ráadásul a nyugat felől érkező nedves, habár kissé hűvös áramlás szépen bekeveredik majd a Földközi- és Adriai-tengerek meleg nedves levegőjébe – a hidegfrontok (már csak a nevezetes orografikus avagy emelőhatás miatt is) rendre hullámot vetnek az Alpok felett, s ettől délre mediterrán peremciklonok alakulnak ki –, újabb és újabb muníciót szolgáltatva a közép-európai, azon belül a Kárpát-medencei csapadékképződéshez. A hétfőn érkező első hullám után kedden napközben átmeneti szünet következik, majd késő délutántól-kora estétől újabb adag hűvös-nedves levegő szorítja ki az addigi relatív enyhébbet. Úgy tűnik, hogy szombatig napról napra várható több-kevesebb (de többször is jelentős mennyiségű) csapadék, változatos területi eloszlásban. Remélhetőleg éppen a hétvége második felére, vasárnapra nyugszik meg az időjárás – ekkor ismét viszonylag enyhe idő várható (még ha ezt nem is hívja majd senki nyáriasnak).
Amúgy elkel majd az eső – a nyári jelentős csapadékdeficitet pótolni kell. Ráadásul éppen tetőfokára hágott a pollenfertőzöttség az országban – habár ez az idei szezon korántsem olyan combos, mint mondjuk a múlt évi, pláne a két évvel ezelőtti. Annyi azonban biztos, hogy a csapadék, a ciklonok mozgása hosszú napokig visszaszoríthatja az allergén virágporszemcsék légköri koncentrációját (a légkör rendszeres átmosása és a megélénkülő légjárás sokat segít ebben), de azért a gazok is buzgóbban burjánzanak (sőt virágzanak) majd, ha egyszer végül mégis kisüt a nap.
Hűvös, nedves
A hétfő jellegét az érkező hidegfront szabja meg – már kora délelőttől délnyugat-nyugat felől mind többfelé várható eső, néhol zápor, ritkábban zivatar. A csapadékmező már kora délutánra elérheti a Duna –Tisza közét, s később az Alföld más részein, a Tiszántúlon is várható csapadék – itt helyenként zivatar is lehet. A nappali csúcshőmérséklet nyugaton és az ország középső részén legfeljebb 20 fok körül, de leginkább az alatt alakul – ezzel szemben a Tiszántúlon, a front érkezése előtt még 25-26 fok is lehet. Hétfő késő estére szinte mindenhol eláll az eső – az ország északkeleti sarkában viszont folytatódik a csapadékhullás. Keddre virradóra változóan felhős időben 8-13 fok várható. Napközben nagyobbrészt napos idő várható, s az érkező (még éjfél előtt befutó) újabb front előtt még viszonylag magasra emelkedik a hőmérséklet: 21-26 fok várható – ez pontosan megfelel az ilyenkor várható sokévi átlagnak. Kedd késő este a Nyugat-Dunántúlon, egy peremciklonnak köszönhetően, újabb esőzés kezdődik, ami fokozatosan terjeszkedik kelet felé. Ez nem csak a másnapra virradó éjszaka szabja meg az időjárás képét, de szerda estig visszatérően és többfelé várható újabb csapadék (áztató esőtől zivatarig sokféle formában), és megélénkülhet az északnyugati szél is. A hajnali 10-15 fok után (a felhős időben már nem süllyed oly mélyre a hőmérséklet) napközben legfeljebb 20 fok közelébe, de sok helyen (a tartósabban esős vidékeken) csak 17-18 fokig emelkedik a hőmérséklet. Kivéve a Tiszántúlon, ahová (átmeneti szünet után) később ér csak el az újabb csapadékhullám, s ahol kora délután 23-24 fok is lehet.
Csütörtök hajnalban, kora reggel a továbbra is felhősebb időben zömmel 11-15 fokos minimumok lesznek – és délnyugatról újabb csapadéktömb céloz be minket (úgy tűnik, ez főleg délen és keleten okoz újabb esőket, záporokat, sőt az Alföldön zivatarokat!). Ehhez képest napközben sem emelkedik sokat a hőmérséklet – legfeljebb 20 fok környékére, de inkább többé-kevésbé az alá (15-19 fok), ám az élénk légmozgás miatt ennyit sem érzünk majd. Zömmel borult idő várható, kezdetben sokfelé esővel, záporral – de délután várható némi átmeneti szünet is. De már késő délutántól délnyugat felől érkezik az újabb nedves léghullám, az érkező peremciklon ajándéka: ennek hatására egész éjszaka eshet (9-13 fokos minimumok mellett). Pénteken még mindig bőséges csapadékáldás vár ránk – ehhez élénk, néha erős északnyugati szél és zömmel 20 fok alatti (de többnyire csak 16-17 fokos) hőmérsékletek dukálnak. Késő estétől nyugat felől szűnik a csapadék és szombatra virradóan talán már csak északkeleten várható újabb eső: hajnalban zömmel 8-13 fok lesz. Napközben, elsősorban nyugat felől folyamatosan kiderül majd, viszont az ország keleti harmadában újabb esők várhatók. Ezzel együtt a légmozgás is élénk marad, az ország nyugati és középső részén 20 fok körül alakulnak a csúcsértékek (az ország északkeleti harmadában ennél hűvösebb lehet).
Vasárnap tovább enyhül az idő: a hűvös reggel után napközben ismét 20 fok közelébe, kicsit már a fölé emelkedik a hőmérséklet: például az Alföldön vagy Baranyában nem lesz ritka a 22-23 fok sem. Eső ezen a napon már csak az északkeleti, illetve a nyugati határszélen várható: többnyire szép, napsütéses kirándulóidőnk lesz, de azért az északnyugati szél továbbra is élénk lehet.