Elfeledett települések a Tolcsva-patak völgyében

Akiknek már nem jutott

  • Bódisz Attila
  • 2013. január 15.

Kis-Magyarország

Két és fél évvel a nagy borsodi árvizek után a megyében számos településen történtek fejlesztések, hogy hasonló pusztítás még egyszer ne fordulhasson elő. Fejlesztési ígéretei teljesítésekor azonban a kormány három zempléni faluról megfeledkezett.

A 2010-es év borsodi árvízpusztítása (erről szóló riportunkat itt olvashatja) a Tolcsva-patak mentén fekvő falvakban is komoly veszteségeket okozott: a megáradt patak több száz házat öntött el, több alkalommal is. A Zempléni Tájvédelmi Körzet déli határánál lévő aprócska falvakban a felejtést nehezíti, hogy az árvíz idején tett hangzatos kormányzati ígéretek ellenére árvízvédelmi beruházás – szemben más borsodi településekkel – alig történt a környéken. (A nógrádi Ipolytarnóc hasonszőrű története itt olvasható.)

Minden évben

A Zempléni-hegységben megbúvó, három apró településrészből összeálló Háromhuta lakói már rutinos árvízvédelmi szakemberek, Verbovszki Károly polgármester pedig egy komplett egyetemi értekezést is írhatna árvízi védekezésből. A falu teljes szakaszán több kilométeren fut a Tolcsva, így ha nagyobb mennyiségű csapadék esik a hegyekben, vagy gyorsan olvad a hó, akkor a patakmedrek villámgyorsan megtelnek vízzel, gyakran ki is áradnak. Emiatt minden esztendőben többször kell homokzsákokkal védeniük a lakóházakat és az üdülőingatlanokat.
Két és fél évvel ezelőtt komoly kárt szenvedett a már kiépült támfalrendszer is, amelynek egy részét a vis maior támogatásból sikerült visszaépíteni – mondja a polgármester. A középhutai területen nemrég fejezték be a patakmeder rendbetételét, de ezt a munkát a leghátrányosabb helyzetű térségek települései számára kiírt, úgynevezett LHH-s pályázaton elnyert összegből végezték el. Árvízvédelmi pályázaton azonban még nem nyert az önkormányzat. Támogatási kérelmüket már kétszer adták be, de mindkét alkalommal elutasították a döntéshozók. Pedig az óhutai rész, valamint a lakott területek közötti szakaszok még kiépítésre várnak, amit magánerőből biztosan nem tud megoldani az alig másfél száz lakosú település. Verbovszki Károly elmondta: azért is bánják a pályázati fiaskót, mert a terveztetésre és az engedélyeztetésre több mint egymillió forintot fordított az önkormányzat.

A szomszéd árvize

A Háromhutától alig néhány kilométerre lévő Komlóska is hasonlóan járt az árvízi megelőzést szolgáló pályázatokkal. Csakhogy a 300 lelkes ruszin település nem egy, hanem tízmillió forintot költött az előkészítő feladatokra. Köteles László polgármester bosszús emiatt, hiszen ezt az összeget akár egy kisebb beruházásra is költhették volna. Vis maior támogatásból, adományokból és más pályázatokból már helyre tudtak állítani néhány támfalat, a Ruszin-park összeomlott csűrjét, valamint a megrongálódott középületeket, és a lakossági károk egy részét is orvosolni tudták, de olyan beruházások nem történtek, amelyek az árvízi biztonságot növelték volna. Ezeket a pályázataikat ugyanis sorra elutasították.

 

Ömlik a víz Komlóskán


Ömlik a víz Komlóskán

A komlóskaiak tervei szerint egy csapadékvíz-tározónak kellene épülnie a falu fölött, emellett elvégeztetnék a teljes patakmeder-rekonstrukciót, ami sokkal nagyobb biztonságot nyújtana a helybelieknek. Ehhez 3-400 millió forintra lenne szükség. Köteles László mindezek mellett hiányolja az állami fenntartású út és az azzal párhuzamosan futó patakmeder rendbetételét is. Azt mondja: az árvíz óta ezekkel semmi sem történt, márpedig ez az egyetlen út, ami a településre vezet. Árvízkor még a tűzoltók sem tudták megközelíteni a települést, mert az áradat részben elöntötte, részben megrongálta az aszfaltot.

Tíz tucat házat

2010-ben mégis Tolcsva járt a legrosszabbul a patak menti települések közül. A faluban több mint 200 házat árasztott el a víz, egy össze is dőlt. Az átmenő forgalmat lebonyolító híd környezete még ma is olyan állapotban van, mint amikor két és fél évvel ezelőtt az ár levonult. Az építmény előtti támfal leomlott, Csoma Ernő polgármester szerint a következő árvíz biztosan elsodorja a hidat is.
Tolcsva mégis annyiban szerencsésebb a korábban említett két településnél, hogy a vis maior támogatásból, valamint más forrásokból elvégzett kisebb munkák mellett a múlt év végén 80 millió forint kormányzati támogatást kaptak a patakmeder egy részének helyreállítására. A gond csak az, hogy ez az összeg körülbelül 300 méternyi szakasz rendbetételére elegendő, viszont a felújításra váró teljes hossz 1,2 kilométer. A teljes rekonstrukció becsült költsége közel félmilliárd forint lenne. Az árvízvédelmi beruházásokat támogató pályázatokon egyébként Tolcsva is hasonlóan szerepelt, mint szomszédai. A patak kezelője az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság, amely első megoldandó feladatai között tartja számon a Tolcsva-patak rendbetételét. Azonban a cég pályázati lehetőségei még az önkormányzatokénál is szerényebbek voltak az elmúlt időszakban, és kérdéses, hogy ez változik-e a közeljövőben.

Elfelejtették

Mint emlékezetes, a 2010-es árvíz után a kormány veszélyhelyzetet hirdetett ki Borsod-Abaúj-Zemplén megye egész területére, hogy az árvízi helyreállítási és védelmi feladatokat a hagyományosnál gyorsabban el tudják végezni. Ezek az építkezések leginkább a rendkívüli árvízkárt szenvedett Felsőzsolca, valamint a Sajó, a Hernád és a Bódva völgyét érintették. Jelentős beruházások történtek még Sátoraljaújhelyen is, ahol ezer ingatlant öntött el két éve a Ronyva-patak, Mikóházán pedig egy záportározó épült.

A Tolcsva-patak völgyéről azonban mintha mindenki elfeledkezett volna.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.