Földes/Veres 3.0 – újabb tüntetés a kézi vezérlésű kinevezések ellen

  • Kovács István
  • 2013. július 13.

Kis-Magyarország

Péntek este harmadjára tüntettek Miskolcon azért, hogy Veres Pál vezethesse a jövőben a Földes Ferenc Gimnáziumot. Az önkormányzat azonban nem a népszerű szakembert szeretné.

Pár hete érettségizett a Földesben Schultz Vera, és 481 érettségi pontjával olajmérnöknek jelentkezett a Miskolci Egyetemre. Encsről jelentkezett a gimnáziumba, amit utólag is jó döntésnek ítél meg. „Kiváló tanári kar és kiváló igazgató segítette a munkáját, különben pedig Veres Pált minden diák szereti” – fejtette ki véleményét az egyetem előtt álló lány, aki azért érkezett tegnap a Városház térre, hogy az igazgatót támogassa. Nem volt egyedül: Krisztiánt a Földesben szerzett érettségi után az ELTE magyar szakára vették fel, ő is sorolta az igazgató érdemeit. A fiatalokkal együtt több mint százan gondolták hasonlóképpen úgy, hogy Veres Pálnak kellene igazgatóként folytatnia a Földesben: a Városház téren péntek kora este harmadjára tüntettek mellette. (A korábbi tüntetésekről itt és itt olvashat.)

Már egy éve

A város és az intézményvezetővel szimpatizálók konfliktusa akkor kezdődött, amikor 2012-ben a Földes még önkormányzati fenntartásban működött, Veresnek pedig július 31-én járt le a megbízatása. Ekkor ki is írták a pályázatot, ám a népszerűségnek örvendő és munkáját addig a szakmai szervezetek megítélése szerint kiválóan végző igazgatónak nem akadt vetélytársa. Közzétett pályázata az oktatási bizottság ellenzéki tagjai szerint minden igényt kielégített, de az önkormányzat végül nem hirdetett nyertest. (Az esetről bővebben itt olvashat.) A következő pályázati kiírásra Dávid Enikő nyugdíj előtt álló általános iskolai pedagógus jelentkezett még, de a város vezetése akkor úgy találta, hogy nem lenne sportszerű az államosítás előtt a kinevezés. Az elmúlt tanévben ezért az addigi igazgatóhelyettes kapott megbízást az igazgatói feladatok ellátására, aki Veres Pált helyettesének nevezte ki.

false

Így jött el 2013 nyara, amikor újabb pályázat jelent meg a Földes Ferenc Gimnázium vezető posztjának betöltésére: erre Veres pedagógustársai biztatására újra beadta dolgozatát, és szintén pályázott Nagymáthé Sarolta is. (Ő idáig a helyi evangélikus gimnázium igazgatóhelyettesi posztját töltötte be.) A szakmai szavazatok 3,5 százalékát ő kapta, míg Veres programját 95 százalék támogatta. Mindez azonban nem hatotta meg a városházát, amely végül Nagymáthét javasolta igazgatónak az Emberi Erőforrások Minisztériuma felé: a tegnapi tüntetést ez a döntés hívta életre.

A tüntetők szerint

Bogdán Jánosné családjából négyen érettségiztek a jó nevű iskolában, és mindenki megtalálta helyét az életben. Egyik lánya a Miskolci Egyetemen diplomát szerzett. Azt mondta, amíg érintett volt, soha nem irányították az igazgatói kinevezést, ezért elítéli a helyi önkormányzatot.

„Az egyenes utat nem ismeri ez a kormány” – véli Móricz Jánosné, akinek bár nincs kötődése a Földeshez, minden igazságtalanság ellen felemeli a hangját. Szabó Lászlónénak fia és unokája végzett a gimnáziumban, és mindig elégedett volt az ott zajló munkával. Az asszony hozzátette: ott magas szintű oktatás zajlik a mai napig, és nem szabad hagyni, hogy a politika tönkretegye a tudásközpontot.

false

A megszüntetett Miskolci Rádió egykori szerkesztője, Nagy-Korsa Judit a helyszínen kifejtette: azt akarják, hogy olyan emberek kerüljenek vezetői helyekre, akiket tisztelet övez, és nem „a mi kutyánk kölyke” elv alapján kaphasson bárki is kinevezést.

Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke szerint ma a népet úgy kezelik, mint a birkát, és a hatalom nem akarja elhinni, hogy ők nem állnak be a sorba. Egykor a „népi demokráciában” meghatározták, hogy mit várnak el a szakszervezettől, ő ebből már nem kér. Ma az a „jó” igazgató, aki bírja a politikai bizalmat, márpedig ha a tanári kar azt nézi, hogy „kinek a kutyáját” helyezték föléjük, az feszültségeket okoz. Fontosnak tartja, hogy ahol a gyermekünk tanul, olyan igazgató legyen, aki bizalmat élvez. Kérdésünkre az elnök elmondta: Veres Pált személyesen nem ismeri, de a Földes Gimnázium nagyon előkelő helyen van az eredményességben, amihez felkészült pedagógusok és igazgató kell. Sajnálja, hogy a pedagógusok nem mernek mutatkozni az ilyen rendezvényen, mert féltik az állásukat.

A Miskolci Egyetem BTK Tanárképző Intézet igazgatója szerint a miskolci vezetők elutasítják a jövőt, amikor az egyetem leépítését végzik. Knausz Imre docens szerint 2013 a hanyatlás éve, a város történetírói pedig meg fogják nevezni annak politikus szereplőit is. Az északkeleti térség szerinte egyébként lassan Magyarország Afrikájává válik, annyira kivéreztették.

Nemcsak a Földesben

Az elmúlt évben több miskolci oktatási intézményben „cserélt” kifogásolható módon igazgatót a fenntartó önkormányzat. Az Avasi Gimnázium vezetői posztjára Schmidtné Törő Mária úgy kapott megbízást, hogy lényegesen kevesebben támogatták az intézmény pedagógusai, diákjai, a szülői munkaközösség és az érdekképviselet részéről, mint ellenfelét. Az ellenzék akkori nyilatkozata szerint mindez azért történt, mert Schmidtné az anyósa a városi MIK Zrt. igazgatójának, és így „járt neki a politikai hátszél”.

A Szemere szakképző tavaly kinevezett igazgatója Nagyváradon iskolatársa volt Kriza Ákos polgármesternek, és úgy kapott megbízást, hogy előtte mindössze egy évig élt Miskolcon. (Erről bővebben itt olvashat.)

Az Éltes Mátyás Óvoda, Általános Iskola és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény igazgatói posztjára nemrég Radványi Tivadarné – aki kilenc évig irányította az intézményt – és Gergényi Adrienn pályázott. A tantestület, az alkalmazottak és a szülők Radványinét 80 százalékkal javasolták, szemben Gergényi közel 30 százalékával. A jegyző utóbbinak a nevét terjesztette fel a minisztériumba.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.