Gyula

Újságírót tiltottak ki Kövér gyulai előadásáról

Kis-Magyarország

Kövér László a kormány országjáró körútja keretében csütörtökön Gyulán járt. A korábban nyílt rendezvénynek meghirdetett eseményre tudósítónkat mégsem engedték be, alighanem az Országgyűlés elnökének tudomásával.

Galbács Mihály helyi fideszes alpolgármester állta el tudósítónk elől a patinás gyulai városházával szemben található Katolikus Közösségi Ház nagykapuját csütörtök délután 5 óra előtt néhány perccel. Galbács köszönés helyett így fogadta e sorok íróját: „Na, ide nem mehetsz be.” (Hasonlóan járt Leel-Őssy Gábor, a Demokratikus Koalíció helyi vezetője is, akit szintén nem engedtek be.)

 

Az első pillanatokban azt lehetett hinni, viccel a költségvetési ügyekért felelős gyulai alpolgármester, de hamarosan kiderült, hogy ő látja el a kapuőri feladatokat. (Közben egyébként bárki bemehetett, hogy a közösségi ház termében meghallgassa Kövér Lászlót.) Az okokról tudakolózva Galbács alpolgármester csak vonogatta a vállát, s amikor arra kértük, nevezze meg a törvényhelyet, amely alapján nem enged be, azt bökte ki, hogy mi „itt nem kívánatos személyek vagyunk”.

 

Ekkor jelent meg a nagykapuban Alt Norbert, a város harmadik fideszes alpolgármestere, aki megerősítette kollégáját abban, hogy valóban nem mehetünk be. Emlékeztettük, hogy az eseményt előzetesen több helyütt is meghirdették, mire Alt közölte, hogy „innentől kezdve zárt a rendezvény”. Galbács alpolgármester hamarosan újfent megszólalt, hogy ne provokáljuk őket, majd nemsokára telefonját átadta Leel-Őssy Gábornak, a vonal túlsó oldalán pedig Gajda Róbert parlamenti képviselő, gyulai alpolgármester, a rendezvény felelőse volt, aki közölte: nem mehetünk be, s minderről az „elnök úr is tud”. Tehát mindaz, ami történt, nem csupán a helyi szervezők túlbuzgósága, hanem a kirekesztésre a három legfőbb magyar közjogi méltóság egyike (bizonyára óvandó saját hírnevét) is rábólintott.

 

 

Kövér Gyulán: balján Gajda  Róbert alpolgármester


Kövér Gyulán: balján Gajda Róbert alpolgármester

 

 

A Gyulai Hírlapban megjelent hirdetés szerint a „Fidesz frakciója, a kormány tagjai országjáró körútra indulnak, amelynek célja Magyarország 2012. évi költségvetésének bemutatása”. Ennek keretében várta kötetlen beszélgetésre Kövér László házelnök az érdeklődőket. A hirdetés fejlécében az olvasható: Magyarország megújul.

 

Az ugyanakkor tény, Kövér Lászlónak nincs szerencséje a békés megyei fellépéseivel. 2002 februárjában a békéscsabai ifjúsági házban tartott kampánygyűlésen javasolta az, hogy aki nem ért egyet a kormány politikájával, az keressen magának kötelet, menjen le a pincébe, és akassza fel magát. (Ez a mondat alighanem szerepet játszott a Fidesz 2002-es választási vereségében.) Míg 2010 elején Jászszentandráson azt jövendölte, hogy Békés megye rezervátum lesz, ezért célszerű volna a Tisza vizével elárasztani, miután majd nemzeti parkká lehet nyilvánítani a térséget. Az ötlet abszurditását csak fokozza, hogy Békés megyét leginkább a Körösök vizeivel lehetne elárasztani. Ha egyáltalán el akarná árasztani bárki is.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.