Világraszóló trükkel alázta meg a teljes NER-t a Fidesz polgármestere

Piliscsaba történelmet ír: ha nem lehet náluk Károlyi Mihály utca, akkor lesz majd Károlyi Mihály utca! Nem gróf, hanem báró! Tessék, így kell kicselezni az Orbán-rendszert.

A múlt héten már ki is tették Piliscsabán azokat az utcatáblákat, amelyek végül megoldották az év eleje óta tartó nagy Károlyi Mihály-kérdést. Így:

false

 

Forrás: Piliscsaba Facebook-oldala

 

A Pest Megyei Kormányhivatal ugyanis év elején felszólította Piliscsabát, hogy nevezze át a Károlyi Mihály utcát. Mint az ismert: Károlyi Mihály közterekről való kiradírozása 2012-ben kezdődött, amikor a Kossuth tér átalakítása miatt eltávolították, majd egészen a Balatonig szállították szobrát, tavaly pedig a Petőfi Irodalmi Múzeumnak otthont adó Károlyi-palota melletti belvárosi utca nevét módosították: Károlyi Mihályról Károlyira.

2013-tól törvénybe ütközik olyan személyről közterületet vagy önkormányzati tulajdonban lévő közintézményt elnevezni, aki a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában vett részt, vagy olyan kifejezésről és szervezetről, amely a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerre közvetlenül utal. A Magyar Tudományos Akadémia - egy, amúgy jogilag semmire sem kötelező - állásfoglalásban próbálta segíteni a tanácstalan önkormányzatokat, akiknek nem volt világos, hogy például Károlyi Mihály miért nem méltó arra, hogy Magyarországon közterület viselje a nevét. „Nem állapítható meg minden kétséget kizáróan, hogy közvetlenül részt vett volna önkényuralmi rendszer megalapozásában, kiépítésében, fenntartásában; de vitatott történelmi szerepénél fogva nem javasolt, hogy róla közterületet, közintézményt nevezzenek el. Állásfoglalásunk a jelenlegi törvényi szabályozásból [a 2011. évi CLXXXIX. törvény 14. § (2) bekezdése] és a Károlyi Mihály élettörténetének publicisztikai és politikai megítéléséből adódó konklúziót fogalmaz meg további tudományos mérlegelés nélkül.” (A teljes indoklást lásd itt!)

Piliscsabán a jobboldali többségű önkormányzat és vezetője, a fideszes Farkas András azonban jobbnak találta mégis meghagyni a Károlyi Mihály nevet. (Azt, hogy a helyieket nemigen zavarja a név, még februárban a Népszabadság is megírta.) A kormánypárti polgármestert elsősorban az vezette döntésében, hogy meg akarta kímélni az ott lakókat a sok adminisztrációs bonyodalomtól, illetve költségtől, amivel egy utcanévváltozás jár. „A kormányhivatal még az év elején küldött felszólítást arra vonatkozóan, hogy változtassuk meg a Károlyi Mihály utca elnevezését. Ezt kivédve a képviselő-testület határozatban nyilatkoztatta ki, hogy a Károlyi Mihály utca névadója báró Károlyi Mihály (1585–1626) szatmári főispán, amivel rengeteg adminisztrációs tehertől sikerült megóvnunk az utcában élőket, illetve az önkormányzatot” – írta kérdéseinkre válaszul Farkas András, Piliscsaba polgármestere. Szerettük volna megtudni azt is, mivel bizonyítják, hogy eredetileg nem a volt miniszterelnökről nevezték el annak idején az utcát, de erre sajnos nem kaptunk választ.

Azt viszont megtudtuk, hogy a kormányhivatal is elégedett a kiegészítő táblával, elvégre közösen dolgozták ki ezt a megoldást az önkormányzattal.

A Károlyi Mihály utca tehát maradt Károlyi Mihály utca Piliscsabán. Az persze javából költői kérdés, hogy a XVII. századi szatmári főispánnak mégis mi köze van a Pest megyében található településhez?

Figyelmébe ajánljuk

Budapest egyelőre megúszta, nem inkasszálta az államkincstár a számláit

FRISSÍTÉS: Cikkünk megjelenése után nem sokkal kiderült, hogy a Magyar Államkincstár mégis inkasszálta a szóban forgó 10,2 milliárd forintot. 

A tét már rövid távon is Budapest működésének fenntartása. Bár az állam és a főváros voltaképp 120 milliárd forint elvonásán vitázik, ebből már 10,2 milliárd forint mínusz is kritikus lenne. És hol van még az év vége és a 2026-os költségvetés.

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.