Harkány

Zsarol a Fidesz az időközi választáson

  • Matkovich Ilona
  • 2013. március 7.

Kis-Magyarország

A nemrég feloszlatott testület polgármestere újra indul a vasárnapi időközi választáson, ellenfele a decemberben újjászervezett, helyi Fidesz-szervezet vezetője lesz. A kormány már korábban jelezte: a választásig kivár a brutális méretű harkányi adósság rendezésével. Az üzenet egyértelmű.

Sajátos erőviszonyok között kerül sor március 10-én a harkányi időközi polgármester- és képviselő-testületi választásra. A 4100 lakosú, közel ötmilliárd forintra eladósodott fürdőváros eddig a csodával határos módon elkerülte a csődöt (az előzményekről már írtunk itt és itt), sőt, idén talán meg is szabadulhat éves költségvetésénél csaknem háromszor nagyobb hitelállományától. A mentőövet azonban, úgy tűnik, nem adják ingyen: a minél sikeresebb állami adósságátvállalás érdekében a vasárnapi választáson a harkányi lakosok fideszes voksainak kellene többségbe kerülni. Tállai András államtitkár azt nyilatkozta, hogy a választások előtt biztosan nem születik döntés az adósságrendezésről.


Elmentek, betartanak
Mindez különösen érdekes abban a baranyai fürdővárosban, ahol a 2010-es választásokon az országos trenddel szemben nem a Fidesz győzött az önkormányzati választáson. A győztes Imri

Imri Sándor


Imri Sándor

Sándor független polgármester akkor mindenütt azt nyilatkozta, hogy a megválasztott, többségében jobboldali érzelmű városvezetés nem a Fideszt, hanem a húsz éve regnáló Bédy István polgármestert és csapatát kívánta kitessékelni szavazataival a helyi politikából.
Ám a helyi képviselők szerint azóta a kormánynál Harkány kegyvesztett lett, mert az aligha véletlen, hogy amíg a szomszédos Siklós kétmilliárdos pályázati pénzt nyert szennyvíztisztításra, addig Harkánynak az elmúlt két évben a 33 beadott pályázatából mindössze 300 milliónyi jött össze turizmusfejlesztésre. (Ráadásul ezt sem tudják lehívni az önerő hiánya miatt.) A helyi testületnek kezdettől rossz a kapcsolata a fideszes Tiffán Zsolt országgyűlési képviselővel, akiről az egyik helyi képviselő azt mondja a magyarnarancs.hu-nak, hogy 2010 óta „folyamatosan betart a városnak”.

Helyi forrásaink szerint ennek a széllel szembeni pozíciónak tudható be, hogy Harkányban a 2010-ben nagy fölénnyel megválasztott vezetés egységét tavaly év végére szétfeszítette a megörökölt és időközben kezelhetetlenné vált adósság. A testület végül decemberben oszlatta fel önmagát.

Figyel a Nagy Testvér
A polgármesteri címért most ketten indulnak: az újra ringbe szálló Imri Sándor, valamint a kormánypárti Baksai Endre Tamás vállalkozó. Nemcsak a decemberig polgármesteri tisztséget betöltő Imrinek, de Baksainak is van tapasztalata a helyi politikában: utóbbi korábban már ült a testületben, sőt 2006–2010 között ő vezette a pénzügyi bizottságot. A város adóssága épp ebben a ciklusban szökött egekbe a svájci frank árfolyamának emelkedése miatt, mivel a korábbi testület úgy döntött, hogy a másfél milliárdos költségvetésű település 1,65 milliárd forintért megveszi a megyétől a fürdő másik felét. Így a fürdő végül 100 százalékban önkormányzati tulajdonba került, csakhogy ez a város gazdasági lehetőségeit jócskán meghaladó, átgondolatlan lépés lejtőre állította Harkányt. (Erről bővebben már hivatkozott cikkeinkben olvashat.)

Többek közt emiatt történt, hogy 2010-ben a választók leváltották a régi polgármestert, a nyakig eladósodott város újonnan felálló testülete pedig kénytelen volt meghirdetni eladásra a fürdő 35 százalékát – csakhogy vevő erre a mai napig nem akadt. Bár Imri szerint az új vezetés az elmúlt két évben jó útra állította Harkányt, hiszen csökkentették a szállítói tartozásokat, elnyertek 300 millió forint pályázati támogatást az idegenforgalmi beruházásokra, mégis egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy kormányzati segítség nélkül nincs esély a kilábalásra.

 

A harkányi fürdő


A harkányi fürdő


Eközben a Fidesz országos vezetése is figyeli a harkányi eseményeket. Decemberben Kövér László beleegyezésével és engedélyével feloszlatták a helyi pártszervezetet, Tiffán Zsolt – az újraszervezés irányítója – megyei pártelnök pedig levélben dorongolta le a kisváros képviselőit, mivel szerinte „ami eddig itt, ebben a városban zajlott, az egy végtelenül szomorú vicc, a politikai és az önkormányzati dilettantizmus szánalmas példája”. Az országos vezetés elégedetlenségét mutatja az is, hogy a januárban felállt új Fidesz-csoportban az eddigi alpolgármester, Horváth Tamás fideszes képviselő már nem kapott helyet. (A levélről bővebben itt olvashat.) Mindennek helyi forrásaink szerint egyik oka, hogy Horváth a testülettel együtt szavazott a környéken több, például a siklósi fürdőberuházást is jegyző Aquaplus harkányi fürdővásárlása ellen. (A siklósi fürdőről lásd korábbi cikkünket itt.)

A 2010-ben megválasztott, magát „nemzeti, jobboldali érzelmű” politikusként meghatározó Imri Sándor korábban felajánlotta együttműködési szándékát a Fidesznek a következő időközi választáson, ám úgy látszik, a kormánypárt nem szívesen látna külsős polgármestert a kiköltekezett, ám kivételes gyógyvize miatt mégiscsak stratégiai fontosságú város élén.

Adósságrendezés elhalasztva
A helyi politikára rálátó informátoraink szerint március 10-én szoros eredmény várható, már csak azért is, mert a lakosság ugyan a város eladósítása után hallani sem akart arról, hogy ismét fideszes vezetés legyen Harkányban, de a túlnyomórészt független képviselőkből álló testület és Imri Sándor polgármester megromlott viszonya miatt a kereszténydemokraták és a kisgazdák most a fideszes jelöltek megválasztására biztatnak. Imri megítélésén ugyanakkor sokat rontott, hogy a képviselők állítása szerint rendre nem hajtotta végre a testületi döntéseket, a lakosság viszont ezeket a területi képviselőkön kérte számon. Az iparűzési, idegenforgalmi és kommunális adó emelésével csökkentek ugyan a szállítói tartozások, de egyéb, a lakosság komfortérzését javító intézkedések nem történtek. Nem születtek továbbá új munkahelyek, a testületi döntés figyelmen kívül hagyásával emelték a fürdő előtt a parkolási díjat, és nem szüntették meg a fürdő bejáratánál lévő kutyamenhelyet sem.

A választás végkimenetelét meghatározhatja, hogy Harkányban csak az időközi választás után kerül majd napirendre az adósságrendezés. Erről Tállai András, a Belügyminisztérium önkormányzatokért felelős államtitkára és Tiffán Zsolt országgyűlési képviselő már az új

Tállai András


Tállai András

kormánypárti polgármesterjelölttel, Baksai Tamással tárgyalt februárban a fővárosban. Az egyeztetést követő államtitkári nyilatkozat szerint a kormányzat abban nyújt segítséget, hogy az adósságkonszolidáció után finanszírozható legyen a város, de ez nem feltétlenül jelent százszázalékos adósságkonszolidációt, amelyben az ötezer lakos alatti települések egyébként részesülnek. (Igaz, nem mindegyik: a kimaradtakról szóló cikkünket itt olvashatja.) Egyes forrásaink 70 százalékos adósságátvállalásról tudnak, de ez állítólag a választás kimenetelétől is függ. Tállai ugyanakkor leszögezte: március 10-e előtt nem lesz döntés a harkányi adósságról. Néhány hete ezzel kapcsolatban Baksai az Echo Tv-nek adott nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy „Harkánynak nagyon komoly vagyona van, hiszen a gyógyfürdő a város jövőjének záloga. Ahhoz, hogy élni tudjon vele, nem szerencsés egy olyan városvezetés felé elmenni, amelyik nincs szinkronban a kormánnyal.”

Egyes képviselők szerint, ami most történik a harkányi adósságkonszolidációval kapcsolatban, az „a zsarolás határát súrolja, és az ország vicce”, hiszen a hatalmas adósság a húszéves fideszes városi vezetés alatt halmozódott fel, ugyanakkor a harkányiak jó eséllyel vasárnapig belátják: „a központi gépezet elvárja, hogy bizonyos irányba menjenek a dolgok” – mondta helyi forrásunk.

Már a belátásra enged következtetni az Új Harkányi Hírek online oldala is: itt a hét közepén a fideszes képviselőjelöltnek kétszer annyi szavazata volt, mint független ellenfelének.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.