Seggfejkatalógus – újratöltve

KOmplett

Évekkel ezelőtt vezettem egy blogot, ahol külön kis csokorba gyűjtöttem azokat a szörnyeteg férfiakat, akikkel valahogy összesodort az élet. Többen jelezték nekem, hogy kissé még hiányos a lista. Hát, már nem sokáig!

A blog akkor négy külön fejezetben tárgyalt tíznél is több idiótát, de persze még mindig nem az összeset. Az évek pedig logikusan teltek azóta is. És ahogy ez lenni szokott, a seggfejek száma nem állapodott meg, hanem meredeken nőtt.

Jöjjön elsőként a perverz „laptulajdonos”.

Szabadúszó újságírót ritkán ér nagyobb öröm, mintha megcsörren a telefon, és az álommunkát kínálják számára. Csörgött a telefonom, hogy egy vadiúj lap kerül a piacra, és a kulturális rovatról volt szó, amit vezetnem kéne. Örömmel hallgattam a mondatokat a szabad kézről, az általam kialakítandó koncepcióról, ráadásul mesés összegek repkedtek a vonalban. Én is repkedtem. A beszélgetés után két nappal kellett bemennem a szerkesztőségbe. Már az épület is gyanús helyen volt, az iroda meg inkább lakásnak tűnt, fenn, a negyedik emeleten. Maga a góré jött ajtót nyitni. Nagypolgári szalonba vezetett, pezsgő és eper volt az asztalon (februárt írtunk). Az első tíz percben ment a hivatalos csevej, mert én készültem, tényleg. Vázoltam remek víziómat, hogyan is képzelném el a rovatot, milyen kis csemegékkel bolondítanám meg a kulturális tudósításokat, kikkel szeretnék interjúzni, ilyesmik. A férfi nemigen figyelt rám, a dekoltázsomra annál inkább, illetve miközben beszéltem, meredten fixírozta az ajkamat, a sajátját meg-megnyalintva. „Rendben lesz így?” – kérdeztem az előadásom után. Különös válasz érkezett: „Ha akarja, elviszem Thaiföldre is, ott ilyenkor remek az idő.” Kicsit megakadtam. Zavartan folytattam, hogy ha ez alatt azt érti, hogy ne csak hazai, hanem külföldi művészekkel is foglalkozzunk, nekem semmi kifogásom a dolog ellen. „Szereted az aranyat?” – váltott át tegezésbe. Ösztönösen rávágtam, hogy igen, ami talán hiba volt, bár visszanézve azt gondolom, már azzal hibáztam, hogy egyáltalán idejöttem. „Amit kérsz, megkapsz – nézett mereven a szemembe –, legyen az pompás bunda, szép ékszer, készpénz.” Itt még próbáltam viccelődni: „Látom, szívén viseli a lap kulturális rovatának a sorsát…” De ő mint egy beprogramozott gép, monoton hangon folytatta: „Nincs lehetetlen! Minden nő erről álmodik. Keveseknek van olyan szerencséje, hogy az álmuk valóra váljék. Te tetszel nekem. Régóta tetszel. Nyilván magas az árad is. Jogosan.” Elvörösödtem, és kikértem magamnak a dolgot, hozzátéve, hogy nem szeretem, ha prostituáltnak néznek, és ha tudom, hogy mi a célja, nem is találkozom vele, de ugye én elméletileg egy állást betölteni jöttem. Mosolygott, és meg sem rezdült. „Nem könnyű manapság az élet – folytatta, mintha semmit sem hallott volna –, ez a csizma a lábadon például – és ekkor a tekintetét fel- és lecsúsztatta a vadiúj csizmámon – nem egy olcsó darab, és nyilván tartani szeretnéd a színvonalat, ami manapság nem könnyű. Velem viszont gyerekjáték lesz. Egy feltételem van csupán. Hogy a feleségem tabu. Nem válok el, akárhogy könyörög majd.” Ekkora orcátlanságtól végképp elnémultam. Talán biztatásnak vette a dolgot, mert közelebb húzódott, és megfogta a kezem. Na, ekkor pattantam fel, mint a meglőtt nyúl, kaptam a kabátom, és kirohantam. A lift nehezen jött, ő viszont kiügetett a nyomomban. Mindentudóan mosolygott: „Én tudok várni. Megvárom, amíg éhes lesz. Minden értelemben.”

Nos, nem találkoztunk többé, és mondanom sem kell, a lapját sem láttam, lehet, nem is létezett soha. Én mindenesetre annyit tanultam az ügyből, hogy nem repülök egyből a mesés, hihetetlennek tűnő ajánlatokra, mert ami hihetetlennek tűnik, az általában az is… Egyébként pedig nem tudok elképzelni olyan „éhséget”, ami afelé hajtana, hogy ilyen palikkal egy tálból cseresznyézzek…

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.