A háború lezárásáról és atommentesítésről állapodtak meg a két Korea találkozóján

  • MTI/narancs.hu
  • 2018. április 27.

Külpol

A NATO és az EU is üdvözli a fejleményeket.

Az Európai Unió és a NATO üdvözölte a pénteken lezajlott Korea-közi csúcstalálkozót, amely mindkét nemzetközi szervezet szerint nagyon fontos első lépésnek számít.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár "biztatónak" nevezte Kim Dzsong Un észak-koreai vezető és Mun Dzse In dél-koreai államfő találkozóját, ugyanakkor leszögezte, rengeteg munka vár még a felekre a válság rendezéséig.

Hozzátette, mindaddig fenn kell tartani a nemzetközi szankciókat Phenjannal szemben, amíg valódi változás nem következik be a rezsim magatartásában.

Közleményében Federica Mogherini uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő kiemelte: a két Korea vezetői közötti találkozót lezáró közös nyilatkozat azt mutatja, hogy "minden nehézség ellenére igenis lehetséges a békekötés, valamint hogy a párbeszéd és a diplomácia a legjobb eszközei a legnehezebb problémák békés rendezésének".

Mint írta, az Európai Unió kész támogatást nyújtani a Koreai-félsziget nukleáris leszereléséhez.

A pénteken lezajlott Korea-közi csúcstalálkozó végeztével Kim Dzsong Un és Mun Dzse In hangsúlyozta, hogy együttes erőfeszítéssel idén hivatalosan is lezárják az 1950-53-as koreai háborút, az észak-koreai vezető pedig elkötelezettségét fejezte ki országa nukleáris programjának felszámolása és a félsziget teljes atommentesítése mellett.

Találkozott és tárgyalt egymással a két Korea

1953 óta Kim Dzsong Un az első észak-koreai vezető, aki Dél-Korea területére lépett. A hosszú másodpercekig tartó, a demarkációs vonalon átnyúló történelmi kézfogás után Kim Dzsong Un Dél-Korea területére lépett, majd az ő javaslatára Mun Dzse In dél-koreai elnökkel együtt a demarkációs vonal túloldalán, Észak-Korea területén is tettek egy-két lépést, adta hírül az MTI.

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.