Orbánon kívül szinte egyetlen politikus sem titkolja, hol tölti a szabadságát

  • Gera Márton
  • 2017. augusztus 12.

Külpol

Merkel és May a hegyekbe ment, Trump a saját birtokára, Orbán Viktor pedig valahová, de erről nem tudni semmit.

Egy hete járta be az internetet néhány kép, amely Angela Merkel olaszországi nyaralásán készült: a német kancellár egyszerű túraruhában, kockás ingben kirándul Dél-Tirolban – éppen ott, ahová évek óta visszajár. A férjével, Joachim Sauerrel egy négycsillagos, nem túl drága hotelben szálltak meg – pont úgy, ahogy azt az elmúlt évtizedekben tették. Nem meglepő, hogy a képeket sokan felkapták, azt demonstrálva, hogy a világ negyedik legnagyobb ipari és gazdasági hatalmának vezetője sem nyaral másként, mint a legtöbb ember.

Nem sokkal később érkeztek meg a fotók Vlagyimir Putyin háromnapos nyaralásról, amelyek már egészen más hangulatot árasztottak: a meglehetősen propagandisztikus felvételeken az orosz elnök éppen a dél-szibériai Tuvai Köztársaság területen horgászik, búvárkodik, gombászik, motorcsónakot vezet, illetve meztelen felsőtesttel napozik, szemléli a tájat. Putyintól persze nem szokatlan ez az imázs: 2009 nyarán szintén Szibériába utazott, és akkor is megannyi kép készült a pillangóúszást gyakorló, faágat tördelő, lovagló vezetőről.

Igazi Bear Grylls: így nyaral Vlagyimir Putyin

Ő aztán tudja élvezni a nyarat.

Nem véletlen, hogy az elmúlt években többször is felvetették, hogy a politikusok nyaralásai és az azokon készült képek éppen olyan politikai termékké váltak, mint bármi más: nagyot mennek a neten a felvételek, amelyen kedvenc politikusunk valami teljesen átlagos helyen nyaral, vagy éppen olyan képet mutat magáról, amilyenre a potenciális szavazói felfigyelnek. Alighanem ilyen szempontból is érdekes megvizsgálni, hol nyaralnak Európa vezetői.

Túra és saját birtok

Merkelhez hasonlóan Theresa May is nagy túrázó: tavaly a svájci Alpokba (ahová egyébként Margaret Thatcher is szívesen utazott üdülni) mentek a férjével, Philip Mayjel, és idén sem tettek másként, bár előtte a brit miniszterelnök még elutazott Észak-Olaszországba, a Garda-tó mellé.

Theresa May és férje Olaszországban

Theresa May és férje Olaszországban

Fotó: Reuters/Antonio Calanni

Van, aki nem az aktív, városnézős pihenés híve: Donald Trump például csak szimplán elutazott a saját New Jersey-i birtokára, a Trump National Golf Clubba, és ott tölt el két és fél hetet. Mindebben az a furcsa, hogy Trump korábban többször kritizálta Barack Obamát, amiért „sokat jár nyaralni”, így elég érdekes az ő 17 napos szünete. Bár az elnök a Twitteren ezt is megmagyarázta: szerinte ő nem klasszikus vakációra ment, „találkozói és hívásai” lesznek a birtokon. Azért még így is érdekes a Washington Post összesítése, amely szerint Trump már most háromszor annyi időt fordított nyaralásra, mint Obama elnöksége ezen időszaka alatt.

Donald Trump és családja megérkezik New Jerseybe, ahol az elnök a 17 napos szabadságát tölti

Donald Trump és családja megérkezik New Jerseybe, ahol az elnök a 17 napos szabadságát tölti

Fotó: AP/Evan Vucci

Nem ment túl messzire nyaralni a legutóbb az eurózóna gazdaságpolitikájának egységesítéséről beszélő spanyol miniszterelnök sem, Mariano Rajoy ugyanis Galícia nyugati felébe utazott, ahol már sokadik alkalommal tölti a szabadságát.

Juncker a szomszédba jön, Gentiloni otthon marad

A májusban megválasztott, jelenleg éppen a felesége számára tervezett first lady státusz létrehozásától visszalépő Emmanuel Macron korábban azt mondta a francia Le Journal du Dimanche-nak, hogy idén nyáron biztosan nem megy nyaralni. Ehhez képest az Élysée-palota sajtóhivatala nemrég azt közölte, Macron szerdán pár napos vakációra indult, de Franciaországon belül marad, és bármikor elérhető. Arról még korábban beszélt a francia elnök és felesége, Brigitte Macron, hogy leginkább az Egyesült Királyságba szeretnek kirándulni, évente egyszer mindenképpen elmennek az országba, és ez a Brexit ellenére sem fog változni.

Macron és felesége, Brigitte Macron

Macron és felesége, Brigitte Macron

Fotó: Getty Images

Nem utazik túl messzire Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke sem, aki a Politicónak beszélt arról, hogy augusztusban Ausztriában pihen, ahol többek között a Nobel-díjas Orhan Pamuk egyik könyvét, illetve Florian Illies 1913 – Az évszázad nyara című, az első világháború előtti Európáról szóló regényét fogja olvasni. A kötet az 1913-as, békességgel teli évet írja le, ám egy év múlva Európa már a háborúval néz szembe. Ezzel kapcsolatban azt mondta Juncker, hogy „nem tud szabadulni a gondolattól, hogy ez újra megtörténhet”.

Paolo Gentiloni olasz miniszterelnök idén viszont kihagyja a nyaralást, elsősorban az olaszországi menekülthelyzetre hivatkozva. A politikusról tavaly közölt portrét a BBC, amelyben arról is írnak, hogy Gentiloni sohasem utazik felkapott, fényűző helyekre, leginkább az osztrák hegyekben szeret kirándulni.

De nem vakációzik Ferenc pápa sem, sőt, a katolikus egyházfő a Vatican Insider információi szerint eddig egyszer sem ment el szabadságra, a nyári hónapokat is a Vatikánban tölti. Pedig a korábbi pápák a Castel Gandolfóban található vatikáni palotákban vészelték át az augusztust, de Ferenc pápa ide sem jár, a hely immár múzeumként funkcionál. A pápa korábban amúgy azt mondta, ő is vakációzik, csak éppen a megszokott környezetében: „A Vatikánban maradok, igaz, nyáron ritmust váltok, többet alszom, azt olvasok, amit szeretek, zenét hallgatok, többet imádkozom (…) nekem ez segít pihenni és kikapcsolódni.”

Angela Merkel a hegyekben

Angela Merkel a hegyekben

Fotó: Splash News

Aki nem árulja el

Azt azonban továbbra sem tudni, Orbán Viktor hol nyaral idén. Bár az RTL Híradó próbálta megtudni a miniszterelnök sajtófőnökétől, merre is utazott Orbán, Havasi Bertalan ezt nem árulta el, arra hivatkozott, hogy a kormányfő magánjellegű programjairól nem tud tájékoztatást adni. Pedig Orbán is szabadságra ment, maga jelentette be még egy júniusi Fidesz-frakcióülésen, hogy augusztus 1–20. között ne keressék.

A titkolózás amúgy nem új keletű: már tavaly sem mondták meg, hol nyaral Orbán, ami azért is érdekes, mert korábban Havasi Bertalan megosztott ezzel kapcsolatos információkat, sőt maga Orbán is beszámolt a nyaralásáról. 2015-ben egy képet osztott meg a Facebookon, amin feleségével és horvátországi szállásadójával pózol egy fotón nem messze Dubrovniktól, Mljet szigetén. 2014-ben pedig, már a nyári hónapok után, Svájcban üdült a családjával, míg két évvel korábban a Fertő tó körül kerékpározott, és erről akkor jó részletesen be is számolt a sajtónak Havasi Bertalan.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.