Twitter-kampányban kérik az európai parlamenti képviselőket, hogy szavazzák meg a Magyarországot elítélő jelentést

  • narancs.hu
  • 2018. szeptember 2.

Külpol

Szeptember 12-én az Európai Parlament megindíthatja a 7-es cikk szerinti eljárást.

Tíz civil szervezet – köztük az Amnesty International, a Human Rights Watch, a Reporters Without Borders, illetve Magyarországról a Civilizáció – közös Twitter-kampányt indított azért, hogy az Európai Parlament megszavazza a jogállamiság magyarországi helyzetéről készült jelentést, és ezzel aktiválja az úgynevezett 7-es cikkely szerinti eljárást. Ilyen eljárás akkor indítható, ha egy tagállam nem tartja tiszteletben az EU alapértékeit. Végső következménye akár az adott ország uniós szavazati jogának felfüggesztése is lehet, igaz, ehhez az összes többi tagállam egyetértésére lenne szükség.

A VoteYes4Hungary kampány szervezői szerint a magyar kormány megsérti állampolgárainak alapvető jogait, egyre autoriterebb vezetési stílusát pedig eddig csak bátorította az EU tehetetlensége.

Az Európai Parlament még tavaly döntött arról, hogy egyik szakbizottsága foglalkozzon a magyar jogállamiság ügyével. Judith Sargentini holland zöld párti képviselő készített erről egy jelentést, amely a 7-es cikk szerinti eljárás megindítását javasolja. A jelentést a szakbizottságban júniusban fogadták el, a plenáris ülés elé szeptember 12-én kerül. Ha legalább a képviselők kétharmada igennel szavaz, akkor formálisan is elindul Magyarország ellen a 7-es cikk szerinti eljárás.

Bekeményített az EU Orbánnal szemben, akit azonban a lengyelek simán megvédhetnek majd

Történelmi határozatot fogadtak ma el az Európai Parlamentben. De miről is szól? A jogállamiság magyarországi helyzetéről beterjesztett két határozati javaslat közül a keményebbet fogadta el mai ülésén az Európai Parlament. A szocialista, liberális, zöld és radikális baloldali EP-frakciók közös javaslata az úgynevezett „hetes cikk szerinti eljárás” formális megindítására kéri az EP állampolgársági, jogi, bel- és igazságügyi bizottságát.

A szavazás előtti vitán Orbán Viktor is részt vesz majd.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.