Választás után a helyzet Libanonban - Prolongálva

  • Manyasz Róbert (Bejrút)
  • 2009. június 18.

Külpol

Libanonban minden választást sorsdöntőnek kiáltanak ki. Aztán - ha utána nem tör ki fegyveres konfliktus - általában minden marad a régiben. A mostani eredmény is ezt mutatja. Politikai úton nem történhet változás, csak fegyveres harc árán - ez eddig alapvető törvényszerűsége volt e különös feudális vonásait őrző kis közel-keleti országnak, amely nyitott gazdaságának, szabad politikai klímájának köszönhetően mindig egyfajta barométere a térségben uralkodó erőviszonyoknak.

*

Libanon meglehetősen véres időszak után van. Rafíq Harírí miniszterelnök 2005-ös meggyilkolása óta nem telt el év összecsapások nélkül. Újabb Nyugat-barát politikusok estek merényletek áldozatául, 2006 nyarán a Hezbollah Izraellel vívott háborúja romba döntötte az ország déli részét, ám egy év múlva már az al-Káida helyi kirendeltsége ellen folytattak több hónapos küzdelmet a libanoni fegyveres erők. Tavaly a Hezbollah és szövetségesei egy nap alatt elfoglalták a fővárost. A konfliktust lezáró dohai egyezmény eredményeképpen az ellenzék is bekerült a kormányba, és azóta belülről akadályozza a munkát.

Ráadásul a választási kampányban egy csomó dolog segítette az ellenzéket: a Harírí-gyilkossággal foglalkozó nemzetközi bíróság megalapozott vád hiányában szabadon engedte a titkosszolgálatok négy vezetőjét, amivel egyelőre semlegesítette a kormányerők azon vádját, miszerint a libanoni és a szír titkosszolgálatok állnának a merénylet hátterében. Ezenközben jelentős, Izraelnek dolgozó kémhálózatot is felszámoltak, s ez ugyancsak az ország veszélyeztetettségét hangoztató ellenzéket erősítette. Ezzel szemben a kormányerők nemzetközi nagyágyúkkal, amerikai elnökhelyettes és külügyminiszter látogatásával igyekeztek külső támogatottságukat demonstrálni.

Az ellenzék a kormány leváltására készült. A közvélemény-kutatási adatok is a változásnak adtak nagyobb esélyt, így az eredmény mindenkit meglepett: az elmúlt húsz év legmagasabb, 54 százalékos részvétele mellett a kormánykoalíció viszonylag nagy arányban nyert; tizenöt képviselővel több helyet szereztek a 128 tagú parlamentben, mint az ellenzék.

Szunniták és keresztények

A kormányerők közös nevezője a pregnáns Szíria-ellenesség volt. Közülük a szunniták viszonylag egységesek is maradtak a milliárdos Harírí család ernyője alatt. A fiatal Szaad Harírí Jövő-mozgalma az általuk újjáépített fővárosban és a család székhelyén, a dél-libanoni Szajdában megkérdőjelezhetetlen erőt képvisel.

Ez az egység nem mondható el a vele szövetséges keresztény erőkről, amelyeket leginkább a hagyományos vezető családok közötti rivalizálás oszt meg. A köztársasági elnököt is adó Dzsemajel család vezette Falangista Párt (amelynek létrejöttét még a múlt század harmincas éveiben Mussolini és Franco inspirálta) rivalizál a polgárháború alatt öntestéből kivált Libanoni Erők elnevezésű szervezettel. A LE vezetője, Szamír Dzsadzsa a kormányerők legradikálisabban szír- és Hezbollah-ellenes szónoka, okkal vélelmezhetően azért, mert a háborús vezetők közül egyedüliként töltött tizenegy évet rácsok mögött, konkrétan a védelmi minisztérium pincéjében.

E heterogén szövetséget a politikai status quóhoz való ragaszkodás tartja össze, aminek lényege az élet minden területén érvényesülő felekezeti megosztás, a konfesszionalizmus fenntartása. A keresztények - s köztük az említett két politikust is adó maroniták - létszámukat jócskán felülmúló arányban részesednek a hatalomból. Közülük kerül ki a parlamenti képviselők fele, ők adják a köztársasági elnököt, a hadsereg főparancsnokát, több titkosszolgálati csúcsvezetőt, a nemzeti bank és a stratégiai fontosságú statisztikai hivatal igazgatóját. Utóbbi pozíció azért is fontos, mert az utolsó népszámlálást a francia mandátum alatt, 1932-ben tartották, így a hivatal adatai a keresztények létszámáról újra és újra felfelé kerekedhetnek egy-egy választás előtt.

Az elmúlt két évtized azonban nemcsak a keresztények számarányának csökkenését hozta, hanem alsó középosztályuk lassú elszegényedését is. Nekik már nem elfogadhatók a hagyományos vezetők lózungjai, ezért új politikai mozgalomban kerestek támogatást. Õk adják az új erő, Michel Aoun Szabad Hazafias Irányzatának társadalmi bázisát. A volt tábornok, aki a polgárháború végén, 1989-ben - többek között Szaddám Huszein támogatásával - egy évig dacolt a megszálló szír csapatokkal, majd tizenöt évig franciaországi emigrációban élt, de hazatérése után nem talált mozgásteret a hagyományos családok uralta keresztény palettán. A leszakadó réteget maga mögé állítva 2006 februárjában váratlanul szövetséget kötött a síita Hezbollahhal. Az együttműködést általános csodálkozás kísérte. Pedig a konfesszionalizmus felszámolása, a felekezeti hovatartozástól független többségi arányos választási rendszer mindkét erő alapvető érdeke. Aoun ezáltal realizálhatná tényleges támogatottságát a keresztények körében, a síiták pedig - lévén a legnagyobb létszámú felekezet - többséget szerezhetnének a parlamentben. A szövetség ellentmondásos voltát az adja, hogy míg Aoun a szekularizált libanoni társadalom megteremtéséért fárad, a Hezbollah nem tett le végső célkitűzéséről: az iszlám köztársaság megteremtéséről.

Síiták

A választási kampány során az ellenzéket sűrűn érte a vád, hogy győzelme esetén rögtön harmadolná a politikai hatalmat a keresztények, a szunniták és a síiták között (ellentétben az eddigi keresztény-muszlim 50-50 százalékos felosztással). Ez egyébként megfelelne a keresztények és szunniták egymáshoz mért arányának, ám a lakosság jóval több mint egyharmadát kitevő síiták még így sem járnának jól. A független Libanon azonban a keresztények és szunniták közötti Nemzeti Paktumon alapul, amiből - akkori gyenge szervezettségük miatt - kimaradtak a síiták. A paktum módosítása még túl sok politikai szereplő érdekeit sértené.

A radikális változások rémétől megrettent tradicionális politikai osztály - miként évszázadok óta mindig - végül győzött. Továbbra sincs azonban válasz a demográfiai változásokra. A létszámában legnagyobb felekezet, a síiták a politikai hierarchia harmadik fokán állnak, miközben szervezettségük, egységük talán a legnagyobb. A Hezbollah fegyveres szárnya, az Iszlám Ellenállás révén saját katonai-biztonsági szervezettel rendelkeznek. Haszan Naszrallah főtitkár a választási kampányban kijelentette: a Hezbollahot tapasztalatai alkalmassá teszik Libanonnál sokszorosan nagyobb állam vezetésére is (legfőbb támogatójukra, Iránra utalt). Muhammad Allús politológus szerint politikai baklövésnek látszik a főtitkár másik megszólalása is, amelyben a tavalyi összecsapásokat dicsőséges napoknak nevezte. 2008 májusában a Hezbollah és szövetségesei egy nap alatt megszállták a fővárost, először használván az Iszlám Ellenállás fegyvereit közvetlenül belpolitikai célokra.

A síita társadalom nagyobb része meglehetősen militarizált, az Izrael elleni három évtizedes küzdelem mélyen rányomja bélyegét a közösség mindennapjaira. A Hezbollah és szövetségese, az Amal-mozgalom viszonylag egységesen fedi le a síita társadalmat. A kormányerők ezt akarják megtörni a tradicionális síita családok támogatásával, de miként fő reménységük, Rijád al-Aszad teljes veresége mutatja, nincs sok keresnivalójuk a Hezbollah térfelén.

Ha nem integrálja őket jobban a gyenge állam, a síiták továbbra is a társadalmat feszítő erő maradnak. A választásokon győztes Szaad Harírí első beszédében kezet is nyújtott a Hezbollah felé, javaslatot téve egy újabb egységkormány létrehozására. Ez azonban a jelen helyzet prolongálása lenne, s újabb évekre bénítaná meg az ország (politikai) életét. A hagyományos vezetők, akik cégeiken keresztül a gazdaság legfőbb szereplői is, nem érzik a síiták nyomását: a világszerte gondokat okozó recessziónak itt nyoma sincs, a GDP idén is több százalékkal nő, a kereskedelem virágzik, a bankszektor bővül, a munkanélküliség alig pár százalék. A világpolitikai trendeket is kedvezőnek ítélik: Obama kairói beszéde, a közel-keleti feszültség csökkenése, az iszlamizmus világszerte érezhető gyengülése is magabiztosságot ad.

Mindezzel szemben az iráni választások nem végződtek jól, hiszen egy reformista győzelem - libanoni olvasatban - a Hezbollah erejének valamelyes gyengülését hozhatta volna. Mint tudjuk, nem hozta.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.