Materia Medica - Gyógyító anyagok a Narancsban

  • narancs.hu
  • 2017. szeptember 6.

Materia Medica

Elindul a Magyar Narancs új, egészségügyi problémákkal foglalkozó blogja. Fogyasszák egészséggel!

Már az ókori görögök is, gondolhatnánk, és tényleg, a Materia Medica terminust már az ókoriak is használták. A gyógyító anyagra, mint gyűjtőfogalomra gondoltak: mindazon dolgok, melyek a gyógyítást szolgálják.
Néhány ezer évvel később ismét a gyógyító anyagot hívjuk segítségül, az egészségügyben ugyanis nagy bajok vannak, biztos recept nincs, de talán a blogban fellelhető anyagok elősegítik a gyógyulást, a gyógyítást.
És hogy mindezt kik keresik, kutatják, szolgáltatják?

Dr. Falus Ferenc, orvos, mentős, tüdőgyógyász, menedzser, volt országos tiszti főorvos, jelenleg egészségpolitikáról gondolkodó orvos, aki szerint az orvos van a betegért;

Dr. Kincses Gyula, orvos, egészségpolitikus, akit orvosként, szakpolitikusként, kutatóként mindig az foglalkoztatott, hogyan lehet az egészségügyet hozzáigazítani a technológiai és kulturális fejlődéshez, a megváltozott környezethez;

Dr. Kökény Mihály, kardiológus, egészségpolitikus, aki klinikai orvosból egészségügyi szervezővé vált, 16 évet töltött a politika első vonalában, jelenleg egyetemi oktató és nemzetközi szakértő;

Dr. Lénárd Rita, belgyógyász főorvos, aki szerint a gyógyulás-gyógyítás sikerének kulcsa a páciens és orvosa közti, kölcsönös bizalmon alapuló egyenrangú kapcsolat, ahol őszintén, nyíltan lehet a problémákról is beszélgetni;

Dr. Weltner János, sebész, aki a Szent István Gimnázium és az orvosegyetem elvégzése után lettsebész, a nyolcvanas évek eleje óta pedig botcsinálta egészségügyi szervező és egészségpolitikus,valamint érdekvédő, majd ennek nyomán az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság tagja.

Ajánlott fogyasztása heti rendszerességgel!

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.