Majd a politikus vigyáz rád, kisfiam

  • narancsblog
  • 2013. július 15.

Narancsblog

Kulcsár Gergely honatya „kiskorú veszélyeztetése bűntette elkövetése miatt tett feljelentést ismeretlen tettesek ellen” – kiáltja világgá a Jobbik honlapja. „Beadványában leszögezte: az a szülői magatartás, miszerint egy gyermeket a tikkasztó hőségben egy hosszú sétára köteleznek olyan emberek között, akik deviáns, magamutogató módon viselkednek, kimeríti a veszélyeztetés bűntettét.”

Erre önmagában nem is vesztegetnénk a szót, lidércnyomásokkal minek vitatkozzunk. Épp ezért fölösleges gesztusnak tartjuk, hogy a Pride oldalán a szervezők felidézik azt a kétségkívül hátborzongató videót, amelyen egy magából kivetkőzött ellentüntető eszelős tekintettel, a kislányával a nyakában rugdossa a kordont. Hogy ő inkább veszélyezteti a gyerekét, mint az Andrássy úton vonuló vidám családok? Ja, a fű zöld, de a perzselő nyári naptól megsárgulhat.

Viszont nem mennénk el szó nélkül amellett, hogy nevezett Kulcsár Gergely foglalkozása: országgyűlési képviselő. Hogy magabiztosan és öles léptekkel haladunk afelé, hogy az Országház futóbolondok játszótere legyen, miközben minden értelmes vita útját elállja egy-egy vicsorgó, vak komondor. Nem árt gondolnunk erre, mert az aktuális kormány jelen pillanatban még mindig egy nap alatt elküldhető, de a demokrácia szimbolikus intézményeinek tekintélye a mostani tarvágás után csak nagyon lassan kezdhet újra növekedni, ha egyáltalán. Mert mit gondoljon az istenadta nép a köztársasági elnök vagy a jegybankelnök hivataláról Schmitt és Matolcsy után?

De mondhatnánk polgármestert is. Mert bár a hülyeség örök és a választóknak is elsülhet a kezük, de amikor egy városvezető úgy képzeli el saját munkáját, hogy jobbára kommandósnak öltözve fenyegeti a számára nem szimpatikus mocskosliberálisokat, akkor az országos politikának mégiscsak az volna a dolga, hogy jelzi: nem így képzeli a rendet. Ehhez képest jelen pillanatban Orosz Mihály Zoltán érpataki polgármestert nem két ápoló támogatja, hanem egy parlamenti párt, az „érpataki modellt” országos szintre emelni kívánó Jobbik, de a kormány szellemi hátországának bástyája, a Századvég is elhívta a „cigány–magyar együttélés” tárgykörében rendezett konferenciájára. Így nyer polgárjogot, így válik hétköznapivá az abszurd.

De a szülőket perlő honatya és a kisiskolások előtt sámánnak maszkírozva buzizó polgármester vagy épp a kommentelőket feljelentő államtitkár története nem csak a választott képviselők méltóságáról szól. Hanem a fenyegetésről. Igen, te ott, te felvonuló szülő, te hagyományt nem tisztelő gyerek, te sötétben bujkáló rémhírkommentelő, reszkess! Ebben a drámában azonban a Jobbik csak mellékszereplő lehet a kormány mellett, amely minden jelenet végén kinéz a közönségre, és így szól mindenkihez, külön-külön: és féljetek ti mind, megfigyelhető közszolgák, erkölcsből vizsgáztatott tanárok, kifosztott pénztártagok, röghöz kötött diákok és földönfutó gazdálkodók, nagytőkések és kis tökösök, tűzoltók és katonák – gondunk lesz rátok!

Ha Orbán lelép a színről, nem csak azt lesz nehéz elhitetni az országgal, hogy megbízhat választott képviselőiben. Hanem azt is, hogy nem kell félnie tőlük.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.