A megfelelő pillanat

  • Mikecz Dániel
  • 2017. január 18.

Liberális szemmel – Republikon

3-400 aktivista jelentkezett eddig a Momentum Mozgalomnál, akik csütörtökön kezdik olimpiaellenes aláírásgyűjtésüket.

Csütörtökön kezdi meg az olimpiarendezésről szóló fővárosi népszavazási kezdeményezéséhez kapcsolódó aláírásgyűjtést a frissen alakult Momentum Mozgalom. A magukat „politikai árváknak” nevező fiatalok nem általában az olimpia és a sportok ellen kívánnak fellépni. Szerintük nincs kellő tervezés a 2024-es pályázat mögött és Magyarország jelenleg nincs abban a gazdasági, társadalmi helyzetben, hogy olimpiát rendezhessen. Fontosabb az olyan problémák megoldása, amelyek az egészségüggyel, az oktatással, a lakhatással, a vidéki infrastruktúrával és általában a megélhetéssel kapcsolatosak.

A Momentum Mozgalom elnöke, Fekete-Győr András

A Momentum Mozgalom elnöke, Fekete-Győr András

Fotó: Momentum Mozgalom/Facebook

A Momentum Mozgalom nem kifejezetten az olimpiai pályázat ellen szerveződött, az egy olyan ügy, amely alkalmas a kormánnyal szembeni általános elégedetlenség kifejezésére, hiszen a „stadionok helyett kórházakat” már korábban is közszájon forgó panel volt. A népszavazási aláírásgyűjtés ráadásul olyan széles körű mozgósítási akció, amely valódi láthatóságot biztosít egy kezdeményezésnek. A nyilatkozatok alapján 3-400 aktivista jelentkezett eddig a Momentum Mozgalomnál, ami elegendő az utcai kitelepülésre, aláírásgyűjtésre. Így hatásosabb köztéri, közéleti jelenlét érhető el, mint egy egyszeri tüntetés révén, noha az előbbi nagyobb egyéni befektetést kíván meg. A népszavazáshoz szükséges 138 ezer aláírást azonban még így is nagy kihívás 30 nap alatt összegyűjteni, bár több ellenzéki párt (LMP, Együtt) jelezte, hogy beszáll a gyűjtésbe. Még az sem biztosítja ugyanakkor a sikeres népszavazást, ha sikerül összegyűjteni a megfelelő számú aláírást. Bár Budapesten többen vannak az ellenzéki szavazók, a fővárosiak jellemzően magasabb arányban támogatják az olimpiarendezést.

A népszavazási kezdeményezés sikerén túl már önmagában a szervezet megjelenése is nagy érdeklődést váltott ki, amit nemcsak a sajtóban való jelenlétük, de az egyéni felajánlások száma is jelez. A Momentum Mozgalom több olyan megkülönböztető jeggyel is bír, ami indokolttá teszi ezt az érdeklődést. Az új szervezet vezetői tudatosan hangsúlyozzák a csoport generációs jellegét. Gyakran hivatkoznak arra, hogy ők már a rendszerváltás után születtek, már demokratikus keretek között szocializálódtak. Ezt erősíti az olimpia helyett a jövőbe való befektetésről szóló üzenet is. A fiatalsághoz ráadásul olyan fogalmakat szokás társítani, mint a romlatlanság, energikusság, ami hitelességet biztosít egy ilyen kezdeményezésnek. Érdemes azonban megjegyezni, hogy nem feltétlenül csak a fiatalok tudják megszólítani kiábrándult társaikat. A 2016-os amerikai elnökválasztási kampányban a demokrata jelöltségét küzdő, akkor 74 éves Bernie Sanders volt a fiatalok kedvence. A generációs érdemre való hivatkozás ugyanakkor előrevetíti az olyan korosztályi harcokat, amelyek alternatív hálózatok kiépítéséről és egymás kiszorításáról szólnak.

false

 

Fotó: Momentum Mozgalom/Facebook

A Momentum Mozgalom sikeréhez továbbá az is hozzájárulhat, hogy nem idegenkednek a politikától. A népszavazási aláírásgyűjtés során elfogadták az összes párt, így a liberális és baloldali ellenzékiek mellett a Jobbik és kiábrándult fideszesek segítségét is, noha továbbra is függetlenek kívánnak maradni tőlük. Hosszú távon pedig maguk is azt jelölik meg célként, hogy párttá alakulva akár már 2018-ban induljanak a választásokon. Ez fontos különbség pl. a Tanítanék Mozgalomhoz képest, amely pusztán egy meghatározott szakpolitikai pályán kíván aktív maradni, mégis sokan egy új pártpolitikai erő megjelenését várták tőle. A Momentum Mozgalom ugyanakkor úgy fogalmazott, hogy nem kívánnak ideológiai kérdésekkel foglalkozni. Ennyiben mások, mint a 2012–13-as hallgatói tüntetésekből és a Hallgatói Hálózatból kinőtt, korábban az Alkotmány Nem Játék csoportot is részben alkotó, szintén fiatalokat tömörítő aktivista hálózat. Az utóbbira jellemző egy markáns újbaloldali attitűd, ugyanakkor a Momentum sem kerülheti el, hogy – ha nem is ideológiai, de - értékvitákban állást foglaljon.

A Momentum Mozgalom tehát ügyesen hivatkozik generációs előnyére, tudatosítja, hogy Magyarországon pártközpontú a politikai cselekvés és jellemző választói elvárás a pragmatikus, tehát ideológiamentes politika. Mindezek mellett a Momentum tagjai egy szociológiailag jól körülírható csoporthoz (fiatal, fővárosi, többgenerációs diplomás) tartoznak. Ez előny lehet a kezdeti szakaszban, amikor fontos a szoros összetartás, ugyanakkor a szélesebb választói mozgósítás érdekében el kell kerülniük azt, hogy végül politikai szubkultúrává, szektává váljanak. A Momentum dolgát végül az is megnehezíti, hogy már így is széles a kínálat az ellenzéki térfélen. Bár úgy nyilatkoztak, hogy egyelőre nem kívánnak foglalkozni az összefogás és az előválasztás kérdésével, előbb-utóbb meg kell fogalmazniuk a viszonyukat a többi ellenzéki politikai erővel.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.