Varsói tanulságok

  • Tóth Csaba
  • 2015. október 27.

Liberális szemmel – Republikon

A lengyel választások eredményét Magyarországon mindig fokozott figyelem övezi; szinte minden lengyel voksolás után felvetődik a kérdés, hogy befut-e a „varsói gyors” Magyarországra. Nincs ez másképp a múlt vasárnapi választás kapcsán sem. A jobboldali populista PiS győzelme a konzervatív jobboldali kormánypárttal (PO) szemben és a baloldal kiesése a parlamentből egyértelmű analógiákat vet fel: vajon erre halad a magyar politika is?

A rövid válasz, hogy nem. A lengyel pártrendszer csak felületesen emlékeztet a magyarra: a lengyel Polgári Platform nem azonos a Fidesszel, a Jog és Igazságosság pedig nem a Jobbik. Az eddig kormányzó platform klasszikus konzervatív jobboldali párt; jobban emlékeztet a CDU-ra, mint a magyar Fideszre. Gazdaságpolitikája hagyományosan szabadpiaci, még ha az utóbbi években igyekezett is vegyíteni ezt etatista elemekkel, gazdasági álláspontja az egykori SZDSZ-szel inkább rokonította volna, mint a Fidesszel. Ezenkívül a PO hagyományosan antipopulista, erősen EU-párti és oroszellenes. A kulturális kérdésekben pedig a PO mindig megosztott volt: helyet kaptak benne városi liberálisok és vidéki konzervatívok. Vagyis egy sokkal centristább, Európa-barátabb politikai szervezet, mint a Fidesz.

false

Nem véletlen, hogy a hazai jobboldal véleményformálói alig leplezik lelkesedésüket, hogy nem a névleges szövetséges, az Európai Néppártban politizáló Polgári Platform, hanem Kaczyński alakulata győzedelmeskedett. Valójában ugyanis a Fidesz – ha a pártrendszerbeli helyét illetően nem is – programját tekintve sokkal inkább hasonlít a Jog és Igazságosság mozgalomhoz. A PiS konzervatívabb és nacionalistább, mint a PO, ugyanakkor gazdaságpolitikája sok baloldali elemet is tartalmaz – éppen úgy, mint a Fidesz esetén. Orbán Viktor már évekkel ezelőtt felfedezte, hogy a politikai siker kulcsa lehet a népszerű, baloldali gazdasági ígéretek – mint például rezsicsökkentés – kombinálása a konzervatív nacionalizmussal és rendpártisággal; úgy tűnik, a következő években Lengyelországban is ez várható.

Vagyis a lengyel analógia azért félrevezető, mert ugyan nálunk is található két jobboldali párt, ám a lengyel Jog és Igazságosság által elfoglalt helyet a Fidesz blokkolja; nálunk a Fidesztől jobbra eleve kevesebb, balra több hely van mind a választói piacon, mind a szavazói gondolkodásba. A lengyel PO pártrendszerbeli helye alapján olyan, mintha a magyar politika balközép-liberális oldalától a jobbközépig lenne egy párt; beleférne Áder János, de Bajnai Gordon is – és aligha férne bele Bayer Zsolt. A Jog és Igazságosság olyan, mintha tömörítené a Fidesz jobbszárnyát és a Jobbik mérsékeltebb oldalát.

Pontosan azért, mert a lengyel pártrendszerben a PO foglalta el a politikai centrum egy részét, tőle balra eleve kevesebb választó helyezkedett el. A lengyel liberálisok többsége a PO-t támogatta; sokatmondó, hogy amikor  a lengyel parlament a melegek jogkiterjesztéséről szavazott, a kezdeményező a PO miniszterelnöke, Donald Tusk volt. A fővárosi értelmiség és a hagyományos véleményformálók éppen úgy a PO-t támogatták, mint a fiatal vállalkozók. Nálunk ebben a közegben a Fidesz rendre országos átlaga alatt teljesít. Mindehhez érdemes hozzátenni, hogy a lengyel társadalom sok tekintetben konzervatívabb, mint a magyar – gyengébbek a baloldali, de sokkal erősebbek a vallásos hagyományok.

Tusk és Orbán

Tusk és Orbán

 

A hazai baloldal azonban hibázna, ha hátradőlne, és azt gondolná, a fenti elemek garantálják, hogy nálunk ne ismétlődhessen meg a lengyel példa. Egyrészt, mert ennek egyik oka éppen Orbán ereje; az, hogy blokkolja azt a teret, ahonnan őt jobboldalról lehetne támadni. Vona Gábor nehezen vádolhatja szabadpiac-pártisággal vagy a „néptől való eltávolodással” Orbánt – mint tette a PiS a lengyel PO-val –, mert Orbán eszköztárában maga is épít a populizmusra. Másrészt, mert a baloldal lengyelországi kudarca sok olyan elemet tartalmaz, amit Magyarországon is látunk: a mesterkélt és erőltetett szövetségkötéseket, a megújulás képtelenségét, és a valódi szembenézés helyett a felszíni változások erőltetését. Lehet, hogy a varsói példa egy az egyben nem ismétlődhet meg, de ez nem jelenti azt, hogy a Jobbik ne tudna – más stratégiával – érdemibb kihívóvá válni a következő években, mint a hazai baloldal.

Az alapvetően belpolitikai kérdéseken eldőlő választásokból nemzetközi trendeket levonni mindig félrevezető. Lehet, hogy jobban figyeljük a lengyel voksolást, mint más országokét, de ez nem azt jelenti, hogy közvetlen hatása jobban lenne, mint az angol, az osztrák vagy éppen a minapi kanadai választásoknak.

Amit azonban érdemes levonni követeztetésként: a politikai győzelemhez az adott országban életképes választási koalíció és ennek megfelelő program kombinációja szükséges. Lengyelországban a PO a piacpárti városi értelmiség és a modernizációs középosztály egyesítésével nyert korábban – nálunk Orbán a városi középosztály és a vidéki konzervatív szavazók kombinációjára építi politikáját. Ha a hazai baloldal versenyképes akar lenni a Fidesszel és a Jobbikkal, érdemes kitalálnia: pontosan milyen társadalmi csoportok segítségével tud győzelmi koalíciót összeállítani.

A lengyel választási példa azt is mutatja, hogy a hazai közéletben egységesnek tekintett baloldali-liberális tábor valójában mennyire más. Miközben ugyanis baloldali szemmel kudarc, liberális megközelítésben legalábbis részben siker a lengyel választás. A Ryszard Petru – a Világbank közgazdásza – által vezetett „Nowoczesna” („Modern”) mozgalom ugyanis ott lesz a lengyel parlamentben; több mint egy évtized után újra lesz liberális párt Lengyelországon – mutatva, hogy a jobboldali populista fordulat ellenzői is igénylik és kikényszerítik a politikai képviseletet.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.