Kivel felesel Betty?

  • 2014. szeptember 4.

Snoblesse

Hatás alatt álló nők a Mika Tivadarban.
false

Immár a múlt kék ködébe vész, de egyszer régen itt Magyarországon akkora kultusza volt a Betty Blue című filmnek, hogy 2003-ban az 1986-os opus rendezői változatát is játszani kezdték a mozik, és a kikapós (mit kikapós, egyenesen féktelen!) Betty immár 183 percen keresztül hozta a frászt élete valamennyi szereplőjére. A 183 perc és a premiertől számított 17 év nem tett jót a körberajongott hölgyeménynek, de azért megőriztük jó emlékezetünkben – ott, ahol kamaszkorunk kultuszfilmjeit tartjuk. Nos, a Mika Tivadar mulató filmklubjában ősztől párban nyomják a filmeket, s Bettyhez Gena Rowlands leghíresebb alakítását, az Egy hatás alatt álló nőt rendelte hozzá Csejk Miklós klubvezető. Értjük, értjük a párhuzamot (egy hatás alatt álló nő itt, egy hatás alatt álló nő ott), de azért halkan megjegyeznénk, hogy Cassavetes és Rowlands nagyon más súlycsoport, mint Jean-Jacques Beineix és Béatrice Dalle, de nyilván nem is ez itt a lényeg.

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.