Földbe döngölték David Attenborough nemváltó halai az X-faktort

  • - palosm -
  • 2017. október 31.

Tévétorrent

A kék bolygó szebb mint valaha.

A vasárnap esti első epizódot 10,6 millióan nézték, ez valamivel több, mint a szigetországban iszonyatosan népszerű Strictly Coming Dancing táncshow 10,4, és jóval több, mint a brit X-faktor 5,5 milliós nézőszáma, írja a Guardian mellett egy raklapnyi újság.

Az óceánok világát bemutató hétrészes természetfilmet a BBC négy évig forgatta, 39 országban jártak a 125 expedíció során.

Vagyis a BBC a méltán népszerű Planet Earth (Bolygónk a Föld) folytatásának sikerét ismétli meg, ezúttal tengeren. Már az első részben bedobják a csoportban vadászó kardszárnyú delfineket, az intellektualizmusukat mókás szörfözéssel kiélő palackorrúakat és a nemét megváltoztató Kobudai-halat, vagyis a minden tekintetben iszonyú szimpatikus, mégis kissé mogorva ábrázatú bütykösfejű sügért.

A színvonal, hangvétel ugyanaz, mint a Planet Earth II-ben volt: minden harmadik másodpercre jut egy lélegzetelállító szuperlassítás egy olyan természeti jelenségről, amiről a nézők túlnyomó többsége még csak nem is hallott, drámai ellenfényben, tökéletes összhangban a zenével és zajokkal — ez utóbbi persze a zajbrigád utólagos munkáját dicséri. A technikai fejlődést ezeken a felvételeken lehet leglátványosabban bizonyítani: nyilvánvaló, hogy ez a tévézés csúcsa napjainkban. De ezeket a képeket látva a mozi mint olyan is felkötheti a gatyáját, mert hiába a húszméteres vászon, ezt az élményt nem lesz könnyű felülütni: a delfinuszony mögött szétfröccsenő apró fehér vízcseppeken szebben játszanak a napsugarak, mint a Transformers-filmek óriásrobotjainak alkatrészein, és a BBC operatőreinek munkáját dicséri, hogy ők nem használhattak CGI-t. Hozott anyagból dolgoztak, úgymond.

false

Ugyanakkor a meneküléseket, vadászatot elmesélő drámai szituációk is pontosan ugyanazok, mint a Planet Earth II-ben: a repülni tanuló kismadár, egyáltalán, minden cuki állat mindig épphogy megmenekül. Holott ez nyilvánvaló engedmény a fiatal nézői lelkületnek, amiért persze nem fogjuk a BBC-t kárhoztatni egy percig sem.

Az állatok humanizáló bemutatása miatt korábban már egyébként bírálták a BBC-t. De most amiatt kritizálták a tévétársaságot, hogy az első epizódot a híradóban is kitárgyalták, ami mondjuk tényleg nem túl korrekt eljárás a fontos világhírek nézőpontjából.

false

Figyelmébe ajánljuk

Ajándékötletek notórius olvasóknak – könyvajánlónk a fa alá

  • narancs.hu

Olyan főleg idei kiadványokból igyekszünk egy kicsit személyre szabott ajándékötleteket adni, amelyek elnyerték a Magyar Narancs szerzőinek dicséretét. Ötletek irodalomrajongóknak, történeti és természettudományos érdeklődésűeknek, és azoknak, akik a mai politikát szeretnék megérteni!