Ezen a hétvégén elkezdenek egymással beszélni az ellenzéki pártok

Választás 2018

Az LMP vasárnap a baloldallal, hétfőn Vonával ül egy asztalhoz. Pezsgőt azért még ne bontsanak a kormányváltást akaró szavazók.

Március 15. hozott néhány fontos változást az ellenzéki pártok választási együttműködési hajlandóságában.

– Gyurcsány Ferenc bejelentette, hogy Tóth Zoltán, a DK egyéni képviselőjelöltje egyoldalúan visszalép Szél Bernadett javára Pest megye 2-es (budaörsi) választókerületében
– Gyurcsány egyúttal az összes ellenzéki pártot (a Jobbikot is) tárgyalni hívta vasárnap délutánra
– az LMP elfogadta a meghívást, és közölte, mindent megtesz, hogy a Jobbik is ott legyen
– a Jobbik ugyan nem lesz ott, de Szél Bernadettnek – úgy tűnik  – sikerült elérnie, hogy Vona Gábor hétfőn külön leüljön az LMP-vel
– Karácsony Gergely, az MSZP–Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje sem zárkózott el teljesen a Jobbikkal való tárgyalástól

Mindez főleg ahhoz képest előrelépés, hogy március 10-én az LMP országos politikai tanácsa még kikötötte, csak abban az esetben hajlandó megfontolni a visszalépéseket, ha előzőleg az MSZP–Párbeszéd, a DK és a Jobbik vezető testületei kinyilvánítják megegyezési szándékukat. Azt is írták, március 19-ig mindent megtesznek a tárgyalásokért, utána viszont lezárják a történetet. A zöldek ráadásul a DK-val valamiért csak az MSZP-n keresztül akartak szóba állni. A szocialista vezetés ennek hatására állítólag megüzente vidéki szervezeteinek, álljanak bele teljes gőzzel a kampányba, mert sehol nem lesz visszalépés, az LMP javára sem.

Gyurcsány március 15-én

Gyurcsány március 15-én

Fotó: Mohai Balázs/MTI

Az ellenzék előtt álló feladvány persze továbbra is összetett, és szavakban legalábbis mindenki mást vár a vasárnapi fordulótól. Szél Bernadett közös kormányzásról, közös értékekről nem, csak választási együttműködésről tárgyalna. Gyurcsány ezzel szemben pont azt emelte ki központi kérdésként, mit tennének a pártok a Fidesz abszolút többségének megdöntése után. Első körben arra várna ígéretet, hogy senki sem lép koalícióra a Fidesszel. Igaz, az a kitétele, hogy választási együttműködésről nem lesz szó, valószínűleg csak a Jobbikra vonatkozott, és mivel Vonáék nem lesznek ott vasárnap, akár ebben is lehet némi haladás.

Szél logikusan a Jobbikkal is a koordinációról szeretne tárgyalni, Vona Gábor azonban kitart amellett, hogy 106 helyen indítanak saját jelöltet, az LMP-vel (és elméletben a Momentummal) csak a kormányzásban működnének együtt. Jóllehet Gyurcsány és Karácsony puhított a Jobbikkal szembeni elutasító álláspontján, az MSZP politikusairól ez már nem mondható el, ők inkább azt hangsúlyozzák, hogy senki ne szavazzon a Jobbik listájára.

Mi lesz ebből?

Az LMP múlt szombati közleményét a legtöbben teljesíthetetlen ultimátumként, így az együttműködéstől való elzárkózásként értelmezték. Az is valószínűnek látszott, hogy a koordináció párton belüli ellenzői legyűrték a nyitottabb Szélt és Hadházy Ákost. A két társelnök viszont azt kommunikálja, ők maguk terjesztették elő a nagy többséggel elfogadott szöveget. Elképzelhető, hogy valamiféle kompromisszumos megoldásról van szó, amellyel legalább egy kis időt nyert a pártvezetés. Az persze holtbiztos, hogy a hétfői határidőig Vona nem fog Gyurcsány nyakába borulni, így a közlemény értelmében az LMP-nek továbbra is ki kellene szállnia a tárgyalásokból. De ha a nyitottabb LMP képe pozitív választói reakciókat szül, Szél és Hadházy talán átfordíthatja a párton belüli hangulatot. Ebben Orbán fenyegetőző ünnepi beszéde is segíti őket.

Gyurcsány – talán dekódolva az LMP mozgásait – megint jó érzékkel helyezte magát az események középpontjába, gyakorlatilag észrevétlenül törte meg Szélék személyével szembeni elutasítását. A DK azt mutatja magáról, hogy a kormányváltásért komoly áldozatokra hajlandó, és annyiban kényelmes is a helyzetük, hogy a 46 egyéni jelöltből könnyen engedhetnek, kampánytámogatást már nem fognak veszíteni.

Nem úgy az MSZP, amely ha négynél több körzetben lép vissza, 300 millió forint helyett csak 150 millióból kampányolhat. Ez magyarázza a Jobbikkal szembeni viszolygásukat, de láthatóan attól is tartanak, hogy ha túl népszerű lesz a baloldali szavazók körében a „legesélyesebb jelöltre szavazás” gondolata, azzal listás voksokat (és töredékszavazatokat) is veszíthetnek. A pártszövetségükre vonatkozó 10 százalékos bejutási küszöb miatt ez fokozott veszély.

A Jobbik továbbra is a legerősebb kihívóként igyekszik beállítani magát, Vona Gábor csak kapkodásként, „baloldali bohóckodásként” beszél a koordinációról. A Jobbiknak fontos lehet a 106 jelölt után járó 600 milliós kampánytámogatás, attól pedig talán nem minden ok nélkül tart, hogy az MSZP-vel vagy a DK-val való koordináció többet vihet, mint amennyit hoz. Elméletben az is működhetne, hogy míg az LMP a baloldallal és a Jobbikkal is koordinál, a Jobbik és a baloldal egymással nem. A viszonyok azonban aszimmetrikusak: a baloldalnak sokkal nagyobb szüksége van az LMP-re, mint a Jobbiknak. 2014-ben a baloldali összefogás és az LMP jelöltjei együttesen szinte valamennyi fővárosi körzetben több szavazatot kaptak, mint a Fidesz; a vidéki LMP gyengébb szereplése miatt viszont a Jobbiknak csak néhány választókerületben – Miskolc, Gyöngyös – hozna valószínű győzelmet a zöldek támogatása.

Vona ezzel együtt a baloldallal való koordinációt elutasító szavazói mellett az ezzel ellentétes elvárást is érzékeli, erre utal, hogy legalább az LMP-vel asztalhoz ül. Ha a teljes koordináció meghiúsulása miatti blame game elsősorban a Jobbikra irányulna, az Vonától is eltávolíthatna olyan szavazókat, akik a kormányváltás érdekében bárkivel hajlandók lennének összefogni.

Március 15. után annyit mindenképp elmondhatunk, hogy az ellenzéki pártok tisztában vannak az együttműködést szorgalmazó választói nyomással, és a maguk módján igyekeznek is megfelelni neki. Hogy ez mire lehet elég, azt két nap múlva talán már tisztábban látjuk.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.