Visszhang: könyv

Philippe Dana – Pierre Vasarely: Vasarely regényes évszázada

Visszhang

Victor Vasarely évszázada valóban regényes volt, ez a könyv azonban, amelyet az unoka egy újságíró segítségével írt, nem regény.

Napilapba való kis színesek sora egy magyarból lett világhírű francia művészről. Vásárhelyi Győző még gyerek, amikor az első világháború után a családjával Szlovákiából az összezsugorodott Magyarországra költözik. Később Bortnyik Sándor Műhelyében megismeri későbbi feleségét, Klárát, reklámgrafikus lesz. Párizsba megy, dolgozik, Klára pedig saját ambícióit félretéve szoknyabolond (hódításait könyvelő!) férje mene­dzselésének szenteli az életét. Arról, hogy a hűtlenkedés ellenére Klára hogyan volt képes mégis kitartani mellette, egy-egy mondatban értesülünk. Azt, hogyan estek egymásnak a művész fiai, az alapítvány tisztségviselői „a lóvé miatt”, ugyanilyen tempóban beszéli el a könyv, mégis lehet olyan érzésünk, hogy többet tudunk meg, mint amennyi ránk tartozik. Szó van arról, ki melyik rockegyüttest szerette, megtudjuk, hogy David Bowie Párizsban „ipari mennyiségben” fogyasztotta a kokaint, s Vasarely vaskos magyar káromkodásokra tanította unokáját. Hogy autóját egy időben kamion követte berendezett műteremmel, s szeretett nyilatkozni, tárlatvezetés közben mesélni a munkájáról, elveiről – ebből kellene összeraknunk, hogy milyen ember volt. De Pierre Vasarely olyan tárlatvezető, aki folyton hajtja a rábízott csoportot, pedig egy-egy képnél szívesen elidőznénk.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz.