dvd - JONAH HEX

  • - kg -
  • 2010. december 16.

Film

A Mikulás lelepleződésének sokkjával vetekszik, amikor az apák felfedik fiúgyermekeik előtt a cowboy szó valódi jelentését, hogy az, drága fiam, valójában azt jelenti, tehenészfiú. Na jó, esetleg marhapásztor.

Aki az életbe ezzel a felismeréssel indul, lehet, hogy merõ dacból az indiánokhoz pártol, ha John Wayne-filmet ad a tévé, vagy még jobban kapaszkodik a vadnyugat kedves mítoszába. Ismerjük továbbá a buzgó mûfajmegújítókat, nekik meg nem western a western, ha nem valamilyen elõjellel szolgálják fel. Gyanúnk szerint egy rejtett hollywoodi zoknisfiók mélyén a Jonah Hex címû képregény filmváltozatáról is fellelhetõ valamilyen leleplezõ, szubszubzsáner-bizonyítvány, mert ez a Hex, legalábbis a film szerinti változata (a képregénypártiak már óvást jelentettek) nem egy futottak még név nélküli, hanem egy olyan martalóc, akinek érintésére megelevenednek a holtak. Sõt, mindenféle útbaigazítást is adnak a fél arcára kilyuggatott, de Megan Foxnál így is jól fekvõ cowboynak. Például arról, hol látták utoljára John Malkovichot, ami nem is olyan egyszerû feladvány, már ha az a kérdés, hol láthattuk a színészt utoljára ébren játszani. John most sem kelt fel, és ha nincs a polgárháborús gönceit mosásba nem adó Hex (Josh Brolin), nekifutásból felperzselné az Államokat, annyira megátalkodott figurát alakít. Utoljára talán Michael Madsen volt ennyire gonosz a Blue-berry címû pszichedelikus westernben, és hát tudjuk, mi lett vele: a híres bikert (motoros tehénpásztor) és poétát egy készülõ magyar közönségfilm sajtótájékoztatóján láthattuk utoljára.

Forgalmazza a Pro Video

* és fél

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz.

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?