könyv - HARLAN COBEN: SENKINEK EGY SZÓT SE

  • - kg -
  • 2010. december 2.

Zene

Doktor Beck nem most veszíti el először élete nagy szerelmét: a szeretett hitvest egy Párizsban játszódó francia filmben (Guillaume Canet: Ne szólj senkinek) egyszer már elragadták tőle egy holdfényes tó partján és egy nagy rejtély kezdetén, hát most újra elragadják, ezúttal egy New Yorkban játszódó amerikai bűnregényben. A sorrend persze fordított, hozzánk azonban jóval előbb érkezett meg Canet erős hangulatú krimije, mint Harlan Coben elfranciásított regénye.
Doktor Beck nem most veszíti el elõször élete nagy szerelmét: a szeretett hitvest egy Párizsban játszódó francia filmben (Guillaume Canet: Ne szólj senkinek) egyszer már elragadták tõle egy holdfényes tó partján és egy nagy rejtély kezdetén, hát most újra elragadják, ezúttal egy New Yorkban játszódó amerikai bûnregényben. A sorrend persze fordított, hozzánk azonban jóval elõbb érkezett meg Canet erõs hangulatú krimije, mint Harlan Coben elfranciásított regénye. Coben mellett komoly eladási statisztikák szólnak, meg az, hogy nagyon tud írni. Úgy ír, hogy azt tanítani lehetne, s egész biztosan tanítják is a keleti parti krimiírás kisképzõiben például azt, miként lehet a szereplõket technikásan A-ból, B érintésével C-be eljuttatni. Coben ráadásul azt is tudja - a Senkinek egy szót se elég meggyõzõ erõvel bír e téren -, hogy bõsz ide-oda mozgatásuk során hogyan ne ríjon le a szereplõkrõl, hogy egy thrilleripari termékkatalógusból lettek kiollózva. Flottul súlytalanok mindannyian, a mûfaji kötelezettségek tartják össze õket, s nem természetük belsõ logikája - ilyen ugyanis nincs nekik. Amijük van viszont, az se semmi: könnyû karakterkészlettel utaznak ugyan, személyiségjegyeik elférnek egy márkás kézipoggyászban, de meg kell hagyni, felületességükben kifejezetten fajsúlyosak. Még az olyan - hitelt érdemlõen csak bajosan megszólaltatható - figurák, mint amilyen egy szupermodell vagy egy külvárosi gengszter is egész természetesen teszik a dolgukat, a jó doktor pedig, akit Francüois Cluzet olyan beleéléssel adott a filmben, néha hangot ad az amerikai fehér ember hétköznapi rasszizmusának. Hát szabad ilyet? - kérdezhetné a haladó krimikurzus vezetõje, amire csak egy jó válasz van, pont, mint az ismert viccben. Hogyan jutok el a Carnegie Hallba? Gyakorolni, sokat gyakorolni.

Fordította: Szentgyörgyi József. Kelly Kiadó, 2010, 317 oldal, 2980 Ft

***

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.