Lemez

Méretes zakó

My Morning Jacket: The Waterfall II

Zene

A Jim James vezette, Kentucky államból származó My Morning Jacket elsősorban az USA-ban örvend komolyabb népszerűségnek.

Európában nem számít akkora névnek, aminek talán az is az oka, hogy az együttes nem sok energiát fordított eddig az itteni promócióra és koncertezésre. Zenéjükben a pszichedélia, az indie, a folk, a country és az americana elemei vegyülnek, és szokás őket néha az amerikai Pink Floydnak is nevezni. Tény, hogy szívesen merítenek ihletet a Floydtól, különösen az átmeneti, vagyis a Syd Barrett fémjelezte és a nagy befutást jelentő The Dark Side of the Moon közötti korszakból, és ennek fényében nem meglepő, hogy Bo Koster billentyűs tagja Roger Waters turnézenekarának is. A MMJ áttörése 2005-ben következett be a Z című albummal, és a szintet azóta is sikerül tartaniuk. Legújabb, nyolcadik munkájuk az öt évvel ezelőtti The Waterfall egyenes ági folytatása: annak a lemeznek az outtake-jeiből rakták össze a második részt, egy-két újonnan írt dallal megtoldva. Nagyot téved, aki attól tart, hogy egy klasszikus resztligyűjteménnyel szánta meg rajongóit a zenekar – a Waterfall II remekül illeszkedik az életműbe. Oké, a Climbing the Ladder idétlen countryja kissé lelóg róla, de hogy Jameséknek nem áll rosszul a western, azt a jópofa zongoraszólóval megspékelt Run It bizonyítja. A Floyd a nagyszerű Still Thinkinből hallható ki leginkább, de a többtételes szerzeményben a Beatles is vastagon benne van. A Spinning My Wheel tisztára Mercury Rev-féle dreampop, a Welcome Home egy aranyos folkballada, a Magic Bullet a szokatlan ritmikája miatt érdemel figyelmet, a rockos és komplex Wasted egy kicsit a Dovesra emlékeztet, a First Time meg a falzettes ének miatt a Radioheadre. Az album központi dala a dalszövegében az R.E.M.-re és a Slayerre is utaló Feel You, amely olyan, mint egy ártatlanul bombasztikus zongoraballada a ’70-es évekből, és amire még Father John Misty is igencsak büszke lenne.

ATO Records, 2020

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz.

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.