Egy héttel ezelőtt megírtuk, hogy korábban a szerzői jogdíjakból befolyó mintegy tízmilliárd forint egy részét, legfeljebb 10 százalékát a jogkezelő szervezetek (Artisjus, Filmjus, Maszra stb.) visszaosztották a tagjaiknak, díjak, pályázatok, szociális alapú támogatások formájában. Az év elejétől hatályos törvénymódosítás következményeként a szétosztható összeg 70 százalékáról a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) dönt. A pénz elosztását nyolctagú ideiglenes kollégium végzi.
Miután a döntések közül kiemeltük a szélsőjobboldali Kárpátia zenekar lemezének kiadására megítélt támogatást (amelyet aztán adminisztratív okokból nem kaptak meg), több hullámot vető botrány támadt.
Erdős Virág lemond a támogatásról a Kárpátia miatt Tegnap megírtuk: az NKA támogatást ítélt meg a szélsőjobboldali zenekarnak. Erdős Virág ugyanezen a pályázaton nyert alkotói támogatást, de határozott hangú levele tanúsága szerint erről ezennel lemond. Az író Facebookon közzétett levelét olvashatják. |
L. Simon László NKA-alelnök először közleményt adott ki, majd a blogján is foglalkozott a kérdéssel. Ezekben a Kárpátia-lemez támogatása miatti felháborodást „műbalhénak”, a „rövid távú politikai haszonszerzés” következményének nevezte, és az NKA szakmai függetlensége – sőt a művészet szabadsága – elleni támadásként értékelte.
Szabadságot a gyűlölködő giccsnek! – Válasz L. Simon Lászlónak A Kárpátia zenekar támogatásáról szóló cikkünkre reagált az NKA alelnöke: ő nem tehet semmiről, viszont ha már arra járt, megvédi tőlünk a művészet szabadságát. |
Ha innen nézzük, meglepő fordulatnak tűnik a fideszes képviselő nyilatkozata (az ATV Szabad szemmel című műsorában), miszerint „láthatóan nem szerencsés” a Szerzői Jogdíjbevételek Felhasználásáról Döntő Ideiglenes Kollégium működése, ezért annak megszüntetését fogja javasolni a miniszternek. Állítása szerint kezdeményezi, hogy az NKA már létező kollégiumai osszák el az NKA rendelkezése alá került jogdíjbevételeket, és ezek a mérlegelés során – a mostani döntésektől eltérően – ne vegyék figyelembe a szerzők, együttesek stb. jogdíjbefizetéseinek mértékét. (L. Simon mindhárom felvetése egybevág az őt bíráló publicisztikánk érveivel.)
A Kárpátia-ügy tehát legalább nem marad következmények nélkül. A jó hangulat megőrzése végett pedig most nem foglalkozunk L. Simon László számos, a nyugalom megzavarására alkalmas kijelentésével, például hogy a szélsőjobboldali művészek dédelgetése miatt tiltakozók „szélsőbaloldaliak”, vagy hogy ők a Fideszben „jó úton járnak, középen haladnak”, mert – figyelem! – adnak pénzt a Kárpátiának, de adnak pénzt a holokauszt-évfordulóra is.
Nyugodt lélekkel ülök itt – mondta az adás végén L. Simon László.