Polt Péter perel

Bíróság elé áll Kis János

  • Nagy Gergely Miklós
  • 2011. december 9.

Belpol

Jövő csütörtökön a Fővárosi Bíróságon találkozik Kis János és Polt Péter.

December 15-én tartják az első tárgyalási napot a Fővárosi Bíróságon abban a perben, amelyet Polt Péter indított az Élet és Irodalom, valamint Kis János ellen. (A filozófus-közíró nemrégiben lapunknak adott interjúját itt olvashatja.) A legfőbb ügyész az Élet és Irodalomban megjelent áprilisi cikk nyomán, jó hírnév megsértése miatt indított pert. A felperes keresetében idézi Kis Jánosnak az ÉS-ben április 8-án megjelent, Alkotmányozás – mi végre? III. című írását, melyben a filozófus a következőt írta: tavaly (azaz 2010-ben – a szerk.) „megválasztották a legfőbb ügyészt, ő 2019-ig tölti be ezt a tisztséget. Előző hivatali ciklusa idején már bőségesen bizonyította, hogy hivatalát nem pártatlan közszolgaként, hanem megbízója kiszolgálójaként tölti be.”

 

 

Polt Péter


Polt Péter

Fotó: MTI

A felperes jogi képviselője beadványában így fogalmaz: „Kis János cikkében nemcsak azt sugallja, hogy véleménye szerint a legfőbb ügyész hivatása szabályait megszegve valamely politikai párthoz kötődik, hanem ezt tényként állítja. (…) Álláspontunk szerint a szerző kijelentése olyan – burkolt – tényállítást fejez ki a törvényesség biztosítására hivatott ügyészséggel és a legfőbb ügyésszel kapcsolatban, amely valótlan és indokolatlanul sértő. Az ügyészségnek, valamint vezetőjének és irányítójának politikai befolyásoltsággal való összefüggésbe hozása hamis látszat keltésére alkalmas, mely hátrányosan befolyásolja az ügyészi szervezet és a legfőbb ügyész társadalmi értékelését, alkalmas velük szemben a bizalom megingatására és tekintélyük csorbítására.” A kereset szerint az első rendű alperes az Irodalom Lap és Könyvkiadó Kulturális Szolgáltató Kft., a másodrendű Kovács Zoltán ÉS-főszerkesztő, a harmadrendű pedig a cikk szerzője, Kis János. A felperes a jogsértés elismerését és közzétételét, valamint egymillió forint nem vagyoni kártérítést kér.

 

Kis János az említett cikkében egyebek mellett azt vette sorra, hogy a kormányváltást követő egy évben a kétharmados többséggel rendelkező második Orbán-kormány hogyan szerzett döntő befolyást ejtőernyőseivel a jogállami intézményapparátusban. A (név szerint ugyan nem említett) Polt Péterre vonatkozó állítást a szerző nem részletezte, nem indokolta, csak példaként említette a felsorolásban. Megjegyzendő ugyanakkor: Polt Péter nem először perel jó hírneve megsértése miatt. Az első, 2000-től 2006-ig tartó főügyészsége alatt 2003-ban már beperelte Kovács Lászlót, amiért a szocialista politikus egy lakossági fórumon úgy fogalmazott, hogy az ügyészség nem bűnüldözéssel, hanem bűnpártolással foglalkozik. Ezt Kovács arra utalva jelentette ki, hogy az ügyészség több, az első Orbán-kormányhoz kapcsolódó korrupciógyanús ügyben szüntette meg a nyomozást. A Legfőbb Ügyészség keresetében azt kérte, hogy Kovács László adjon ki egy közleményt, amelyben elismeri a jogsértést, és elnézést kér az ügyészségtől. A bíróság akkor nem adott helyt a keresetnek, ráadásul a levezető bíró most is, akárcsak hét évvel ezelőtt, Pataky Árpád lesz.

 

 

Kis János


Kis János

Fotó: Németh Dániel

„Nem látok okot arra, hogy a mostani esetben Pataky Árpád más ítéletet hozna – mondta a Narancs.hu-nak egy jogi szakember. – Polt Péter közszereplőként csak a nyílt gyalázkodás esetén fordulhatna eséllyel jó hírneve megsértése ügyében a bírósághoz. Kis János azonban véleményt fogalmazott meg, ugyanis az említett mondat olyan jellegű, hogy azt nem is lehet tényállításként értelmezni. A jogelvek és a jogszabályok ugyanazok ez ügyben, mint hét-nyolc éve, sőt, ezt a kijelentést nem egy politikus, hanem egy közíró tette. A mostani tárgyalás ítéletének, a főügyész keresete elutasításával, a szólás szabadságát kell védenie.”

Pataky Árpádnak egyébként volt már hasonló ügye a közelmúltban: jó hírneve és személyiségi jogainak megsértése miatt Markó Iván perelte be a Revizor online kulturális portált, amiért egy nyílt levélben munkásságát bírálta. Pataky az első novemberi tárgyalás után peren kívüli megállapodást ajánlott a feleknek.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást” – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor.

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, Jean-Marie Le Pen mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

„A megfélemlítés működött”

A Szuverenitásvédelmi Hivatal ún. elemzésében azt taglalja, hogyan szerzett befolyást a civil szerve­zeteken keresztül a „Soros-hálózat”. Nun András, az Autonómia Alapítvány igazgatója szerint a dokumentum nem lóg ki az elmúlt évek tendenciájából: a hatalom fél a komoly tudással rendelkező civilektől.