Egymás között - Kormánypárti öninterpellációk

Belpol

Az interpelláció a kormány elleni országgyűlési fellépés egyik ellenzéki eszköze. A második Fidesz-kormány alatt puszta kampányeszközzé silányult: kormánypárti képviselők kérdeznek alá kormánytagjaiknak, hogy ezzel a parlamenten keresztül is eljuttathassák "üzenetüket" a választóknak.

Abszurd jelenetek sora fordul elő az Országgyűlésben: a legutóbb hétfőn történt ilyen, amikor Németh Szilárd (Fidesz) rezsicsökkentés-felelős pro forma a kormányt, valójában saját magát interpellálta. (Németh-portrénkat lásd: Egy orbánista élmunkás, Magyar Narancs, 2013. május 9.) Mi több, a "Várhatóan mekkora megtakarítást jelent majd a magyar háztartások számára a rezsicsökkentés november 1-jétől bekövetkező 3. lépése?" c. öninterpelláció a harmadik fázist annak ellenére kész tényként tálalta, hogy a vonatkozó rendelkezések meg sem születtek. Az interpelláció benyújtásának napján, szeptember 25-én az "egyes törvényeknek a rezsicsökkentés végrehajtásához szükséges módosításáról" szóló javaslat még a Ház előtt sem volt; csak két nappal később, 27-én érkezett be. Amely javaslatot, ki nem találnák, Németh Szilárd jegyzi. Németh egyébként három hete is betámadott, "Folyamatosan csökkenő lakossági terhek, avagy sikeres volt-e a rezsicsökkentés?" címmel. A képviselő mindezt saját magától is megkérdezhette volna otthon, a konyhaasztalnál, de hát a cél nyilvánvaló: az Országházban, a tévékamerák előtt a kormánynak kell megveregetnie a saját vállát.

Németh Szilárd

Németh Szilárd

Fotó: Bruzák Noémi / MTI

Befordít, kiforgat

Az interpelláció eredetileg a mindenkori kormány elleni országgyűlési fellépés egyik ellenzéki eszköze. A rá adott kormányzati válasz elfogadásáról a parlament szavaz. Előfordul - volt rá példa nálunk is -, hogy a kormányzattal elégedetlen kormánypárti képviselő interpellálja a kabinet valamely tagját. Az a fajta öninterpelláció azonban, amely kormányzati kampányelemmé fokozza le e klasszikus parlamenti ellenzéki műfajt, és amelynek egyetlen célja, hogy válaszukban a kormánytagok önmagukat és a politikájukat fényezhessék, bevett formává a Fidesz-kormányok alatt vált. Már az első Orbán-kormány idején is rácsodálkozhattunk erre, de a dömping 2010 után következett. A Fidesz eddig 118, a KDNP 62 propagandainterpellációt intézett a saját kormányához. De megérte: a rájuk adott összes választ elfogadta az Országgyűlés.

Eleinte, igaz, nagyritkán, de akadtak érdemi interpellációk is. Nagy Kálmáné (KDNP) például azt firtatta 2010 decemberében, "Hogyan oldjuk meg az otthon szülés kérdéskörét?" - és érdeklődésére normális, lózungmentes választ kapott Réthelyi Miklós minisztertől. De a trend más: jól mutatja ezt Selmeczi Gabriella magánnyugdíjpénztár-ügyi exmegbízott februári álaggódása, miszerint "Nemet mond-e a kormány a nyugdíjak megadóztatására?" Persze hogy nemet mondott. Ám a lényeg nem is ez volt. Ekkor épp azt kellett kommunikálni, hogy bár ezt kérik a nemzetközi pénzügyi szervezetek, a magyar kormány ellenáll. Azt, hogy valójában senki nem kért ilyesmit, a legkevésbé sem izgatta a Fidesz spin doctorait. Ezt a fajta öninterpellációt - démonokat kitalálni és azok ellen bátran megküzdeni - különösen bírják a jobboldalon, hovatovább a teljes fideszes univerzumot ez a mentalitás mozgatja. A kereszténydemokrata Lanczendorfer Erzsébet például azt kérdezte ijedten áprilisban: "Rémhírterjesztés-e a nők 40 éves munkaviszony utáni nyugdíjba vonulási lehetőségének megszüntetése?" Az államtitkári válasz szerencsére megnyugtatta; az interpelláló ezt boldogan elfogadta, majd viszontválaszában jól megszidta a szocialistákat, és megdicsérte a kormányt.

A másik alapvető interpellációs irány az elmúltnyolcévezés - és az öninterpellációkban különösen szorgos Tarnai Richárd (KDNP) már a ciklus első évében rátalált a megfelelő hangra. "Szocialista szőnyegbombázás után - újjáépítés előtt; avagy mi lesz a gyermekek után járó adókedvezménnyel?" - már a felszólalás címe is tökéletes, mindenben megfelel a "sötét múlt - fényes jelen - még fényesebb jövő" kormánypárti üdvtanának. És természetesen a szöveg is: "A szocializmusban a legfőbb érték az ember - lódítottak a szocialisták pár évtizeddel ezelőtt az általuk irányított diktatúrában. A gyermekek kormánya - füllentette magáról pár éve a szocialista kormány, immár a demokrácia keretei között." Következtetés: "Ilyen a szocialisták úgymond igazságbeszéde, aminek valahogy mindig pont az ellenkezője az igaz." És a folytatás: "Egyre elkeserítőbb adatok látnak napvilágot a születendő gyermekek számának drámai csökkenéséről. Most már átléptük a 10 milliós lélektani határt is. (...) A gyermekvállalás az élet azon része, ahol talán a legnagyobb szükség van a tervezhetőségre, a kiszámíthatóságra." A nemzethalál rémképével hadakozó képviselőt Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára próbálta megnyugtatni: "próbálják kezelni" a helyzetet a kidolgozás alatt álló 16 százalékos, egykulcsos adóval, amely adó, tette hozzá az államtitkár, "nem büntet. Kétféleképpen nem büntet. Nem bünteti a tehetséget, a szorgalmat, az iparkodást. Aki dolgozni akar, azt nem bünteti. S mivel gyermekkedvezményt építünk be ebbe az adórendszerbe, nem bünteti azt, aki gyermeket vállal."

Ám Tarnai képtelen volt lehasadni a témáról, két és fél hónapra rá ezt tudakolta: "Véglegesen 10 millió alatt, avagy hogyan támogatja a kormány a gyermeket vállaló családokat?" Az "életből vett példával" hívta fel a figyelmet egy "rendkívüli igazságtalanságra, amely az utóbbi évek adótörvényeit jellemezte". "Adott két férfi, mindketten ugyanakkora bruttó összeget keresnek, és a jelenlegi adószabályok szerint ugyanakkora adót vonnak le tőlük. De míg egyikük egyedül él, addig a másik ember három gyermekét és gyesen lévő feleségét is eltartja ugyanebből a pénzből. Egyiküknek tehát bőven jut szórakozásra is a fizetéséből, míg a másiknak úgy kell a hó végén kölcsönkérnie pár ezer forintot azért, hogy meg tudjanak élni. (...) Kérdezem tehát államtitkár urat, fel kívánja-e számolni a kormány ezt az igazságtalanságot." Az államtitkár úr pedig fel kívánta számolni: "A kérdésben is szereplő száraz és elszomorító tények természetesen a kormány előtt sem ismeretlenek", de a kormánynak hála, a gyerekkedvezmény "a viszonylag kisebb keresettel rendelkezők esetében is teljes egészében kihasználható". (Már megint a valósággal hadakozás: a Cséfalvay által mondottak ellenkezője igaz, amennyiben a gyerekkedvezmény elsősorban a magas keresetűeknek kedvez.) És Tarnai képviselő meg lett győzve! Íme: "A bejelentett munkahellyel rendelkező, gyermeket nevelő családok lassan két évtizede várnak arra, hogy ők ne másodrendű állampolgárok legyenek, adózás szempontjából sem. Hogy ne mondhassák el a barátok, ismerősök, hogy milyen lúzerek vagytok, hogy alkalmazottként dolgoztok különböző munkahelyeken, gyermeket is vállaltok, ahelyett, hogy egyébként ügyeskednétek, hisz lám-lám, mi értelme van, a gyermeknevelés költségeit senki nem ismeri el, az állam nem foglalkozik veletek."

A fideszes Lakatosné Sira Magdolna úgy tud mesélni a szegények devianciájáról, hogy az egyúttal a kormánynak is jó legyen. "Miért jó a gyerekeknek, hogy a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményt Erzsébet-utalványban kapják?" - érdeklődött 2012 novemberében. Sajnálkozott, hogy "a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény sok esetben nem a gyermekek védelmét, a gyermekekre fordítandó kiadásokat fedezi, hanem bizony félkarú automatákban és az úgynevezett kocsmahivatalokban tűnik el. Ez a juttatás elsősorban készétel, tanszer vásárlására és ruházkodásra használható fel, bizony sokan ennek az összegnek másféle módon léptek a nyakára." Láthatjuk, a válasz ezúttal is benne volt a kérdésben; és a labdát ezúttal Halász János államtitkár csapta le: "Sajnos a szociális támogatások egy része ma nem a szegényekhez, hanem az uzsorásokhoz jut el", illetve "az egy évvel ezelőtt tartott szociális konzultáción a válaszadók 89 százaléka támogatta, hogy aki szociális segélyben részesül, az részben pénzben, részben más formában kapja meg azt".

Önvállveregetés

Idővel természetesen fontossá vált a "megvalósulást" dicsérni; 2011 végétől az öninterpellációk hosszan sorolják a kabinet érdemeit is. Ez év májusában Zsigó Róbert szóvivő imigyen rontott saját kormányára: "Várható-e a fogyasztói jogok további szélesítése és a rezsiárak újabb mérséklése?" Merthogy a "baloldalnak mindig, amikor valami pénzügyi problémával szembesült, a megszorítás jutott eszébe. Szinte minden alkalommal a külföldi érdekek mellé álltak, és nem a magyar emberek érdekeit képviselték. Ezen intézkedéseket tetézte, hogy devizaadósságba kergették az embereket, ezzel szinte már elviselhetetlen terhet raktak a magyar családok vállára." Erre ez következett: "A növekvő rezsiárak megfékezésének és a lakosság terheinek enyhítése érdekében döntött úgy a kormány, hogy 10 százalékkal csökkenti a gáz, a villanyáram és a távhő árát. Ez egy átlag magyar családnál 60-70 ezer forint megtakarítást is jelenthet évente. Magyarország jobban teljesít, hiszen ilyen mértékű közüzemi árcsökkentésre az elmúlt évtizedekben nem volt példa. Ez is azt bizonyítja, hogy a kormány, a kormánytöbbség a magyar emberek, a magyar családok oldalára állt." Gondolnák, hogy ez még nem a kormányzati válasz, hanem az interpelláció része volt? A válasz ismertetése ezek után fölösleges.

Idén aztán gátszakadás: a kormánypárti interpellációkban dübörög a sikerpropaganda és a történelmi távlat. A fideszes, kereszténydemokrata képviselő feláll, és számonkérésében felmondja a kormány álláspontját, majd elfogadja a kormány válaszát. Patay Vilmos (Fidesz) például azt kérdezte áprilisban: "Hogyan lettünk Európa sereghajtóiból éltanulók a költségvetési hiány terén?" Balázs József (Fidesz) júniusi interpellációja is keményre sikeredett: "Hogyan sikerült több mint harmadára csökkenteni a költségvetési hiányt?" Áprilisban Stágel Bence (KDNP) adta a tájékozatlant: "Segítette-e a családi adórendszer és a családtámogatások a népességcsökkenés mérséklését? Részesülnek-e a kedvezményekből a bérből és fizetésből élők is?" Tarnai Richárd is tartja jó formáját, szeptember elején ezt kérdezte: "Kisegítették-e a közigazgatási reformok Magyarországot a súlyosan versenyképtelen helyzetből?" A kormányzati válaszokra pedig kár is szót vesztegetni. Jól elvannak magukkal.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)