Orbánék továbbra sem találják a hangot az amerikaiakkal CEU-ügyben

  • narancs.hu
  • 2017. május 19.

Belpol

Donald Trump kormánya szerint velük nincs miről tárgyalni.

Hiába nevezett ki Orbán Viktor Altusz Kristóf helyettes államtitkár személyében főtárgyalót, nem haladnak az amerikai–magyar egyeztetések arról a kormányközi egyezményről, amely a CEU budapesti működésének jövőbeli feltétele lenne a felsőoktatási törvény módosítása (a lex CEU) értelmében.

Kovács Zoltán kormányszóvivő tegnap azt mondta, nem igaz, hogy felsőoktatási kérdésekben az amerikai szövetségi kormány nem köthet nemzetközi megállapodást, hiszen jelenleg is három ilyen egyezménye van érvényben Magyarországgal.

A Pesti Srácok ki is nyomozta, melyik ez a három (az egyiket még a rendszerváltás előtt kötötték). A hvg.hu szerint azonban ezek a dokumentumok irrelevánsak a CEU ügyében. Az egyik nem is egyetemről, hanem általános és középiskoláról szól, a másik kettő pedig a kulturális-oktatási együttműködés általános elveit és a diákcsereprogram részleteit fekteti le.

Azaz egyik sem feltétele annak, hogy egy magánegyetem egyáltalán működhessen Magyarországon. A CEU álláspontja szerint ilyesmit két kormány politikai akaratának függvényévé tenni egyenlő a tanszabadság csorbításával.

Richard Damstra, az amerikai nagykövetség ügyvivője azt írta a hvg.hu-nak, hogy az intézmények jogállásával és a diplomakibocsátással kapcsolatos ügyek nem a szövetségi kormány hatáskörébe tartoznak. „Erre a tényre már többször felhívtuk a magyar állam figyelmét, a CEU-törvény elfogadása előtt és után. Arra biztatjuk a magyar kormányt, hogy a CEU-val és a többi érintett intézménnyel folytasson tárgyalásokat. Csalódottak vagyunk, hogy a magyar kormány ebben a témakörben eddig ezt figyelmen kívül hagyta.”

A Külgazdasági és Külügyminisztériumot mindez cseppet sem zavarja, ők azt mondják, már három hete felvették a kapcsolatot Damstrával, azóta hiába várják a választ arra a kérdésre, kivel tudnának tárgyalni a CEU-ról.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.