Nagy erőkkel újítják fel a Tiborcz Istvánhoz köthető turai kastélyt

  • - urfi -
  • 2016. november 16.

Belpol

Nagyon foglalkoztatott minket, mi lesz a Tiborczék és Pharaonék körül felhalmozódott kastélyokkal, ezért ellátogattunk Turára. És mit láttunk?

Megvalljuk őszintén: a helyszínen direkt kerestük a Tiborcz Istvánra utaló nyomokat, pedig papíron semmi köze a turai kastélyhoz, ahogy a bodajkihoz sincs. Azért gyanakodtunk mégis, mert a sajtó korábban már részletesen feltárta, hogy Orbán Viktor veje milyen szoros kötelékekkel van a gyönyörű neoreneszánsz kastélyhoz láncolva. Csak röviden: az ingatlan tulajdonosa egy bizonyos TRA Kft., annak a tulajdonosa pedig a BDPST Zrt. Utóbbi adta el a Postabank-székházat Pharaonéknak, amelyet addig az Erdoğanhoz és Orbánhoz egyaránt közel álló török milliárdos, Adnan Polat cégével közösen birtokolt (lásd: A török meló). A BDPST alapításakor az illetéket Tiborcz István utalta el. A turai kastély tavalyi megvásárlásakor pedig Tiborcz régi üzlettársa, Hamar Endre ügyvédi irodája segédkezett. A Bors szerint azóta a büszke nagyapa, id. Orbán Győző is megtekintette a szerzeményt.

false

 

Fotó: A szerző felvétele

Látogatásunk idején az udvaron vagy nyolc autó parkolt, a munkások ki-be jártak a kastélyból, ahonnan konténerekkel hordták ki a törmeléket. A gyepet kitisztították, facsemetéket ültettek. Ezen kívül láttunk a kastély körül mindent, ami egy nemzeti nagytőkés szívének kedves lehet. Közvetlenül a kastély mellett focipálya csalogat, a területet a megbízható Valton Security őrzi, de ennél is érdekesebb, hogy az építkezés kerítésén a WHB logója díszeleg.

A West Hungária Bau annak a Paár Attilának az érdekeltsége, akinek másik cége tavaly megszerezte Tiborcz István részesedését az Elios Zrt.-ben. A Direkt36 nemrég arról tudósított, hogy Tiborcz bevásárolta magát az állami tenderek sorát elnyerő cégcsoport egyik vállalkozásába, a WHB Ingatlan Kft-be, amely az ügyvezetője szerint társasházak építésével és ingatlanok értékesítésével, eladásával foglalkozik. Nem mellesleg a WHB a generálkivitelezője a József nádor téri mélygarázs építésének, amely különösen akkor fog jól hasznosulni, ha valaki esetleg szállodát nyitna az egykori Postabank-székházban – ami most az egyik Pharaon-cég tulajdona.

Paár Attila Tiborczra tekint

Paár Attila Tiborczra tekint

Fotó: Németh Dániel

Az Átlátszó korábban azt írta, hogy a kastély teljes renoválása egy tíz évvel ezelőtti becslés szerint mintegy hatmilliárd forintba kerül. Az még egy nemzeti nagytőkésnek sem kis pénz.

A friss Narancsban arról is szó lesz, milyen különleges attrakciót tervez a rejtőzködő tulajdonos a kastélyba, bemutatjuk, miről árulkodik a felújítás ténye és hogy miként kapcsolódik össze mindez a Pharaon-cégek kastélyaival. Utóbbiaknak bekukkantottunk az irodájába is...

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.