Aki úgy tudott bejönni – Pálfi György filmrendező 40 éves

  • narancs.hu
  • 2014. április 10.

Film

Biztos ismerik önök is Dés László és Bereményi Géza dalát, az a címe, hogy Aki úgy tudott bejönni, Udvaros Dorottya énekli. Figyeljenek: Amint bejött az ajtón / Valami rossz lakásba / Egy mozdulatra láttam /  Hogy aki épp most itt az ajtón belép, / Más, mint a többi sok. Pálfi György még nem volt sehol, vagy épp a téren focizott a többi gimistával, amikor ezt írták: mégis róla szól.

false

 

Fotó: MTI

Az a mozdulat, amivel feltépte a magyar filmgyártás kapuját, de mondjunk nyugodtan filmművészetet, szóval az a mozdulat örökre megmarad az értő közönség – vagy éppenséggel a filmszakma – emlékezetében (nemzetközi díjai bizonyítják, hogy ráadásul nem is csak tisztán a hazai pályáról beszélünk). Épp tucat esztendeje esett ez a már jó ideje szokatlannak mondható, teljességgel váratlan eset. 2002-ben, amikor bemutatták a Hukkle! című filmet. Egy addig jószerivel ismeretlen gyerek, egy 28 éves tacskó munkáját. S megállt a levegő, ilyet régen pipáltunk. Voltak persze, akik rögtön tudtak valami magyarázatot, volt „legendás Simó-osztály”, pedig amit láttunk, nem igényelt különösebb magyarázatot. A Hukkle! friss volt és üde, s úgy szólalt meg egy addig sohasem hallott nyelven, hogy mindenki azonnal értette.

A mozi nagyszerű dolog, fehér inges merész férfiak rabolják el vörös hajú nők szívét, s a huszadik percben mindig összenéz a fiú a lánnyal, az ötvenedikben végre elcsattan az a csók is, közben helikopterek köröznek a felhőkarcolók fölött, s végül győz az igazság vagy a gyengébb, de a Hukkle! még csak nem is Budapesten játszódott, hanem Ozorán, ahol tán addig csak Illyés Gyula egyik verse. A Hukkle! egy öregember csuklására hangszerelt mozgóképes költői próza volt: egy nagy tehetség belépője, szűk tizenkét évvel ezelőtt.

S e tizenkét év alatt Pálfi György – minden gesztusában ezt a tehetséget mutatván – elköltötte alkotói ifjúságát. Csinált egy elismert kortárs író ugyancsak gyanúsan lírai prózájából még egy sikeres nagyjátékfilmet: a Taxidermia nyelvek játéka. Parti Nagy Lajos talált az utcán egy nyelvet, hazavitte, szétszedte, összerakta, ráült és kiköltött belőle valamit, vicceset és szelídet. Pálfi, mint egy vén tolmács, ezt a költeményt első hallásra lefordította a film nyelvére, bizonyítván tehetsége mellett beérő szakmai tudását, mindközönségesen profi voltát. Csakhogy a filmváltozat nem szelíd, hanem vad lett! Majd pár évre rá azt is megmutatta, hogy helyén van a szíve, s elhitette a nézővel, hogy egy igazi filmművész akkor is gazdag, ha éppen nincsen egy vasa sem; ez volt a Final Cut – Hölgyeim és uraim.

S míg forgott a filmje, Pálfi György egyszer csak 40 éves lett. Egy férfi alkalmasint a negyvenet átlépve válik igazán férfivá. Tehát mi most egy felnőtt Pálfi Györgyöt köszöntünk. Aki – nyilván ettől mélyen meghatódván – új filmjében, a Szabadesésben a fejünkre hajítja a hetedik emeletről Molnár Piroskát. Nem is egyszer!

Hölgyeim és Uraim, Pálfi Györgyöt sohasem fogják kiismerni!

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.