Egy hét tudomány 2024/11.

  • Narancs
  • 2024. március 13.

Interaktív

Rövid hírek: köd, tűz, ion...

KÖD A Covid-19-et okozó SARS-CoV-2 vírussal fertőzött emberek mérhető kognitív károsodást mutattak azokhoz képest, akiket elkerült a koronavírus – derül ki az Imperial College of London kutatóinak a The New England Journal of Medicine-ben megjelent tanulmányából. Míg a kognitív és memóriazavarok csekélyek voltak azoknál, akik enyhe fertőzésben szenvedtek, vagy akiknél nem alakult ki hosszú Covid, addig a súlyosabb fertőzések, amelyek nyomán az intenzív osztályra kerültek a betegek, erőteljesebben rontották a kognitív funkciókat. A kutatók, akik a vizsgált mintegy 113 ezer angliai felnőtt eredményeit elemezve többszörös regressziós elemzést használtak, igazolták az oltás preventív hatását az agyi köd kialakulásával szemben. Egy korábbi, az eClinicalMedicine-ben közölt tanulmány szerint a válaszadók 85,1 százalékánál észleltek agyi ködöt, azaz a gondolkodással és megértéssel kapcsolatos problémákat, kognitív diszfunkciót és memóriazavart, az érintett munkavégzők csaknem 90 százaléka arról számolt be, hogy az agyköd bizonyos mértékig rontotta a munkaképességüket. A kutatók többsége szerint az agyi köd kialakulásával járó hosszú Covid több tényezőre vezethető vissza: a vírus tartós jelenléte a szervezetben krónikus és szisztémás gyulladásos állapotot idéz elő, és ez hozzájárulhat több szerv működési zavarához, a gyakorta előforduló agyköd pedig az immunrendszer működési zavaraiból és gyulladásából eredhet.

DONGÓ A földi poszméhek (Bombus terrestris) képesek komplex feladatokat eltanulni társas interakció révén – állítja egy Nature-ben megjelent kutatási beszámoló. Lars Chittka professzor, a londoni Queen Mary University kutatója és munkatársai egy kétlépcsős rejtvénydobozt terveztek, amelyben a poszméheknek két különböző műveletet kell végrehajtaniuk egymás után, hogy a végén édes jutalomhoz jussanak. A méhek erre való betanítása nem volt könnyű, és eleinte egy beiktatott extra jutalommal kellett segíteni a rovarokat a feladat teljesítéséhez. Ezt az ideiglenes jutalmat aztán elvették, és a méheknek ezt követően ki kellett nyitniuk az egész dobozt, mielőtt megkapták volna a csemegét. Meglepő módon, míg egyes pél­dányok a nulláról indulva alaposan megküzdöttek a rejtvény megfejtésével, azok, amelyek megfigyelhettek egy képzett bemutató poszméhet, könnyen megtanulták a teljes sorozatot – még az első lépést is –, miközben csak a végén kaptak jutalmat. A tanulmány szerint a poszméhek olyan szintű szociális tanulási képességgel rendelkeznek, amiről korábban azt hitték, hogy kizárólag az emberekre jellemző.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódás és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz.