A kicsit korán érkezett fagyok után határozottan jólesik, hogy az utóbbi hetek relatíve enyhe időt hoztak. Az előttünk álló napok pedig kifejezetten – az évszakos átlagokhoz képest meg pláne – kellemes melegben telnek. No, azért nem teljes szárazságban – de hétfőn és kedden is csak az ország bizonyos régióiban (előbb délen, azután keleten és északon) lehet nem túl nagy intenzitású eső – a múlt hét szerdai egész napos esőzés megismétlődésével egyelőre nem kell számolnunk.
Az azonban biztos, hogy bizony az évszakos tünetek nem maradnak el: éjszakánként fokozódik a párásság és többfelé (főleg északkeleten, de néha máshol is) köd is képződik, ami néha csak nehezen száll fel. Az előttünk álló időszak sajátos időjárásáért megint csak a környékbeli nagytérségi folyamatok a felelősek. Hazánk egy tőlünk középpontjával keletre elhelyezkedő magassági gerinc, avagy anticiklon áramlási rendszerében, annak nyugati peremén helyezkedik el (előbbi pozícióját jelzi, hogy nagyjából a Fekete-tenger vidékén a legmagasabb a légnyomás). Éppen ezért – tekintetbe véve azt is, hogy nevezett anticiklon az óramutató járásának megfelelően mozgatja a légtömegeket – hozzánk majd dél felől érkeznek enyhe, de néha izgalmasan nedves légtömegek. Ráadásul idővel (a hét közepére) a most még Európa nyugati partvidékén hullámzó ciklonrendszer is közelebb sompolyog Közép-Európához. Csütörtökön például főleg az ország nyugati és középső részén lehet (mondjuk megint nem túl combos) eső – jelezve, hogy a ciklonhoz tartozó peremfront nagyjából felettünk oszlik fel. Ám még ezelőtt, pont október 23-án, szerdán szinte egészen valószínűtlenül meleg lesz – délen 25 fok körüli, de északon is 20 fok feletti hőmérséklettel, az ország nagy részén sok napsütéssel, néhol élénk déli-délnyugati légmozgással.
A hét második felében ennél ugyan pár fokkal hűvösebb, de továbbra is az átlagosnál jóval melegebb időnk lesz – péntektől ráadásul (a hajnali ködöket és párásságot leszámítva) szárazabb idő köszönt be, szombaton pedig ismét remek, enyhe napunk lehet. Ráadásul most úgy tűnik, hogy leghamarabb a jövő hét második felében érkezhet relevánsan hűvösebb levegő a Kárpát-medencébe.
Addigra már túl is leszünk a hétvégén esedékes óraátállításon (vasárnap hajnali 3-kor kell egy órát visszatekerni) – s nyilvánvaló lesz, amit eddig a nyári időszámítás trükkje eltakart: bizony a délután második fele már sötétségben telik. Persze tudjuk, lehetne hagyni akár egész télre a nyári időszámítást (vérmesebbek szerint rögtön nem egy, hanem mindjárt két órával is előbbre zavarhatnánk a mutatókat) – de akkor meg a délelőtt első fele telne ősz végén és télen riasztó sötétben. De az efféle ötletek leginkább azok fejéből pattannak ki, akiket mindig is zavart, hogy a Nap előbb kel fel, mint ők (hiszen megtehetik, hogy délben reggelizzenek). Tavalyi cikkünk a témát övező vitákról bővebben itt olvasható.
Főleg a szerda
Hétfőn északon lesz több a felhő, s akadnak majd területek (főleg az Északi-középhegység vidékén), ahol makacsul megmarad a néhol egészen ködre emlékeztető, alacsony szintű felhőzet. Azért errefelé, így a fővárosban sem maradunk némi napsütés nélkül. Délebbre több lehet belőle, ám délelőtt, egészen a határ mentén kisebb esők, záporok is előfordulhatnak, és gyenge délnyugati szél fog fújni. Itt lesz a melegebb: vagy 20-21 fok – ezzel szemben északon sokfelé délután is alig lesz több 15-17 foknál. A keddre virradó éjjel rendkívül enyhe időt hoz (s ez egész héten jellemző lesz): többnyire 10 fok feletti, de egészen délen 15 fok körüli minimumokkal – csak a ködös, párás északkeleten lehet 7-8 fok. Kedden az ország keleti, majd északi felén lesz több felhő, és ott több felé lehet eső, néhol zápor, ritkán zivatar. Több napsütés csak a Dunántúlon, főleg annak déli részén várható. Itt akár 22-23 fok is lehet, máshol inkább 20 fok körüli, de északkeleten csak 16-17 fokos délutáni csúcshőmérsékletekre számíthatunk. Szerda hajnalban mindössze 9–14 fokig hűl a levegő, eső csak északon, ott is csak elszórtan lehet. Napközben erősödik az enyhe levegő délies beáramlása, amit a megélénkülő légmozgás is jelez. Délen zömmel napos időben 25-26 fok is lehet, de északon is sokfelé közelíti meg a csúcshőmérséklet a 25 fokot.
Csütörtök hajnalban ismét enyhe időnk lesz (9–15 fokos minimumok) ám reggeltől vastag, esőtől terhes felhők érkeznek nyugat felől, s délelőttől kezdve mind többfelé várható amúgy nem túl nagy mennyiségű eső – ebből legfeljebb a Tiszántúl maradhat ki (a csapadéktömbök elvonultával pedig folytatódik a változóan felhős, napos idő). A hőmérséklet némileg visszaesik: ezen a napon már „csak” 19–23 fok várható. Péntek hajnalban többfelé képződik köd, s egyébként is elég párás idő lesz, így szinte fel sem tűnik, hogy odafenn csökken a felhőzet. Hajnalban 8–13 fokos minimumok várhatók. Napközben már több lesz a napsütés és csak kicsit élénkül meg a déli szél. Kora délután 17–23 fokos csúcshőmérsékletekre számíthatunk (talán a Kisalföldön lesz a legmelegebb).
Szombat hajnalban sokfelé képződik makacs köd – ez néhol délelőtt is megmaradhat. Az erősen párás időben 7–12 fokig hűl a levegő. Napközben a szerencsés helyeken (főleg délen) kisüthet a nap, s itt rövid időre 20 fok fölé emelkedhet a hőmérséklet, a borultabb, makacsabbul ködös területeken azonban maradunk 20 fok alatt. Vasárnap reggel folytatódik a párás időjárás (7–12 fokos minimumokkal), ám napközben, pláne délután megváltozik a széláramlás (északnyugatira), miközben meg is élénkül. Ezzel együtt késő délután, egyelőre még nagy bizonytalanság mellett, hidegfront érkezhet – de hát egy front még nem csinál novembert. Jöttével néhol eső is várható – habár sehol sem nagy mennyiségben. Előtte a csúcshőmérsékletek a Dunántúlon még 20 és 25, keletebbre már „csak” 16 és 20 fok között tetőznek, de október végén ez is szép teljesítmény.