Több mint 91 százalékos hatékonyságú a Szputnyik V orosz vakcina

  • narancs.hu
  • 2021. február 2.

Katasztrófa

És az oroszok szerint feltehetően több mint két évig nyújt védelmet a Covid-19 ellen.

Több mint 91 százalékos hatékonyságú a koronavírus elleni Szputnyik V orosz vakcina a Moszkvában folyó klinikai vizsgálatok harmadik fázisának köztes eredményei alapján, amelyeket a The Lancet című orvosi folyóirat internetes oldalán publikáltak.

Az oltóanyagot kifejlesztő Gamaleja Intézet által közzétett legfrissebb eredmények összhangban vannak a szeptember óta tartó klinikai vizsgálatok korábbi fázisaiból jelentett hatékonysági mutatókkal. Az intézetben dolgozó Gyenisz Logunov által vezetett kutatócsoport szerint a vizsgálatokban részt vevő 19 866 önkéntes háromnegyede megkapta a vakcina két dózisát, egynegyedüknek pedig placebót adtak be.

A vizsgálatok kezdete óta a beoltott személyek közül 16-nál, míg a kontrollcsoportban 62 embernél állapítottak meg tünetekkel járó Covid-19-et. Ez azt mutatja, hogy a kétdózisú, adenovírus alapú vektorvakcina 91,6 százalékos hatékonyságú a tünetekkel járó Covid-19-cel szemben.

A 60 éven felüli önkéntesek esetében (2144 fő) az oltóanyag 91,8 százalékos hatékonyságot mutatott és a szakemberek semmilyen súlyos mellékhatást nem állapítottak meg a vakcinával összefüggésben. Az oltóanyag 100 százalékban hatékony a mérsékelt vagy súlyos tünetekkel járó Covid-19-cel szemben. A Szputnyik V hatékonyságát a tünetmentes esetek és a vírus továbbadása szempontjából is vizsgálni fogják.

A résztvevők közül négyen meghaltak, ám egyik haláleset sincs összefüggésben az oltóanyaggal.

Oroszország már megkezdte a vakcina egydózisú, a fejlesztők várakozásai szerint 73-85 százalékos hatékonyságú változatának tesztelését is.

Közben egy keddi moszkvai sajtótájékoztatón Alekszandr Gincburg, az oltóanyagot kifejlesztő Gamaleja Intézet igazgatója elmondta, hogy feltehetően több mint két évig nyújt védelmet a Covid-19 ellen a Szputnyik V vakcina.

"Él bennünk az a nagyon nagy, kísérleti tények által megerősített remény, hogy a vakcinakészítmény hatékonysága nem néhány hónapig, nem is egy évig, hanem legalább két évig vagy még tovább fog tartani, ami természetesen további kutatások tárgyát fogja képezni" - mondta az akadémikus.

Figyelmébe ajánljuk