Kiskunfélegyháza

Könnyen kirúgható jegyzők – az első áldozat

  • Kohout Zoltán
  • 2013. január 17.

Kis-Magyarország

Egy törvénymódosítás felszámolta a települések jogszerű működésének garanciáját: a jegyzői státusz biztonságát. Az első áldozatot az a kiskunfélegyházi polgármester ejtette, akinek tevékenységével kapcsolatban a főügyészség indított nyomozást.

Bizalomvesztésre hivatkozva mentette fel dr. Csölle Yvette jegyzőt Kapus Krisztián, Kiskunfélegyháza polgármestere január első munkanapján. Döntését már a testület hozzájárulása nélkül keresztülvihette a város vezetője, ugyanis az önkormányzati törvény idén életbe lépett módosításával a jegyző kinevezése, illetve felmentése már nem a képviselő-testülethez, hanem a polgármesterhez tartozik.

Semmi veszélyérzet
„Pedig rá szavaztam, és megvolt a bizalmam benne hivatalvezető jegyzőként is” – mondja Csölle Yvette a magyarnarancs.hu-nak Kapus Krisztiánról. A polgármesterrel 2010-es kinevezése után többször is foglalkozott a sajtó, újabban azonban nem éppen a „jótettei” kapcsán (lásd korábbi, Bunyós a polgármester, szakad a Fidesz-frakció című cikkünket). A hivatalából most felmentett jegyző elmondta: huszonkét éves szolgálati ideje alatt nem tapasztalta, hogy valakiből ennyire hiányozzon a veszélyérzet és a közigazgatás működésének ismerete, mint a félegyházi polgármesterből.

A jegyzőnő kezdettől érezte, hogy ez a ciklus „nehéz menet lesz”, de sosem merült fel benne, hogy összekeverje a lojalitást a cinkossággal. „Sosem voltam konfrontatív alkat, úgyhogy mindig igyekeztem vázolni, megértetni, hogy mi és miért szabálytalan, minek mi a kockázata. Úgy éreztem, annyira biztos a pozíciójában, még politikailag is, hogy semmiféle veszélyérzete nem volt.” A jegyzőnő többször próbálta a polgármestert figyelmeztetni a problémákra, de – mint mondja – Kapus ezt nem vette figyelembe. „Eleinte bizalommal voltam iránta, de amikor az embert a Budapesti Központi Nyomozó Főügyészségre hívják, és tanúként hallgatnak meg a szabálytalanságokról, akkor ott csak az őszinteség és a felelősség számít.”

Középen Kapus


Középen Kapus

Fotó: MTI

Arról, hogy milyen konfliktusok voltak a jegyző és a városvezető közt, álljon itt egy példa, a már idézett júniusi cikkünkből: Kiderült, „hogy szintén a képviselő-testület kizárása mellett akart szerződést kötni a városvezetés egy személy- és vagyonvédelmi céggel a polgármesteri hivatal őrzésére. Sem az önkormányzat szakbizottságai, sem a képviselők nem tudtak erről, miközben a Bácskomplex Security Kft.-vel való megállapodás éves díja csaknem 8 millió forint lett volna. Bár a tendert a jegyző írta ki, a Bácskomplex ajánlatát csak a polgármester látta, a szerződést ő kötötte meg a nyertes Bácskomplexszel. Végül a jegyző lépett: év elején hiányosnak találta a cég engedélyeit, így a polgármesteri hivatal őrzését nem láthatja el a Bácskomplex. Ebben az ügyben hivatali visszaélés gyanújával indult nyomozás a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányságon, ahonnan átkerült a Központi Nyomozó Főügyészséghez.”

Amikor a parlament megszavazta a jegyzők jogállásáról szóló törvénymódosítást, Csölle Yvette számított rá, hogy felmenthetik. „Vágta a centit. Hivatalszerte köztudott volt, hogy ki fog rúgni” – mondja a március 3-áig felmentési idejét töltő félegyházi jegyzőnő. „Minden reggel feltettem magamnak a kérdést, és mérlegre tettem magamban, jól tettem-e, hogy nem hagytam szó nélkül a szabálytalanságokat. Azonban mindig is tudtam, hogy amikor majd a felelősségre vonás bekövetkezik, akkor a polgármester maga előtt fog tolni engem, és rám fog hárítani minden felelősséget.”

A felmentett jegyzőnő bírósághoz fordul. Kapus Krisztián a magyarnarancs.hu-nak azt írta, bizalomvesztés miatt menesztette a jegyzőt, és a közigazgatási átszervezést várta a centivágással. (Kérdéseinkre írásban adott válaszát lásd keretes írásunkban.) Kapus Krisztián egyébként még az aljegyzőt is felmentette pozíciójából.

Saját párttársai sem értik
A polgármester döntésével még saját párttársai sem értenek egyet. A 14 tagú kiskunfélegyházi testületből tízen levélben helytelenítették a lépést, közülük többen kormánypártiak.

A kiskunfélegyházi ügy túlmutat önmagán, mivel rávilágít a jegyzők új státuszának rendkívüli sebezhetőségére, annak ellenére, hogy helyzetük stabilitása alapvetően fontos a helyhatóságok törvényes működése szempontjából. Egy neve mellőzését kérő, szintén városi rangú település jegyzője úgy kommentálta a jegyzőket érintő változtatást, hogy kiszolgáltatottságuk miatt a települések törvényességi felügyelete, a városházi és képviselő-testületi munka közvetlen ellenőrzése szenvedhet csorbát, hiszen ezek után ki lesznek téve a politikusok akaratának akkor is, ha ez az akarat átlépné a jog kereteit.

„Az irodámban volt centi” – interjú Kapus Krisztián polgármesterrel

– Milyen szakmai, politikai vagy egyéb okok indokolták a jegyző felmentését?
– A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény idén január 1-jén hatályba lépett módosítása szerint a jegyző feletti munkáltatói jogok a polgármestert illetik meg, így a kinevezés és a felmentés joga is. A közszolgálati tisztviselők jogállásáról szóló törvény alapján a felmentésre alapot adhat, ha a jegyző a vezetője bizalmát elveszti. 2013. január 2-án a fenti rendelkezésekre hivatkozva mentettem fel posztjáról dr. Csölle Yvette jegyzőt, akit a felmentési ideje alatt a munkavégzés alól is mentesítettem.
– Szerepet játszott-e a döntésében, hogy a jegyzőnő több ízben szembeszállt az ön álláspontjával, illetve az önt is érintő hatósági ügyekben vallomást tett?
– Nem. Nem is ismerhetjük, milyen vallomásokat tett.
– Igaz-e az a meghökkentő állítás, hogy az ön irodájában/kezében centit rendszeresített, és vágta azt a jegyzőnő távozását demonstrálandó?
– Az irodámban volt centi, hiszen 2013. január 1-jétől a közigazgatás átszervezését vártuk. A járáshivatal és a tankerület átszervezésével komoly változások történtek az önkormányzatban.
– Hogyan ítéli meg a tavalyi viharos év után Félegyháza közéletét?
– Örömmel töltene el minden tisztességes félegyházit, ha nemcsak az önös érdekek mentén működő botránypolitizálásról lenne szó a sajtóban, hanem a sikereinkről is: például, hogy a csőd széléről visszarántottuk a várost, nincs lejárt tartozásunk, és több száz millió forintnyi pályázat érkezett a városba az elmúlt hetekben.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.